براساس گزارش گمرک

حجم تجارت خارجی نیمه نخست سال ۴۱ میلیارد دلار شد/ تراز تجاری همچنان منفی است

حجم تجارت خارجی غیرنفتی کشور در ۶ ماه نخست سال جاری به ۴۱ میلیارد و ۳۴۵ میلیون دلار رسید.

به گزارش عیارآنلاین، حجم تجارت خارجی ایران در نیم سال اول سال جاری به ۴۱میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار رسید.

واردات کشورمان در مدت یاد شده به ۲۰ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۰ و ۴۳ صدم درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

همچنین در شش ماهه اول امسال میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به ۲۰ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۴ و ۱۵صدم درصد کاهش داشت.

بنابراین گزارش، آمار تجارت خارجی غیر نفتی نشان می دهد که همچنان تراز تجاری کشورمان منفی است.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده به ترتیب شامل سایرگازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل و پروپان مایع شده، پلیمرهای اتیلن به اشکال ابتدائی، روغن های نفتی و روغن های حاصل از مواد معدنی قیری و غیر خام و هیدروکربورهای حلقوی بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳ و ۱۷صدم درصدی از کل ارزش واردات، قطعات منفصله برای تولید تراکتور کشاورزی و خودروی سواری با ۲ و ۸۹ صدم درصد، انواع داروها متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای درمان و پیشگیری از بیماری با ۲ و ۵۵ صدم درصد و اتومبیل های سواری با ۲ و ۳۸ صدم درصد بوده که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده است.

این گزارش می افزاید،در نیمسال اول سال جاری به تعداد ۲۰ هزارو ۸۸۶ دستگاه انواع خودرو سواری وارد کشورمان شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: