مجری طرح دانه‌های روغنی اعلام کرد

یک کیلو دانه روغنی بخرید دو کیلو روغن وارد کنید/ واردات ۹ کیلو دانه روغنی در مقابل خرید یک کیلو دانه داخلی

مجری طرح دانه‌های روغنی گفت: براساس بخشنامه جدید قرار است، کارخانجات روغن‌کشی اگر یک کیلو دانه داخلی را به قیمت تضمینی خریداری کنند و پول کشاورزان را همان روز بپردازند، می‌توانند ۹ کیلو دانه خارجی برای روغن‌کشی وارد کنند.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در مورد شیوه جدید خرید دانه‌های روغنی گفت: در هفته‌های اخیر برای حل مشکل خرید دانه‌های روغنی جلسات متعددی با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و صنایع روغن‌کشی و روغن‌نباتی برگزار شد.

وی افزود: بنابراین به دنبال این جلسات بخشنامه‌ای برای نحوه خرید و واردات دانه‌های روغنی تنظیم شده که به زودی به صنایع روغن نباتی و روغن‌کشی ابلاغ می‌شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: براساس این بخشنامه قرار شد تا کارخانجات روغن‌کشی اگر یک کیلو دانه داخلی را به قیمت تضمینی خریداری کنند و پول کشاورزان را همان روز بپردازند، می‌توانند ۹ کیلو دانه خارجی برای روغن‌کشی وارد کشور کنند.

مهاجر تصریح کرد: براساس این بخشنامه همچنین کارخانجات روغن نباتی اگر یک کیلو دانه داخلی را به قیمت تضمینی خریداری کنند و پول کشاورزان را همان روز پرداخت کنند، می‌توانند دو کیلو روغن خام وارد کنند.

وی بیان داشت: اگر متقاضی برای خرید دانه داخلی توسط کارخانجات نباشد، شرکت بازرگانی دولتی ایران باید خرید را انجام و پول کشاورزان را همان روز بپردازد.

براساس این گزارش، حدود ۲ هفته قبل و در مراسم آغاز سال زراعی جدید محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به دنبال امتناع صنایع روغن نباتی از خرید دانه‌های روغنی از کشاورزان خطاب به آنها گفت: «بی‌خود می‌کنید دانه‌های روغنی را از کشاورزان خریداری نمی‌کنید».

این گزارش می‌افزاید: براساس گفته‌های یک منبع آگاه از وزارت جهاد کشاورزی، طبق توافق وزارت‌ جهاد کشاورزی با انجمن صنایع روغن نباتی در سال جاری مقرر شده بود، تا صنایع روغن نباتی به ازای واردات روغن نباتی خارجی، تمام دانه‌های روغنی تولیدیرا از کشاورزان خریداری کنند.

حتی آنها تعهد کرده بودند که پول کشاورزان را یک روزه پرداخت کنند که با عدم موافقت معاون اول رئیس جمهور  جهانگیری با افزایش قیمت روغن نباتی، صنایع هم تصمیم گرفته‌اند دانه‌های روغنی را خریداری نکنند.

این منبع آگاه بیان داشت: صنایع روغن نباتی درخواست افزایش ۵ درصدی قیمت روغن را داشتند و موافقت‌هایی هم تا هفته گذشته با این موضوع شده بود، اما جهانگیری معاون اول رئیس جمهور چند روز پیش اعلام کرد، در شرایطی که قیمت‌های جهانی به شدت افت کرده است، اصلا جایز نیست که قیمت‌ها را افزایش دهیم.

وی افزود: همچنین صنایع روغن نباتی پول بخشی از محموله‌های تحویلی کلزای کشت و صنعت مغان که تقریبا ۴ میلیارد تومان است، را پرداخت نکرده‌اند.

براساس این گزارش، نه تنها پول کلزا پرداخت نشده، بلکه پول دانه گلرنگ هم که دو ماه قبل خریداری شده بود، توسط صنایع روغن نباتی پرداخت نشده و صنایع روغن نباتی به صورت کتبی هم به شرکت دانه‌های روغنی که نماینده انجمن و کارگزار جمع آوری محصول است، اعلام کرده‌‌اند، از این به بعد باقی مانده گلرنگ، سویا و آفتابگردان را خریداری نکنند.

وی با اشاره به آغاز برداشت برخی از دانه‌های روغنی تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر خریدار برای دانه‌های روغنی تولید کشاورزان، وجود ندارد و عدم پای‌بندی صنایع روغن نباتی به تعهدات موجب رنجش وزیر شده که در نتیجه با لحن تند خطاب به صنایع ناراحتی خود را اعلام کردند.

این منبع آگاه بیان داشت: به دلیل تفاهمی که وزارت جهاد با صنایع روغن نباتی منعقد کرده، نقدینگی برای خرید دانه‌های روغنی از کشاورزان پیش‌بینی نشده و در حال حاضر سازمان تعاون روستایی که مباشر خرید وزارت جهاد است، بودجه‌ای برای خرید دانه‌های روغنی در اختیار ندارد، ضمن اینکه دستورالعملی هم برای خرید این محصولات صادر نشده است.

وی در مورد مباحث مطرح شده در پرداخت ۷۰ تومان به وزارت جهاد کشاورزی (برای اینکه بعدا به کشاورزان پرداخت شود) به ازای واردات هر کیلوگرم روغن توسط صنایع روغن نباتی گفت: این موضوع ربطی به وزارت جهاد ندارد و خود صنایع روغن نباتی در این مورد به توافق رسیده‌اند که به ازای مجموع واردات مبلغی را به حمایت تولید داخل تخصیص دهند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: