گندم همچنان بلاتکلیف/ دولت قیمت خرید تضمینی را اعلام کند

با گذشت ۱۰ روز از آخرین مهلت هیئت دولت برای تصویب نرخ‌های پیشنهادی خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، با شروع سال زراعی جدید زارعان هنوز تکلیف خود را برای کشت سال جدید نمی‌دانند.

به گزارش عیارآنلاین، با وجود اینکه مدارس کشور درس و مشق سال جدید خود را از اول مهر سال جاری شروع کرده‌اند، زارعان در سال زراعی جدید که از انتهای شهریور ماه آغاز می‌شود، بلاتکلیف مانده اند و دولت هنوز تکالیف آنها را مشخص نکرده است.

به طوری که حتی گندم کاران نیز با داشتن ۶ میلیون هکتار از مزراع کشور (نزدیک به نیمی از مزارع )، به دلیل  اینکه  نرخ خرید تضمینی امسال اعلام نشده است، به عنوان شاگرد اول و  پایه کشاورزی هنوز نمی‌دانند که در سال جاری نیز باید مزارع خود را به کشت گندم اختصاص دهند یا محصول دیگر بکارند.

در ‌تبصره ۲ ماده واحده قانون ” تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی” آمده است: «دولت موظف است قیمت‌های مصوبه مزبور را قبل از آغاز هر سال زراعی (‌آخرشهریور‌ماه) از طریق رسانه‌های عمومی اعلان نماید.»

عواقب اعلام دیرهنگام نرخ خرید تضمینی

بنا بر این گزارش با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی در زمان مقرر قیمت‌های پیشنهادی خود را به هیئت دولت اعلام کرد، اما تعلل دولت باعث شده که ۱۰ روز پس از آخرین مهلت اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، زارعان در سردرگمی به سر برند.

اعلام دیر هنگام نرخ های خرید تضمینی برآورد‌های کشاورزان برای اختصاص مزراع خود به کشت محصولات را دچار اخلال می‌کند و موارد تلخی مانند افزایش کشت و تولید مازاد  یا کاهش آن را منجرمی‌شود  که توصیف آن بارها درباره محصول سیب زمینی و پیاز و … شده است.

گمانه‌زنی‌ قیمت‌های پیشنهادی بخش کشاورزی

بنا براین گزارش، هر چند وزارت جهاد کشاورزی به طور معمول، قیمت‌های پیشنهادی خود برای خرید تضمینی به دولت را تا قبل از اعلام تصویب توسط هیئت دولت اعلام نمی‌کند، یکی از منابع آگاه به تسنیم اعلام کرد: قیمت‌های پیشنهادی بخش کشاورزی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال جاری ۹ تا ۲۲ درصد رشد داشته است.

بر این اساس، قیمت پیشنهادی عدس با ۱۵ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۴-۹۳، ۲۶۴۵۰ ریال، قیمت خرید تضمینی نخود با ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۲۵۳۰۰ریال، قیمت لوبیا چیتی با ۱۴درصد افزایش ۲۳۹۴۰ ریال، لوبیا سفید با ۱۴درصد افزایش ۲۳۹۴۰ ریال و لوبیا قرمز با ۱۶درصد افزایش ۲۴۴۰۵ ریال  پبشنهاد شده است.

قیمت پیشنهادی سیب زمینی پاییزه  نیز با ۱۲ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۴-۹۳، ۴۰۳۲ ریال، قیمت خرید تضمینی سیب زمینی بهاره  را با ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۴۰۳۲ریال، قیمت سیب زمینی طرح استمرار با ۹ درصد افزایش ۴۷۹۶ ریال، پیاز پاییزه و بهاره  با ۱۳درصد افزایش ۲۷۰۰ ریال و پیاز طرح استمرار با ۹ درصد افزایش ۲۹۴۳ ریال به دولت پیشنهاد شده است.

بنا بر این گزارش قیمت پیشنهادی برنج گروه یک (ارقام پرمحصول کیفی شامل خزر، شیرودی، فجر و کشوری) برای سال زراعی ۹۵-۹۴ با ۲۲ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۴-۹۳، ۳۹۰۴۰ ریال، قیمت خرید تضمینی برنج گروه دو (سپیدرود و گوهر)  با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۳۳۱۲۰ریال و برنج گروه سه (ندا، کوهسار، دانیال، عنبر نجفی، سازندگی و کامفیروز) با ۹ درصد افزایش ۲۷۲۵۰ ریال پیشنهاد شده است.

به گزارش تسنیم، قیمت پیشنهادی ارقام پرمحصول کیفی شامل خزر، شیرودی، فجر و کشوری با ۲۲ درصد رشد در مقایسه با افزایش ۹ درصدی  برنج گروه سه، شامل: ندا، کوهسار، دانیال، عنبر نجفی، سازندگی و کامفیروز نشان از تمایل به توسعه کشت برنج های پر محصول در سال جاری وجود دارد.

قیمت پیشنهادی چغندر قند بهاره در سال زراعی با ۱۱ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۴-۹۳، ۲۹۹۷ ریال، قیمت خرید تضمینی چغندر قند پاییزه  با ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۲۸۰۰ریال اعلام شده است.

همچنین، قیمت کلزا برای سال زراعی ۹۵-۹۴  با ۱۸ درصد افزایش نسبت به قیمت سال قبل ، ۲۵۹۷۰ ریال، قیمت خرید تضمینی سویا با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۲۲۹۴۰ریال، آفتابگردان با ۱۴درصد افزایش ۲۴۴۴۰ ریال و دانه روغنی گلرنگ با ۱۲ درصد افزایش ۲۴۰۲۲ ریال پیشنهاد شده است.

بر این اساس، قیمت ذرت دانه‌ای برای سال زراعی جاری  با ۱۶ درصد افزایش نسبت به قیمت سال گذشته ۱۱۱۵۷ ریال، قیمت خرید تضمینی جو  با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۰۶۹۲ریال  پیشنهاد شده است.

قیمت پیشنهادی گندم معمولی برای سال زراعی ۹۴-۹۵ را با ۱۷ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۴-۹۳، ۱۳۵۷۱ ریال و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۴۲۵۰ریال اعلام شده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: