معاون وزیر نیرو: ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف میشود

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در صورتی که کشاورزان فقط ۱۰ درصد از مصرف آب صرفه جویی کنند، به اندازه مصرف بخش شرب و صنعت در کشور صرفه جویی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی روز چهارشنبه پس از بازدید از سد کینه ورس، شبکه انتقال آن و تصفیه خانه آب شرب شهرستان های ابهر و خرمدره و دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان افزود: هم اکنون ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی، سه درصد صنعت و هفت درصد برای شرب استفاده می شود.
معاون وزیر نیرو در امور اب و آبفا گفت: نمی توان چنین سختگیری را برای مردم ایران داشت و باید آنان را با فرهنگ سازی و برنامه ریزی برای مصرفه بهینه این مایه ی حیات تشویق کرد.
وی خاطر نشان کرد: امروز بحث مصرف آب مجازی یکی از جدی ترین چالش های پیش روی کشور است.
میدانی ادامه داد: نبود برنامه ریزی مناسب برای کشت محصولی متناسب با وضعیت آبی هر منطقه، بخش کشاورزی را وادار به مصرف آب بیشتر و فروش محصول ارزان تر و در نهایت صادرات آن می کند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: امسال تفاهم نامه همکاری میان وزارت نیرو و کشاورزی منعقد شد که بر اساس آن وزارت کشاورزی موظف شد برنامه ای دقیق برای معرفی محصولاتی با بازده بالا، متناسب با وضعیت آبی هر منطقه و سود آور را شناسایی و به کشاورزان معرفی کند.
وی به تشکیل مستمر شورای عالی آب در دولت یازدهم اشاره کرد و از برگزاری فقط هفت جلسه طی ۱۳ سال گذشته برای این شورا خبر داد.
میدانی بر لزوم فعالیت بر روی جنبه های فرهنگی صرفه جویی در مصرف آب و بهینه سازی استفاده از آن تاکید کرد و خواستار آماده سازی افکار عمومی برای صرفه جویی در این زمینه و مطلع شدن از قیمت حقیقی آب شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: