ارز آوری ۱۱٫۵ میلیون دلاری صادرات انار در سال گذشته

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان اصفهان با برداشت تولید سالانه ۹۳ هزار تن انار، ۱۰ درصد انار تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی طهماسبی در آیین برگزاری نهمین جشنواره انار نادری بادرود نطنز با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار هکتار از باغ های کشور زیر کشت محصول انار بارور قرار دارد، افزود: ۴۷۰ هزار تن پارسال انار به خارج از کشور صادر شد.

طهماسبی، رقبای خارجی ایران در صادرات انار را کشورهای هند، چین، ترکیه و آمریکا دانست و گفت: بیشترین میزان صادرات انار کشور در سال گذشته به کشورهای اروپایی و خاورمیانه و آسیای شرقی بوده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی راندمان تولید انار کشور را ۱۴٫۵ تن در هکتار دانست و در ادامه گفت: در سال ۹۳ بیشترین عملکرد تولید انار در ایران ۹۴۰ هزار تن بوده است.
وی در ادامه سطح باغ های کشور را دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار دانست و افزود: ۸۰۰ هزار هکتار از این باغ ها به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است.
طهماسبی همچنین گفت: برای افزایش تولید و توسعه باغ ها هیچ محدودیت تسهیلاتی وجود ندارد و با ارائه طرح، تسهیلات ارزی و ریالی به متقاضیان پرداخت می شود.
وی افزود: برای افزایش راندمان تولید و استفاده بهینه از منابع، تسهیلات بلاعوض برای اجرای آبیاری تحت فشار پرداخت می شود و دولت نیز برای اجرای آبیاری نوین تا ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض پرداخت می کند.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی افزود: اجرای این طرح موجب بالا رفتن کیفیت تولید و بهداشت و سلامت محصولات می شود که این مساله می تواند زمینه حضور ما را در بازارهای خارجی ارتقا دهد.
وی همچنین گفت: سال گذشته ۱۱٫۵ میلیون دلار از محل صادرات انار ارز وارد کشور شد.
طهماسبی افزود: براساس آمار فائو در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ ایران رتبه نخست تولید انار را داشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: