۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
سی و یکمین بسته خبری صنعت

آیا تولید پراید متوقف می شود؟

مدیرعامل سایپا وعده کرد تا سه سال آینده، این شرکت هر سال یک محصول جدید عرضه خواهد کرد. مطرح شدن این وعده، این سوال را ایجاد کرد که آیا این شرکت پلت فرم قدیمی خود یعنی پراید را کنار خواهد گذاشت یا خیر؟ علاوه بر صنعت خودرو،حضور هیئت تجاری فرانسه و نامه تولیدکنندگان لوازم خانگی به سران قوا در بسته خبری این هفته بررسی شده اند.

به گزارش عیارآنلاین، در بسته خبری صنعت، این هفته به وضعیت صنعت خودرو و تصمیمات دولت، سفر هیئت های خارجی اروپایی و تولید لوازم خانگی پرداخته شده است.

آیا تولید پراید متوقف می شود؟

مدیر عامل سایپا هفته گذشته خبر از رونمایی خودروی ساینا طی ماه آینده خبر داد و وعده کرد تا سه سال آینده هر سال یک محصول جدید توسط سایپا عرضه خواهد شد. تولید محصولات جدید در سایپا و برنامه این شرکت این امید را زنده کرد که تولید پراید متوقف شود اما مدیر عامل سایپا آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت: تولید پراید متوقف نمی شود. این در حالی است که معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد دو سال پیش گفته بود طبق قانون ارتقای کیفیت خودرو، روی هر پلت فرم نباید بیشتر از پنج سال تولید خودرو صورت گیرد و تا پایان سال ۹۴ خودروهای شامل این قانون باید از رده تولید خارج شوند.

پراید

همچنین هفته گذشته تولید خودروی جدید رنو فرانسه با نام ساندرو در پارس خودرو کلید خورد. انتقاداتی نیز به داخلی سازی این خودرو وارد شد. طبق مصوبه وزارت صنعت در گام اول همکاری با شرکت های خارجی، باید در۴۰ درصد خودرو داخلی سازی صورت گیرد، اما در این خودرو ۳۴ درصد داخلی سازی انجام شده است. البته معاون وزیر صنعت وعده داد این میزان داخلی سازی تا دو ماه آینده به ۴۰ درصد و تا سال آینده به ۶۵ درصد می رسد.

خبر مهم دیگر در صنعت خودرو، احتمال تغییر تعرفه برای خودروهای وارداتی گران قیمت و بالای ۲۵۰۰ سی سی بود. این تغییر به گفته نعمت زاده به خاطر نیاز برخی دستگاه ها به خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی عنوان شد. گفته می شود ممنوعیت واردات خودروهای لوکس با تغییراتی در آینده ای نزدیک مواجه می شود.

عطش خارجی ها برای تصرف بازار ایران

اولین هیئت تجاری فرانسه هفته گذشته وارد ایران شد. این هیئت علاوه بر مذاکرات در بخش کشاورزی، با وزیر صنعت نیز مذاکراتی داشت. در این مذاکرات، نعمت زاده از تشکیل کارگروه تجاری ایران و فرانسه خبر داد. وی همچنین گفت روش های گذشته مانندCKD  [۱] را نمی پذیریم و باید پلت فرم های جدید تولید کنیم. همچنین هفته آینده قرار است هیئت تجاری ژاپن به ایران سفر کند. خبر دیگر در این باره نیز دیدار افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت با معاون اقتصادی وزیر امور خارجه هلند بود که پس از آن خبر از حضور هیئت تجاری هلند در آذر ماه خبر داد. حضور این هیئت ها برای برخی ذوق زدگی به دنبال دارد اما به گفته پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران هیئت های اروپایی در اولین قدم در ایران سرمایه گذاری نخواهند کرد و برای مطالعه بازار ایران وارد کشور می شوند. این فعال صنعتی اضافه کرد اروپایی ها، ایران را به عنوان یک بازار مصرف کالاهای خود نگاه می کنند. بنابراین باید توجه داشت روابط تجاری با کشورهای خارجی با عنوان سرمایه گذاری خارجی فقط تحت شرایط معینی می تواند به انتقال و توسعه فناوری منجر شود. حمایت نامناسب از سرمایه گذاری خارجی می تواند عرصه را برای فعالان داخلی تنگ کند و به اقتصاد کشور ضربه بزند.

آه مظلومیت تولید کنندگان لوازم خانگی!

نامه کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی به رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور در هفته گذشته، نشان از مشکلات این صنعت در کشور دارد. در این دو نامه از دولت و قوه قضاییه خواسته شده تا با دلالان و واردات غیر قانونی لوازم خانگی برخورد صورت گیرد. همچنین از اقدام تعزیرات و اداره استاندارد در پلمپ خط تولید مونتاژ یک برند وارداتی تقدیر شد. این انجمن اعتقاد دارد این خط مونتاژ به صورت غیر استاندارد بوده و از خلأهای قانونی استفاده کرده اند. در هر صورت تولیدکنندگان لوازم خانگی از واردات بی رویه شکایت زیادی دارند به طوری که در ماه های گذشته یک تولید کننده لوازم خانگی اعلام کرد تولید لوازم خانگی به نصف کاهش یافته است. گفتنی است تنها اقدام وزارت صنعت برای حمایت از تولیدکنندگان این صنعت، اعطای تسهیلات ۱۰ میلیونی خرید برای زوج های جوان بود. تولید کنندگان بخش های مختلف مهم ترین مشکل خود را تأمین مالی و سرمایه در گردش عنوان می کنند. حل ریشه ای مشکل تأمین مالی نیز به اصلاح نظام بانکی و پرداخت تسهیلات به جای بخش های غیر مولد اقتصاد به بخش های مولد و تولیدی است.

لوازم خانگی- تولید

اخبار مهم هفته

فهرست جدید اولویتهای سرمایه گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد: معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست جدید اولویتهای سرمایه گذاری حوزه صنعت ، معدن و تجارت را برای سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ با ارائه ۳۲۸ رشته کاری بر روی سایت رسمی این وزارتخانه قرار داد.

سالانه ۸ میلیون حلقه لاستیک به صورت قاچاق وارد کشور می شود: سالانه ۱۵ میلیون حلقه لاستیک به کشور وارد می شود که ۷ میلیون به صورت قانونی و ۸ میلیون به صورت قاچاق به کشور وارد می شود. این در حالی است که تولید لاستیک در کشور نیز ۱۵ میلیون حلقه است.

نامه نعمت زاده به رئیس جمهور در خصوص سود بانکی: وزیر صنعت با اعلام این که سود بانکی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان بالاست گفت: در این خصوص نامه ای به رئیس جمهور نوشتم و درصددیم در شورای پول و اعتبار مصوبه ای برای حمایت از صادرکنندگان به تصویب برسانیم.

لزوم تدوین سند استراتژی سازمان صنایع کوچک تا پایان ۹۴: مدیر عامل سازمان صنایع کوچک در این باره به تدوین این سند تا پایان سال تأکید کرد به گونه ای که به موازات سیاستهای کشور در حوزه تدوین برنامه ششم توسعه به نتیجه برسد.

ایجاد شهرک ویژه پوشاک در استان تهران/ طرح تدوین سند توسعه صنعت پوشاک: نشست کارگروه راهبردی توسعه پوشاک، هفته گذشته برگزار شد و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک از طرح هایی برای راه اندازی شهرک ویژه پوشاک در کشور خبر داد.

ایران و چین موافقت نامه توسعه صنایع دریایی امضا کردند: نعمت زاده در مراسم امضاء این موافقت نامه همکاری گفت: متن قرداد فعلا به صورت پیمانکاری تنظیم شده و بعد از اینکه طرح مطالعات امکان سنجی انجام شود در زمینه تاسیسات دریایی و ساخت شناورها و فراتر از آن تبدیل منطقه به مرکز تعمیراتی شناورها برنامه ریزی لازم صورت خواهد گرفت.

موافقت شورای اقتصاد با حذف عوارض صادراتی سنگ آهن کنسانتره: شورای اقتصاد به پیشنهاد وزارت صنعت با حذف عوارض صادراتی سنگ آهن کنسانتره تا پایان سال جاری موافقت کرد.

برگزاری جلساتی برای پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به دو شرکت خودروسازی: فتاحی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از برگزاری جلساتی برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به خودروسازان خبر داد.

[۱] قراردادهای CKD قراردادهایی هستند که در آن قطعات از کشور مبدأ به کشور دیگری منتقل می شود و در آن کشور مونتاژ قطعات صورت می گیرد و محصول نهایی تولید می شود. در بعضی قراردادهای CKD تولید بعضی از قطعات در کشور واردکننده صورت می گیرد و برخی وارد می شود.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: