۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲

توسعه پایدار ماهی در قفس، پیشنهاد فائو برای آسیای جنوب‌شرقی

پرورش ماهی در قفس یکی از فرصت‌های مهم تأمین پروتئین برای کشورهایی است که از سواحل آبی برخوردار هستند.

به گزارش عیارآنلاین، پرورش ماهی در قفس یکی از فرصت‌های مهم تأمین پروتئین برای کشورهایی است که از سواحل آبی برخوردار هستند. در حال حاضر کشورهای نروژ، شیلی، استرالیا، آمریکا و ژاپن از پیشگامان این عرصه محسوب می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود که میزان مصرف شیلات در قاره آسیا بخصوص آسیای جنوب شرقی به دلیل بهبود اقتصادی تا سال ۲۰۳۰، ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش بیابد. یکی از نگرانی‌های موجود در مورد گسترش استفاده از قفس‌های ماهی، امکان آلودگی محیط‌زیست است که امروزه برای آن راه‌حل‌های مطرح می‌شود. بر اساس نظر کارشناسان، امروزه امکان پرورش متراکم شیلات در دریا با در نظر گرفتن ضوابط محیط‌زیستی اماکن پذیر است. کشت پرتراکم و درعین‌حال پایدار و همگام با محیط‌زیست می‌تواند عامل کلیدی در بهبود و ارتقای امنیت غذایی و تأمین نیاز گوشت شیلات بخصوص در منطقه آسیای جنوبی باشد.

ماهی ۱

به نقل از سرویس خبری سازمان خوارو بار جهانی (فائو) در ماه ژوئن سال جاری متخصصانی از ۱۷ کشور جهان از سازمان‌های بین‌المللی آسیا و سایر نقاط اقیانوس آرام برای شرکت در کارگاهی در شهر بانکوک برای به اشتراک گذاشتن و مستندسازی فعالیت‌های موفق خود در زمینه افزایش پایدار پرورش ماهی شیلات در قفس گرد هم آمدند. این کارگاه با همکاری شبکه مراکز ماهی در قفس آسیا اقیانوس آرام و سازمان فائو صورت گرفت. بر اساس گزارش منتشر شده در تارنمای این شبکه، برخی از طرح‌های منطقه جنوب شرق آسیا مورد بررسی قرار گرفت. از جمله طرح‌های مورد بررسی می‌توان به موارد زیراشاره داشت:

– طرح افزایش خوداتکایی تولیدکنندگان خرد از طریق تعاونی ها در چین

– طرح توسعه تولید فشرده میگو در سیستم نیمه بسته در تایلند

– تولید غذای شیلات ارزان قیمت و در محل مزرعه برای افزایش بهره وری در هند

رشد بیشتر تولید شیلات در قفس در آینده به‌شدت به عملیات نیمه فشرده و فشرده می‌انجامد؛ زیرا سطح سواحل مناسب محدود بوده و افزایش گرایش به این حرفه رقابت را برای در اختیار گرفتن منابع طبیعی بیشتر می‌کند. درگذشته رشد و پرورش کشت ماهی و شیلات در قفس در منطقه آسیا – اقیانوسیه به‌طور وسیعی صورت گرفته بود و این سیستم‌ها کارایی تولید بالایی داشتند ولی ازنظر ابعاد پایداری محیط‌زیست کمتر موردتوجه قرارگرفته بود. مؤسسات عمومی و فعالان حوزه پرورش شیلات در قفس ضمن اینکه بهره‌وری اقتصادی این حرفه را تا به امروز ارتقا داده‌اند، تلاش‌هایی را در جهت بهبود مزایای اجتماعی و محیط‌زیستی انجام می‌دهند.

حمایت فائو از توسعه کشت‌های فشرده ماهی در قفس

هیرویوکی کونوما دستیار رئیس فائو و نماینده این سازمان در منطقه دراین‌باره اظهار داشت: «بسیاری از فعالیت‌های خوب کشت پرتراکم ماهی در قفس که ازنظر محیط‌زیستی هم پایداری دارند با موفقیت در منطقه پیاده‌سازی و اجراشده‌اند». وی ادامه داد: «انتشار اسناد و اطلاعات این فعالیت‌های موفق کشت پرتراکم به‌عنوان رویکردی مؤثر برای ارتقای کشت فشرده و پرتراکم ماهی در قفس در این منطقه شناخته‌شده است. فائو به کمک سازمان‌های بومی این منطقه که مهم‌ترین آن‌ها شبکه مراکز پرورش ماهی در قفس در منطقه آسیا-اقیانوسیه (NACA) است، مشکلات فنی این حوزه را مرتفع می‌نماید. در حال حاضر لیستی از پروژه‌های کشت فشرده ماهی در قفس با لحاظ موارد زیست‌محیطی در تارنمای این شبکه قابل‌دسترسی است.

ماهی ۲

اما پرورش ماهی در قفس در کشورهای اروپایی و آمریکایی از سابقه بیشتری برخوردار است. این فن طی ۳۰ سال گذشته به‌صورت گسترده در این کشورها مورداستفاده قرارگرفته است. کشورهای ساحلی اروپا نظیر اسکاتلند، نروژ، ایرلند و انگلستان از این فرصت به‌خوبی استفاده کرده‌اند. برای مثال حجم پرورش ماهی قزل‌آلای آتلانتیک در قفس دریایی در این مناطق ۸۰۰ هزار تن برآورد شده که انتظار می‌رود روند تولید این ماهی در سال‌های آینده نیز افزایش یابد.

پرورش و تولید ماهی در قفس در ایران نیز ظرفیت بالقوه بالایی برخوردار است. دراین‌باره مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی سال گذشته در بازدید مجتمع پرورش میگوی گمیشان اعلام کرد ایران ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن ماهی به‌وسیله فناوری ماهی در قفس را دارا است. بنا بر گفته ایشان قرار است در یک برنامه میان‌مدت ۲۰۰ هزار تن پرورش شیلات با این روش داشته باشیم.

چهره‌ها:

۳ دیدگاه

  1. ناشناس :

    فقط این آسیای غربی نیست که دنبال توسعه این فناوریه جدیدا آمریکایی مرکزی هم به فکر افتاده در سواحل این ماهی در قفس رو پیگیری کنه

  2. ناشناس :

    این ماهی در قفس اونقدر ها هم که می گن سودده نیست برخی از شرکت ها همچنان در فروش محصول نا توان هستند به نظرم باید برای بازارش هم فکری کرد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: