توافق اولیه برای صادرات مرغ ایران به روسیه/ تعرفه بالا مانع اصلی صادرات

معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای صادرات مرغ ایران به روسیه توافقات بهداشتی بین سازمان دامپزشکی دو کشور نهایی شده است و تجار می توانند به بازار روسیه مرغ صادر کنند.

مرغحسن رکنی شامگاه چهارشنبه پس از افتتاح نمایشگاه صنعت دام، طیور ، شیلات ،آبزیان و صنایع وابسته در محل نمایشگاه بین المللی مازندران در قائمشهر به خبرنگاران گفت : تاییدیه اولیه صادرات مرغ ایران به روسیه گرفته شده است.
وی یکی از زنجیره های تولید مرغ و صادرات آن به روسیه را مازندران ذکر کرد و افزود: در حال حاضر روسیه تعرفه صادراتی مواد پروتئینی را برای ایران تعریف کرده است که رقابت را برای تولید کنندگان و تجار مشکل کرده است .
وی بدون اعلام میزان این تعرفه اظهار داشت: در حال رایزنی برای تغییر این تعرفه هستیم.
رکنی در مورد یارانه شیر توسط دولت گفت: با توافق تولید کنندگان شیر و کارخانجات صنایع لبنی ،شرایط قیمتی شیر در حال منطقی شدن است .
وی ادامه داد: امیدواریم دامداران از قیمت شیر توافقی با صنایع لبنی راضی شوند و نیازی به دخالت دولت نباشد.
وی اظهار داشت: بیش از دو میلیون تن ظرفیت تولیدات بخش طیور کشور است و امسال نزدیک به ۱۰۰هزار تن مرغ و تخم مرغ صادر شده است.
وی تصریح کرد:باید از نیاز سه میلیون تن مرغ در بازار اطراف کشورمان که مطالبه جدی مرغ ایران را دارند ،استفاده کنیم.
رکنی مقدار تجارت جهانی تخم مرغ در سال را سه میلیون تن عنوان کرد و گفت: ۳۰۰هزار تن آن نیاز اطراف کشورمان است که پارسال ۷۰ هزار تن صادرات تخم مرغ داشته ایم و امیدواریم با پویایی بازار کشورمان را بیشتر کنیم.
معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت: به واحد های جدید تولید مرغ در کشور نیاز نداریم و باید از ظرفیت های موجود استفاده کنیم.
** ۳۰۰میلیارد ریال اعتبارات برای بهینه سازی واحد های تولیدی طیور اختصاص یافت
رکنی بیان داشت: تا کنون ۲۵درصد واحد های موجود طیور کشور بهینه سازی شده است و امسال ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار بهینه سازی واحد های طیور به صورت تسهیلات و بلاعوض به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود.
**ثبات قیمت مواد پروتئینی
وی گفت: امسال با کمک تولید کنندگان ذخایر کافی مواد پروتئینی به ویژه گوشت مرغ را از طریق شرکت امور پشتیبانی دام انجام دادیم.
رکنی گفت: ثبات قیمت مواد پروتئینی به ویژه گوشت مرغ و تخم مرغ را در سال جاری شاهد هستیم و مرغ منجمد استاندارد به اندازه کافی در انبارها ذخیره شده است.
نمایشگاه صنعت، طیور ، شیلات ، آبزیان و صنایع وابسته عصر چهارشنبه با حضور معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در قائمشهر گشایش یافت.
بر اساس این گزارش، در این نمایشگاه شرکت ها تجهیزات و تاسیسات ، خوراک و انواع داروها و ویتامین های دام وطیورو آبزیان و نیز آخرین محصولات را در قالب بیش از ۴۵غرفه به نمایش گذاشتند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: