چهاردهمین بسته خبری اقتصاد کلان:

دلار با شیب ملایم به قله رسید!

تجربه نشان داده افزایش نرخ ارز از عطش واردات نکاسته است و بیشتر صنایع را در تهیه کالاهای واسطه ای وارداتی با مشکل رو به رو کرده است بنابراین دولت در شرایط فعلی باید بیش از یکسان سازی نرخ ارز به ارزان تمام شدن تولید برای تولید کننده بها دهد.

به گزارش عیارآنلاین، در چهاردهمین بسته خبری اقتصاد کلان رکورد قیمت دلار را بررسی کرده، سپس به عقب انداختن پرداخت یارانه اشاره می کنیم و سپس بودجه عمرانی سال ۹۵ را ارزیابی و در پایان نیز اخبار مهم هفته را مرور خواهیم کرد.

دلار با شیب ملایم به قله رسید!

واردات - دلاردر روز ۲۳ شهریور دلار در رکوردی تازه در دو سال گذشته به ۳۵۰۰ تومان رسید. بدین ترتیب دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم (نیمه دوم شهریور) دلار ۶۰۰ تومان گران تر شده است. سیف این افزایش قیمت را نتیجه رفتار بازار می داند و معتقد است بانک مرکزی نقش فعالی در افزایش نرخ ارز نداشته و فقط خود را موظف دانسته از نرخ بازار مراقبت کند تا دچار هیجانات و نوسانات نشود. برخی کارشناسان نیز دلیل افزایش نرخ ارز را رکود عمیق در فعالیت های صنعتی و رو آوردن سرمایه های مردم به سمت واردات می دانند و معتقدند عطش جامعه برای واردات باعث افزایش تقاضا برای ارز شده است .از طرفی چون مشکلات دولت در فروش نفت باعث کمبود عرضه ارز در بازار شده است ، این افزایش قیمت تشدید می شود.

البته نوبخت معتقد است مشکلات مقطعی همچون سفرهای تابستانی و حج باعث افزایش تقاضای ارز شده و با وجود سرمایه گذاران خارجی و آزاد شدن ۲۳ میلیارد دلار بعد از برجام مشکلی در عرضه ارز نیست. اما نوبخت اشاره نکرد وقتی طیب نیا از خرج شدن ریال دلار های بلوکه شده خبر می دهد چگونه قرار است این دلار ها در بازار عرضه شود؟!

در مورد آینده نرخ ارز دو نگاه وجود دارد ، یک نگاه معتقد است به دلیل رکود فعالیت های اقتصادی و واقعی نبودن نرخ ارز فعلی، نرخ ارز به سمت واقعی بودن رشد خواهد کرد. اما سیف معتقد است بازار کشش نرخ ارز بالاتر از نرخ فعلی را نداشته و نرخ ارز روند نزولی را در پیش خواهد گرفت.

تجربه نشان داده افزایش نرخ ارز از عطش واردات نکاسته است و بیشتر صنایع را در تهیه کالاهای واسطه ای وارداتی با مشکل رو به رو کرده است . بنابراین ضمن لزوم واقعی کردن نرخ ارز و کاهش هزینه دولت در جهت ثبات نرخ ارز برای واردات ، حمایت از صنایعی که نیاز به ارز دارند ضروری است. در همین راستا دکتر سبحانی نماینده سابق مجلس و استاد برجسته دانشگاه تهران معتقد است دولت در شرایط فعلی باید بیش از یکسان سازی نرخ ارز به ارزان تمام شدن تولید برای تولید کننده بها دهد.

عقب نشینی یارانه‌ای

یارانهواریز یارانه شهیور ماه از بیست و دومین روز ماه به بیشت هشتم ماه منتقل شد. اما این عقب نشینی یارانه ای یک جریان ادامه دار بوده است. زیرا دولت قبل در ابتدای پرداخت یارانه ، مبلغ یارانه را هر دو ماه واریز می کرد. که بعد از آن به هر ماه تبدیل شد. روز پرداخت یارانه نیز به دلیل درخواست بانک مرکزی به دولت مبنی بر اختلال نظام بانکی به علت هم زمانی پرداخت حقوق و یارانه، به هفته دوم هر ماه منتقل شد. سپس به تدریج پرداخت یارانه از هفته دوم به هفته سوم رفت و در آخر دولت دهم به بیستم هر ماه رسید.

در دولت جدید نیز پرداخت یارانه ها از ۲۰ تا ۲۳ تغییر کرد و به ناگاه در این ماه به بیست و هشتم ماه رسید. بدین ترتیب از ابتدای پرداخت یارانه ها تا به حال به دلیل عقب افتادن پرداخت، دولت یک ماه یارانه به مردم بدهکار شده است که تاکنون خبری از پرداخت این بدهی به مردم نیست. لازم به ذکر است مسئولین مختلف دولتی در زمان های مختلف از شب پرداخت یارانه به عنوان شب مصیبت عظمای دولت نام برده بودند

بودجه عمرانی همچنان کوتوله!

سازمان مدیریت، برنامه و بودجهدر هفته گذشته نوبخت از افزایش بودجه عمرانی سال ۹۵ به رقم ۳۸ میلیارد تومان خبر داده بود. که این میزان نسبت به سال جاری رشد ۲۷٫۸ درصدی را نشان می دهد. نوبخت همچنین میزان کل بودجه را ۲۱۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بدین ترتیب بودجه عمرانی حدود ۱۷% کل بودجه را به خود اختصاص داده است . اما مسعود خوانساری که خود رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می باشد از کاهش ۲۵ درصدی بودجه عمرانی در بخشنامه بودجه سال ۹۵ خبر داده بود.

فارغ از تناقض موجود در میزان بودجه عمرانی آنچه در این بین مشهود به نظر می رسد توجه کم دولت به بخش عمرانی است و این بدین معناست که دولت در فعالیت های مستمر و ریشه دار عزم کافی را ندارد و بیش از چهار برابر بودجه عمرانی را صرف فعالیت های جاری خود خواهد کرد.

سایر اخبار مهم هفته

مصوبه سقف تضمین برای هر سپرده گذار ابلاغ شد

با تصویب هیات دولت، سقف تضمین برای هر سپرده گذار در بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی برای سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تعیین شد.

۸ درصد مردم ایران فقیرند

مجمع جهانی اقتصاد با اشاره به این که ۸ درصد مردم ایران با درآمد کمتر از ۲ دلار در روز زندگی می کنند گستردگی فقر در ایران را کمتر از برزیل، اندونزی، چین، الجزایر و بسیاری از کشورهای در حال توسعه دیگر دانست.

افزایش ۴۵٫۷ درصدی میوه و خشکبار در مرداد ماه/ کاهش قیمت گوشت قرمز و ماکیان

براساس گزارش مرکز آمار ایران از تورم روستایی گروه کالایی میوه و خشکبار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵.۷ درصد افزایش و قیمت گوشت قرمز کاهش نشان می دهد.

نزول ۷ پله‌ای ایران در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان طی ۳ سال اخیر

تولید ناخالص داخلی ایران در دوره ۳ ساله تشدید تحریم های غرب ۱۶۰ میلیارد دلار کاهش یافت و ایران در رده بندی اقتصادهای بزرگ دنیا طی این مدت ۷ پله نزول کرد.

تاسیس شعبه بانک‌های ایرانی و الجزایری در سرزمین‌های اصلی

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی الجزایر ایجاد مکانیزم تسویه مستقل از طریق ایجاد حساب مشترک و راه اندازی شعب بانک‌ در سرزمین‌های اصلی دو کشور را پیشنهاد کرد.

کاهش ۱۲ درصدی سهم ارزش افزوده از تولید/ دولت به موازات کنترل تورم سود بانکی را برای رفع رکود کاهش دهد

رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: از سال ۷۰ تا ۹۱ سهم ارزش افزوده از تولید ایران از ۴۵ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته و گر چه دولت در حال حاضر توانسته تورم را کنترل کند اما برای رفع رکود باید سود بانکی هم کاهش پیدا کند.

شاغلین روزانه ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه کار می کنند

مرکز آمار ایران چکیده یافته های طرح آمارگیری گذران وقت نقاط شهری پاییز ۹۳ را اعلام کرد که براساس آن شاغلان روزانه ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه کار می کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: