بیست و چهارمین بسته خبری سلامت:

اخلاق در آموزش پزشکی پررنگ‌تر می‌شود

در بیست و پنجمین بسته خبری به اهم وقایع حوزه نظام سلامت در هفته گذشته شامل سردرگمی بیمه ها برای جبران مطالبات بیمارستان ها، تغییر در آموزش پزشکی با تاکید بر اخلاق پزشکی و سایر اخبار این حوزه پرداخته شده است.

به گزارش سرویس سلامت عیارآنلاین، در بیست و پنجمین بسته خبری به اهم وقایع حوزه نظام سلامت در هفته گذشته شامل سردرگمی بیمه ها برای جبران مطالبات بیمارستان ها، تغییر در آموزش پزشکی با تاکید بر اخلاق پزشکی و سایر اخبار این حوزه پرداخته شده است.

کلاف سردرگم منابع مالی بیمه‌ها

بیمه‌هاطرح تحول نظام سلامت در اردیبهشت سال گذشته کلید خورد و پس از حدود یکسال و شش ماه از شروع طرح هنوز با مشکلات بودجه ای روبرو است. افزایش بدهی بیمه ها به مراکز ارایه خدمت را می توان اصلی ترین معضل این روزها نامید. به عقیده کارشناسان حوزه سلامت، افزایش تعرفه های درمان و افزایش ضریب نفوذ بیمه ی سازمان های بیمه گر دو دلیل برای فشار به بیمه ها بودند و نباید مشکلات طرح تحول را به گردن بیمه‌ها انداخت.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص بدهی سازمان های بیمه گر به بیمارستان ها گفت: بیمارستان ها مبلغی بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان از سازمان های بیمه ای مطالبه دارند. اما نوربخش، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی مجموع بدهی ها راکم تر از این رقم اعلام کرد و گفت: مجموع بدهی ما به نظام سلامت ۷۰۰ میلیارد تومان بیشتر نمی‌شود و در این بین ما هیچ مبلغی به داروخانه‌ها بدهکار نیستیم و این مبلغ تنها اختصاص به دانشگاه‌های علوم پزشکی دارد. حسن عراقی زاده معاون بهداشت ودرمان نیروهای مسلح نیز در مورد میزان بدهی بیمه های نیروهای مسلح گفت: «اکنون ۵ تا ۶ ماه در پرداخت معوقات تأخیر داریم البته مجموعه اقداماتی از سوی مسئولان ذیربط در دست انجام است تا این عقب ماندگی بیشتر نشده و فاصله آن کمتر گردد.»

کارشناسان امور بیمه ای و تامین اجتماعی، طلب بیمه ها از دولت به منظور تخصیص بودجه و طلب بیش از ۸ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از کارفرمایان و سایر دستگاه ها که به دلیل مشکلات اقتصادی قادر به پرداخت آن نیستند را دلیل این نابسامانی میدانند. این در حالیست که این تاخیرها کل طرح تحول سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد و ادامه خدمات رسانی به مردم به وصول مطالبات از بیمه ها وابسته است. وزیر بهداشت در این خصوص از زبان وزیر رفاه و سازمان مدیریت قول داده است که مطالبات پرسنل بیمارستان‌ها از بیمه‌ها را پرداخت کنند.

با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت، تکلیف روشن است و فقط باید راهکار اجرایی برای سیستم ارجاع و پزشک خانواده پیدا شود. علی حیدری نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، معتقد است: تک شغله شدن پزشکان، راهنماهای بالینی، نظام ارجاع و پزشک خانواده و … باید قبل از افزایش تعرفه ها و دریافتی ها اجرایی می شد که باعث نشود با این افزایش ها تقاضای القایی و مخاطرات اخلاقی اتفاق بیفتد. وی در خصوص وظیفه بیمه ها نیز گفت:« در کشور ما بیمه ها بر فرایند اجرای درمان نظارتی ندارند تا از اتلاف منابع جلوگیری کنند برای این منظور قانون داریم اما بیمه ها نظارتی ندارند.»

اخلاق در آموزش پزشکی پررنگ‌تر می‌شود

پزشکیدر سال های اخیر و با رشد پدیده های شومی همچون زیر میزی و بیمار ربایی در جامعه پزشکی، شاهد بی اخلاقی های فراوانی در بخشی از پزشکان متخلف بوده ایم. انتشار عکس های سلفی برخی دانشجویان پزشکی با اجساد و رواج زیرمیزی بین پزشکان توجه به مقوله اخلاق را بیش از پیش نشان داد. پررنگ شدن این بحث در سخنان مسولین وزارت بهداشت نیز نشان از اولویت توجه به اخلاق در جامعه پزشکی است. وزیر بهداشت دانش بدون چاشنی اخلاق را بدون ارزش می داند و از بازنگری در محتوای دوره پزشکی و طول دوره آن در آینده نزدیک خبر داد.

در همین رابطه دکتر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت از تشکیل شورای اخلاق پزشکی در دانشگاهها از ابتدای سال تحصیلی جدید جهت رصد فعالیت های اخلاقی در دانشگاهها خبر داد. وی همچنین به تدوین الزامات ساختاری به منظور اعتلای اخلاق حرفه‌ای در آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت:« طراحی الگوی بهره‌مندی از آموزه‌های دینی در راستای اعتلای اخلاق حرفه‌ای می‌تواند یکی از مواردی باشد که در صورت تحقق بسته اعتلای اخلاق حرفه‌ای به آن دست یابیم و همچنین ترویج و توسعه زیرساخت‌های اخلاق‌های حرفه‌ای در مراکز آموزش عالی نظام سلامت از محورهای بسته اعتلای اخلاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.

سایر اخبار

پاسخگوی ۱۴۰ میلیون دندان پوسیده ایرانی کیست؟

محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از شورای عالی سلامت دهان و دندان درباره عدم تعرفه‌گذاری دندانپزشکی گفت: هم اکنون به طور میانگین ۱۴۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد و جای تعجب است چرا هنوز خدمات دندانپزشکی تعرفه ندارند!

دوره پساتحریم بهترین فرصت برای ارتقای کیفیت خدمات دارویی و پزشکی

وزیر بهداشت ضمن اشاره به تحریم دارویی در دوران گذشته گفت: در دوران پسا تحریم فرصتی مناسب برای ارائه بهتر خدمات دارویی و پزشکی به وجود آمده است و عقل حکم می‌کند که از فرصت پساتحریم استفاده کنیم و امکان سرمایه گذاری مشترک را ایجاد کنیم تا شرکت‌های داخل در تعامل با کشورهای دیگر در مسیری تلاش کنند که اقتصاد درون ‌زا و مقاومتی فعال داشته باشند.

برنامه های وزارت بهداشت برای ارتقای خدمات پرستاری اعلام شد

محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام برنامه های تحولی حوزه پرستاری، از کارشناسان و صاحبنظران این عرصه خواست ظرف یکماه آینده نظرات علمی و فنی خود را در این زمینه اعلام کنند.

شرط وزارت بهداشت برای اجرای تعرفه های خدمات پرستاری

محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: وزیر بهداشت پیگیر اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری است و اگر مجلس و دولت بودجه لازم را تخصیص دهند، وزارت بهداشت قطعاً این قانون را اجرا می کند.

بیمه ها دوست دارند پزشکان را استثمار کنند/ دستکاری تعرفه ها

دکتر محمدمهدی قیامت، رئیس انجمن بیهوشی گفت: طرح گلوبال منجر شد که عدالت بین رشته ای خیلی دچار اشکال شود. ضمن اینکه بحث گلوبال مورد قبول ما، وزارت بهداشت و جامعه پزشکی نیست. اما بیمه ها از آنجا که دوست دارند پزشکان را استثمار و از آنها بهره کشی کنند و نمی خواهند که دستشان را از جیب پزشکان بیرون بیاورند در مراکز خودشان این خدمات را اعمال می کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: