۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۳

کشمکش‌های پارلمان اروپا بر سر محصولات غذایی شبیه‌سازی‌شده

اختلاف نظرهای کارشناسی در مورد محصولات نوظهور غذایی، رسانه‌های کشورهای توسعه‌یافته را متوجه خود ساخته است؛ اما در ایران توجهی به مخاطرات بکارگیری فناوری‌های نو در این عرصه حیاتی نمی‌شود.

اروپابه گزارش عیارآنلاین از پایگاه مجله پارلمان اروپا (The Parliament Magazine)، اعضای این پارلمان، واردات انواع دام‌های شبیه‌سازی شده به کشورهای عضو این اتحادیه را با ۵۲۹ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۵۷ رأی ممتنع ممنوع کردند. محصولات فرآوری‌شده از این دام‌ها و دام‌های متولد شده از آنها نیز شامل این قانون می‌شوند، حتی اگر کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا مایل به این ممنوعیت نباشد.

در متن این مصوبه ممنوعیت واردات محصولات شبیه سازی شده به شکل یک مقررات (Regulation) آمده تا بدون نیاز به تصویب در سطح ملی برای همه کشورها لازم الاجرا باشد.

واردات محصولات تراریخته به اروپا زمانی اوج گرفت که طبق توافقنامه همکاری تجاری و سرمایه گذاری اتحادیه اروپا، آمریکا اجازه یافت، محصولات دامی تراریخته را وارد بازارهای اروپا نماید. رنه سومر (Renate Sommer) یکی از نمایندگان موافق این قانون از حزب مردم دراین‌باره اظهار داشت: «ما فکر می کنیم کار شبیه‌سازی دام بی رحمانه بوده و می تواند در دراز مدت خطرات بالقوه‌ای برای سلامتی مردم داشته باشد». وی در ادامه اشاره کرد: « ما نمایندگان مردم در اتحادیه هستیم و باید منعکس کننده نگرانی‌های آنها باشیم».

این نماینده موافق در مورد نگرانی خود از تکنیک‌های شبیه‌سازی گفت: « اگر این کار در حیوانات به خوبی موفقیت‌آمیز بوده ممکن است به شبیه‌سازی انسان نیز توسعه پیدا کند که این منجر به وجود آمدن سایر مسائل اخلاقی خواهد شد.»

در سال ۲۰۰۸ میلادی طبق یک نظرسنجی اعلام شد که حدود ۸۴ درصد مردم اروپا احساس می‌کنند که اثرات بلندمدت شبیه‌سازی حیوانات ناشناخته است و از سوی دیگر، ۶۱ درصد مردم معتقدند که این کار از نظر اخلاقی اشتباه است.

تحقیقات نشان می‌دهد که نرخ مرگ‌ومیر در حیوانات شبیه‌سازی شده نابالغ بیش از ۹۰ درصد است. این دام‌ها اغلب با بسیاری از مشکلات و تغییر شکل‌های اندامی متولد می‌شوند و از نارسایی‌های تنفسی بیش از دیگر مشکلات رنج می‌برند.

اما در این میان، کمیسیون کشاورزی پارلمان اروپا با ممنوعیت‌ واردات محصولات شبیه‌سازی شده مخالف است. آندریوکایتیس (Andriukaitis) یکی از نمایندگان کمیسیون کشاورزی دراین‌باره گفت: «این اصرارها بر موضع کمیسیون تأثیری نخواهد داشت و این کمیسیون نمی‌خواهد غذاهای حاصل آمده از نسل‌های بعدی دام‌های شبیه‌سازی را ممنوع کند».

برخی احزاب ازجمله حزب مردم در اتحادیه اروپا از مخالفان سرسخت واردات محصولات دامی شبیه‌سازی شده هستند. این در حالی است که کمیسیون کشاورزی اروپا موافق آن بوده و این کشمکش‌ها بر سر این موضوع همچنان ادامه دارد.

اختلاف نظرهای کارشناسی در مورد محصولات نوظهور غذایی، رسانه‌های کشورهای توسعه‌یافته را متوجه خود ساخته است؛ اما در ایران توجهی به مخاطرات بکارگیری فناوری‌های نو در این عرصه حیاتی نمی‌شود. به گونه‌ای که چندی پیش رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خبر از استانداردهای دوگانه کشورهای غربی در مصرف و صادرات این مواد غذایی داد. وی همچنین اعلام کرد: «ارگان‌های قرنطینه‌ای کشور، نه تنها توانایی شناسایی محصولات دست‌کاری ژنتیکی شده را ندارند، بلکه نقشه‌ای از موارد مخاطره‌آمیز هم در کشور ثبت نشده است».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: