سی امین بسته خبری صنعت

فاجعه ای به نام قاچاق!

قائم مقام وزیر صنعت هفته گذشته، آمارهایی از قاچاق کالا ارائه کرد. این حجم از کالای قاچاق آفتی برای تولید داخل و تجارت کشور محسوب می‌شود. سوال این است که با وجود این حجم بالا، چرا عزم جدی در مسئولین امر برای مقابله با این معضل انجام نمی گیرد؟

به گزارش عیارآنلاین، این هفته به بررسی آمارهای قاچاق کالا، سیاست صنعتی و وعده بانک صنایع کوچک خواهیم پرداخت. در پایان نیز اخبار مهم هفته را مرور می کنیم.

فاجعه‌ای به نام قاچاق

هفته گذشته خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت آمارهایی از قاچاق کالا ارائه کرد. به گفته خسروتاج بر اساس کشفیات اعلام شده سالانه ۳ میلیارد دلار طلا، ۲٫۷ میلیارد دلار پوشاک، ۲ میلیارد دلار لوازم خانگی، ۹۱۲ میلیون دلار سیگار، ۱٫۵ میلیارد دلار رایانه و قطعات، ۱٫۵ میلیارد دلار لوازم یدکی، ۱٫۱ میلیارد دلار لوازم آرایشی و ۱٫۸ میلیارد دلار گوشی،‌تبلت و تلفن همراه به کشور قاچاق می‌شود. در مورد گوشی همراه، وزیر دادگستری هفته پیش اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد گوشی های همراه موجود، قاچاق هستند.

قاچاق موبایل

این حجم از کالای قاچاق آفتی برای تولید داخل و تجارت کشور محسوب می‌شود. یکی از اصلی‌ترین راه‌های جلوگیری از قاچاق، شفافیت نظام توزیع کالا با استفاده از طرح‌های شناسه‌گذاری کالا و رهگیری کالاهای وارداتی است. این موضوع که در دولت قبل و در قالب طرح‌های شبنم و ایران‌کد پیگیری می‌شد، در ابتدای دولت تدبیر و امید متوقف شد. در حال حاضر، پس از گذشت دو سال از آغاز به کار دولت یازدهم، طرح جدیدی با عنوان GS1 در حال پیگیری است. خسروتاج از ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی این طرح در حوزه پوشاک خبر داد و قرار است سیگار، موبایل و لوازم خانگی در فاز اول در دستور کار قرار گیرد. ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز برنامه‌هایی را برای کنترل قاچاق در حوزه نساجی ارائه کرده است. البته قائم‌مقام وزیر صنعت معتقد است که میزان مجازات‌ها در این زمینه، به خصوص برای دانه‌درشت‌ها و سرشاخه‌ها به هیچ عنوان کافی نیست.

بار دیگر؛ سیاست صنعتی

موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، قصد دارد همایش سیاست‌های صنعتی و تجاری را برگزار کند. موضوع سیاست صنعتی، دخالت هوشمند دولت به منظور بهبود عملکرد رفاهی اقتصاد ملی در بلندمدت است. همچنین ساختار صنعت و آمایش صنعتی نیز در مباحث سیاست صنعتی گنجانده می‌شود. این همایش قدمی برای بازکردن دوباره این بحث در فضای سیاست‌گذاری است؛ البته باید توجه کرد که موضوع سیاست‌گذاری صنعتی فراتر از سطح یک وزارتخانه است.

در همین راستا نیز هفته گذشته اظهارنظرهای مختلفی از سوی کارشناسان در خصوص این موضوع صورت گرفت. شاملو، مشاور سابق بانک جهانی و کارشناس توسعه بین‌الملل گفت: «سیاست‌های صنعتی باید با نگاه به هرم جمعیتی و توانایی‌های ملی تدوین شود.» دینی ترکمانی، مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی نیز تعدد بنگاه‌های تولیدی و پایین بودن مقیاس تولید را باعث پایین آمدن صرفه‌های فزاینده اقتصادی دانست که با تدوین سیاست صنعتی می توان زمینه را برای بهره‌برداری بهتر از واحدهای تولیدی را فراهم کرد. حال باید منتظر ماند و دید که آیا این موضوع در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت یا خیر.

سیاست صنعتی

وعده بانک صنایع کوچک کی محقق می شود؟

در فروردین ماه سال ۸۹، مسئول وقت سازمان صنایع کوچک وعده تأسیس بانک صنایع کوچک را داد، اما این وعده عملی نشد. رئیس بانک صنعت و معدن در آبان ۹۳ این پیشنهاد را تکرار کرد. پس‌ازآن نیز مدیرعامل فعلی سازمان در خرداد ۹۴ مجدداً وعده تأسیس این بانک را داد. وزیر صنعت نیز در هفته گذشته این وعده را بار دیگر به رسانه‌ها اعلام کرد. بانکی که فعلاً زیرمجموعه بانک صنعت و معدن در نظر گرفته می شود. این بانک قدمی در جهت تسهیل تأمین مالی صنایع کوچک و متوسط خواهد بود و در صورت تعیین مناسب و روان ساز و کارها می توان به آن امیدوار بود.

اخبار مهم هفته

دوران هیجانی آمدوشد هیئت‌های تجاری به‌زودی تمام می‌شود: جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران این مطلب را گفت و در ادامه بر بهبود محیط کسب و کار تأکید کرد.

تنها ۵۲ قطعه از قطعات خودرو تحت کنترل کامل استاندارد قرار داشت: به گفته شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور با تصویب شورای راهبردی استاندارد و با توافق با خودروسازان به این سمت حرکت می‌کنیم که خودروی ساخته‌شده کامل را استاندارد کنیم.

توقف تولید اتوبوس در پنج شرکت داخلی: مردادماه امسال تولید اتوبوس در پنج شرکت داخلی به صفر رسید. گفته می‌شود با حمایت لازم از شرکت‌های داخلی تولید اتوبوس، می‌توان بخشی از نیاز بازار را تأمین کرد و علاوه بر آن، موجب تقویت تولید داخل شد.

تعرفه گمرگی کالاهای صادراتی ایران به روسیه از ۲۷ درصد به ۳ تا ۷ درصد کاهش یافته است: علاوه بر این کاهش، مجوز صادرات مواد لبنی به روسیه نیز از طرف این کشور صادر شده است. سنایی، سفیر ایران در مسکو این خبر را اعلام کرد.

اجرای تعرفه ترجیحی در تجارت ایران و اوکراین: آبایی، رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و اوکراین با اعلام این خبر گفت: به دنبال تهیه لیست کارشناسی‌شده از کالاهای مبادله‌ای بین دو کشور هستیم تا این لیست قبل از تشکیل کمیته تجاری و در نشست رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در اوکراین که اواخر مهرماه انجام می‌شود، تهیه شود تا بتوانیم برای آن تعرفه ترجیحی تجاری ببندیم.

موافقت ایران و صربستان برای تاسیس مرکز تجاری ایران در بالکان: در سفر افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت این موضوع اعلام شد.

۱۰ کشور اروپایی دیگر به ایران می‌آیند: پس از سفر هیئت های هشت کشور اروپایی، خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران از سفر هیئت‌های تجاری ۱۰ کشور دیگر خبر داد.

افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به ۴۴۰ میلیون دلار: معاون صندوق ضمانت صادرات، افزایش سرمایه این صندوق از ۲۴۰ میلیون دلار به ۴۴۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

برگزاری سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی و اولین کنفرانس آهن و فولاد متال بولتن ایران: در این دو همایش، به بررسی فرصت‌های موجود در معدن و صنعت فولاد کشور پرداخته شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: