۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۵
تا پایان امسال محقق می شود

اضافه شدن ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاههای خشکی پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس از اضافه شدن ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاههای بخش خشکی پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد.

 

به گزارش عیارآنلاین،علی اکبر شعبانپور در حاشیه بازدید هفتگی خود از عملیات اجرایی فاز ١٩ پارس جنوبی گفت: طی سال گذشته (٩٣) ١٠٠ میلیون مترمکعب به تولید گاز میدان پارس جنوبی اضافه شد و امسال نیز طبق برنامه ریزی انجام شده؛ باوجود محدودیتهای شدید مالی، تولید گاز این میدان ١٠٠ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

وی افزود: هم اکنون عملیات اجرایی فاز ١٩ پارس جنوبی در شرایط مناسبی قرار داشته و در کنار پالایشگاههای فاز ١٢ ، ١۵-١۶ و ١٨-١٧ می تواند ظرفیت پالایش مورد نظر را تا ٢٢٠ میلیون مترمکعب محقق کند.

شعبانپور تصریح کرد: براساس برنامه ریزی توافق شده با پیمانکاران EP٢ امسال یک فاز از طرح فاز ١٩ پارس جنوبی و یک ترین از طرح فازهای ٢١و ٢٠ وارد مدار می شود.

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس درباره تولید از بخش دریا نیز گفت: در سال گذشته (٩٣) با حمل, نصب و راه اندازی همزمان ۵ عرشه از سکوهای فازهای ١٢، ١۶-١۵ و ١٨-١٧ و در مدار تولید قرار گرفتن سکوهای فازهای ١٢ و ١۶-١۵ و همچنین هدایت تولید سکوی ١٨A به پالایشگاه فازهای ١۶-١۵ افزایش تولید ١٠٠ میلیون مترمکعبی تحقق پیدا کرد.

وی ادامه داد:  در سال جاری نیز با تکمیل حفاری فازهای ١۶-١۵ و هدایت گاز تولیدی سکوهای ١٧A و ١٨A به پالایشگاه فازهای ١٨-١٧ و راه اندازی سکوی ١٩C، ظرفیت تولید از بخش دریا ١٠٠ میلیون مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد.

شعبانپوربا اشاره به شرایط تحریم و عدم تحویل شیرهای کنترل و تعدادی از شیرهای توپی که با آلیاژ مخصوصی در کشور اسپانیا ساخته شده، افزود: به این ترتیب باوجود اتمام حفاری و اجرای خط لوله فاز ١٩C و پیشرفت مطلوب حفاری فاز ٢١ و اجرای خط لوله دریایی آن، نصب و راه اندازی سکوهای فاز ١٩C و ٢١ با تاخیر مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس ادامه داد: البته اخذ مجوز حمل وخروج شیرهای مذکور از اسپانیا بوسیله معاونت امور بین الملل وزارت نفت و از طریق مقامات اسپانیایی که اخیرا از کشورمان بازدید کرده و با وزیر نفت نیز دیداری داشتند؛ در حال رایزنی و پیگیری است.

وی ادامه داد: با وجود تمام محدودیتهای مالی، پیمانکاران فعال در پارس جنوبی کار خود را به خوبی انجام می دهند و همه در تلاش هستیم تا پروژه های این میدان مشترک را هرچه سریع تر به پایان برسانیم.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: