عمده کالاهای وارداتی به کشور مواد اولیه و قطعات سرمایه ای است

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران بیش از ۸۵ درصد کالاهای وارداتی به کشور را مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات سرمایه ای عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین،سید عباس حسینی روز پنجشنبه در همایشی با عنوان صادرات و واردات در اصفهان بروز رسانی اطلاعات تجاری تولیدکنندگان صادراتی و صادرکنندگان را ضروری دانست و گفت: کارآیی اطلاعات تجاری و تسلط بر قوانین تجاری، از الزامات اساسی در موفقیت تجاری و صادراتی است.
وی اطلاعات سازمان توسعه تجارت و گمرک را بهترین منبع قابل اعتماد و استناد در امور تجاری و کسب اطلاعات تجاری عنوان کرد و افزود: هم اکنون کتاب مقررات صادرات و واردات در سایت رسمی سازمان توسعه تجارت و تمامی آیین نامه های اجرایی نیز در سایت رسمی گمرک کشور قابل دسترسی است.
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت عاقبت اندیشی در صادرات و پیش بینی ورود یا خروج برخی از کشورهای مطرح در اقتصاد را مهم قلمداد کرد و افزود: به عنوان مثال ورود کشور چین به تولید یک کالای خاص، نرخ این کالا را به شدت در جهان تحت تأثیر قرار می دهد و یا خروج این کشور از تولید برخی از اقلام کالایی، در بازار تاثیر می گذارد.
حسینی گفت: در صورت آگاهی فعالان اقتصادی از قوانین بودجه در حال تصویب، نرخ تعرفه های وارداتی، اطلاع از تغییرات شرایط و دستورالعمل های صادراتی و وارداتی می توان از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.
حسینی با بیان اینکه رفت و آمدهای اضافی و بروکراسی اداری و کنترل های غیر فنی و غیر منطقی از مهمترین موانع واردات و صادرات کالا محسوب می شود گفت : به دو سوم کالاهای وارداتی ارز رسمی (مبادله ای ) تعلق می گیرد و یک سوم کالاها با ارز متقاضی تامین می شود.
وی با بیان اینکه ثبت سفارش فعلی با ۲۰ سال پیش فرق دارد و بیش از نیمی از کالاها ثبت سفارش اتوماتیک شده است گفت :مسئولیت ثبت سفارش برعهده خود واردکنندگان است و بی اطلاعی از قوانین و مقررات مربوط رافع مسئولیت و دلیلی بر صدور مجوز ورود کالا نیست.
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاکید کرد : ثبت سفارش بیش از نیمی از تعرفه ها به صورت الکترونیکی صورت می گیرد و به این ترتیب متقاضی با مسئولیت خودش اقدام به ثبت سفارش واردات کالاهای مورد نظر خواهد کرد.
وی اظهار کرد: الکترونیکی شدن ثبت سفارش حواشی و احتمال خطا را بسیار کاهش داده است ضمن اینکه متقاضیان باید بدانند مسئولیت هرگونه مشکلی که در صورت تخطی از مقررات و ضوابط ثبت سفارش به وجود آید، برعهده خودشان است.
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در تجارت خارجی بعد از رعایت قوانین کشور توجه به دو قانون از اهمیت بالایی برخوردار است : یکی از این قوانین قانون مقررات صادرات و واردات و دیگری قانون امور گمرکی است.
وی افزود: فرایند صادرات و واردات توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و وزارت بازرگانی تنها در زمینه سیاستگذاری و نظارت نقش پررنگی ایفا می کنند.
حسینی صادرات سه مورد از کالاها را ممنوع عنوان و اضافه کرد: صادرات اقلام و آثار میراث فرهنگی، ذخایر ژنتیکی انسان و یا حیوانات و گیاهان و اقلام مشمول حمایت های یارانه ای ممنوع است.
وی با بیان اینکه تنظیم بازار داخلی نباید منجر به ممنوعیت در صادرات شود گفت: البته در سه گروه کالا محدودیت هایی ذکر شده که شامل اقلام مربوط به میراث فرهنگی، اقلام موجود در ذخایر ژنتیکی که فهرست آن از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین می شود و گروه سوم نیز شامل اقلام یارانه ای است.
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه کالاهایی که به آنها یارانه تعلق می گیرد ممنوعیت صادرات دارند، خاطر نشان کرد: دولت یارانه برای کاهش قیمت در راستای حمایت از مصرف کننده داخلی پرداخت می کند و کسی نمی تواند کالای یارانه ای ای را صادر کند.
حسینی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۲۴ قلم شامل وضع عوارض برای صادرات است، اظهار کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیزفهرستی از ۲۷۰ قلم کالا را برای وضع عوارض ارائه کرده است .
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه با وضع عوارض صادرات کالاها متعادل شود، گفت: خارج از این چارچوب محدودیتی نداریم و نه محدودیت و نه ممنوعیتی لحاظ می شود.
همایش یک روزه صادرات و واردات در تجارت فرامرزی با حضور گروهی ازتجار و بازرگانان داخلی با هدف بحث و گفت و گو در باره تنگناها و موانع پیش روی صادرات و واردات در محل اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: