سی‌امین بسته خبری علمی و فناوری منتشر شد

آینده مبهم رشد علمی با آمارهای جذاب

در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. آمارهای ارائه شده توسط دفتر سیاست‌گذاری و پژوهش وزارت علوم و اقدامات این روزهای صندوق نوآوری و شکوفایی موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، سی‌اُمین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. آمارهای ارائه شده توسط دفتر سیاست‌گذاری و پژوهش وزارت علوم و اقدامات این روزهای صندوق نوآوری و شکوفایی موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «آمارهای مبهم وزارت علومی ها و تشکیل شوراهای موازی»

در هفته ای که گذشت محسن شریفی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و پژوهشی وزارت علوم به تشریح وضعیت پژوهش و فناوری و تولید علوم در کشور پرداخت و گفت: «براساس پایگاه اسکوپوس در دو سه سال گذشته وضعیت تولیدات علمی جایگاه خوبی داشته است. در سال ۲۰۱۲، ۴۰ هزار و ۳۰۰ مقاله و مدرک علمی به ثبت رسیده که در سال ۲۰۱۴ این عدد به ۴۱ هزار و ۳۰۰ مورد رسیده است. رتبه علمی کشور در سال ۲۰۱۲، ۱۷ بوده که هم اکنون ۱۶ شده است درصد سهم ایران از تولیدات علمی در سال ۲۰۱۲ یک و نیم درصد بوده که در حال حاضر ۱. ۷ درصد شده است.»

در پاسخ باید گفت بهتر است کمی در ارائه آمار دقت کنیم. چراکه در دوسال گذشته با بررسی روند رشد علمی کشور، به شدت شاهد کاهش شتاب رشد علمی هستیم و مقایسه آماری تعداد مقالات ۲۰۱۲ با ۲۰۱۴ بیانگر رشد علمی مناسبی برای ایران نیست. این مساله انقدر حایز اهمیت بوده که توسط مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید شد و لزوم دستیابی به شتاب بالای رشد علمی مورد توجه قرار گرفت. فارغ از این مسائل نوعی تناقض در ارائه آمار از جانب وزارت علومی ها مشاهده میشود. تا جایی که تعداد مقالات ایران در پایگاه های ISI و SCOPOUS در گزارش دوسالانه ای که چندی پیش وزارت علوم منتشر کرد با آمار اعلام شده دکتر شریفی متفاوت است. در جایی دیگر آقای دکتر شریفی ۶۰ درصد نشریات علمی- ترویجی را مربوط به علوم انسانی می‌داند و به عنوان یک دستاورد از آن یافت میکند غافل از اینکه این نشریات در دنیا جایگاهی ندارند که این موضوع نیز حاکی از کیفیت پایین آنهاست.

وی میگوید در حوزه معاونت پژوهش و فناوری توجه ویژه‌ای به علوم انسانی می‌شود و مهم‌ترین اقدام آن ایجاد شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر است.

آیا تشکیل اینگونه شوراها اقدامی در جهت از دور خارج کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست؟ اگر اینطور نیست در کنار شورای تحول و ارتقای علوم انسانی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره می‌شود چه نیازی به تشکیل این شورا بوده است. شاید اگر مسئولان وزارت علوم وظایف این شورای جدیدالتاسیس را کاملا مشخص کنند بهتر بتوان بررسی نمود.

پرونده دوم: «صندوق نوآوری و شکوفایی چه می‌کند؟»

هفته گذشته نخستین گردهمایی مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت برگزار شد. در این مراسم علاوه بر رئیس جمهور وزیر بهداشت، معاونت علمی و فناوری و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به سخنرانی پرداختند. ستاری در این مراسم فرهنگ نفتی را مهم ترین مانع در راه اقتصاد دانش بنیان نامید. همچنین سلطانی نیز با ارائه گزارشی پیرامون روند اعطای تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به تشریح این قضیه پرداخت. به گفته وی از میان ۱۶۰۰ شرکت دانش بنیان تا کنون ۱۱۰۰ شرکت طرح های خود را به صندوق ارائه داده اند. از این میان ۵۰۳ طرح تصویب شده و مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها اختصاص یافته است.

دکتر سلطانی با اشاره به یکی از مواد قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان گفت: «در این ماده قانونی تصریح شده است که تمام دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که درصدی از خرید خارجی محصولات خود را به عقد قراردادهای تحقیقاتی با شرکتهایی اختصاص دهند که اقدام به تحقیقات در زمینه محصولات وارداتی کنند که این ماده قانونی هرگز اجرایی نشده است.» وی در ادامه افزود: «در بررسی‌هایی که بر روی ۵۰۰ شرکت دانش بنیان تایید شده انجام گرفت تنها در مورد ۶۵ شرکت روند ارزیابی آنها بیش از سه ماه زمان برده است از این رو پروسه ارزیابی طرح‌ها را سه ماه در نظر گرفتیم.» در ادامه سلطانی انواع تسهیلات صندوق را معرفی کرد و گزارشی نسبتا جامع ارائه کرد. با این حال و با توجه به رشد نسبی فعالیت های صندوق طی دوسال گذشته همچنان انتقادات فراوان پیرامون روند طولانی بررسی طرح ها و نحوه اعطای تسهیلات و انواع حمایت ها به صندوق وارد می‌شود.

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

اعطای تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی به دانش‌آموختگان‌ِبرتر ایرانیِ غیرمقیم

بنیاد ملّی نخبگان براساس آیین‌نامه «شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان‌برتر دانشگاهی» تسهیلات ویژه‌ای را برای دانش‌آموختگان‌برتر دانشگاه‌های خارج از کشور برای طیّ دوره نظام‌وظیفه تخصصی اعطا می‌کند.

تشریح جزئیات رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی/ حمایت‌های ویژه از دانشگاه‌های برتر

معاون آموزشی وزارت علوم با تشریح چگونگی رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی گفت: امیدواریم تا پایان شهریورماه طرح رتبه‌بندی به تائید نهایی برسد.

هماهنگی معاونت علمی و فناوری و وزارتین علوم و بهداشت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

دکتر سیدمحمد صاحبکارخراسانی سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: در بسیاری از موارد موضوعات مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان در تیم‌های کارشناسی مشترک بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزارتین علوم و بهداشت بررسی می‌شود که این موضوعات یا از سوی معاونت علمی و فناوری و یا از سوی وزارتین علوم و بهداشت برای پیگیری به هیأت دولت ارسال می‌شود و دستگاه های دیگر از آن حمایت می‌کند و به نوعی تقسیم کار در جهت تسریع در حل موضوع انجام می‌شود.

صدیقی: همه دانشجویان بورسیه تعیین تکلیف شدند

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه به طور میانگین ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دانشجوی بورسیه جایابی می‌شوند گفت: جایابی دانشجویان بورسیه‌ در‌ حال انجام است.

ابلاغ سرفصل‌های مصوب شورای تحول به دانشگاه‌ها

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی از تصویب ۶۰ برنامه درسی در شورای تحول و ارسال این برنامه‌ها به وزارت علوم تحقیقات و فناوری خبر داد.

اقتصاد دانش‌بنیان؛ پویا و متعلق به جوانان است

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر خود به استان خراسان رضوی و در جمع دانشگاهیان این استان، با اشاره به نقش اثرگذار اقتصاد دانش‌بنیان در حل مشکلات استان افزود: راه نجات کشور و استان در بهره‌گیری از عقل و دانش نهفته است و البته مشکلات با هر دانشی حل شدنی نیست، بلکه مشکلات استان، از طریق دانشی حل خواهد شد که امکان تجاری سازی داشته باشد.

بررسی تمام سرفصل‌های قدیمی آموزش عالی/راه‌اندازی تمام رشته‌ها در تمام مقاطع تحصیلی در ایران

مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم گفت: سرفصل‌های بازنگری‌شده بر روی سایت وزارت علوم بارگذاری می‌شود و دانشجویان می‌توانند از برنامه جدید اطلاع یافته و آن را پیاده کنند.

انتخاب اعضای حقیقی هیئت‌های رسیدگی‌کننده به شکایات علمی و آموزشی جامعه دانشگاهی

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای حقیقی هیئت‌های رسیدگی‌کننده به شکایات علمی و آموزشی جامعه دانشگاهی کشور انتخاب شدند.

برنامه‌های کمیته مدیریت سند دانشگاه اسلامی تصویب شد

در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها برنامه‌های کمیته مدیریت سند دانشگاه اسلامی تصویب شد.

نقش اثرگذار بانوان در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی وفناوری رییس‌جمهوری در «دومین نمایشگاه و همایش نقش‌آفرینی زنان کارآفرین در توسعه پایدار»، نقش بانوان در کارآفرینی بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان را اثرگذار دانست و گفت: افزایش میزان مشارکت بانوان در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند پذیرش ریسک است و از طریق شکل گیری زیست بوم کارآفرینی، میزان نقش‌‌آفرینی بانوان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم.

کارگروه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری ایران و روسیه تشکیل شد

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص دستاوردهای نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵، بیان کرد: کارگروه همکاری های مشترک علمی و فناوری ایران و روسیه تشکیل شد که ماموریت این کارگروه تعیین پروژه های مشترک فناوری و ساخت بین صنایع پیشرفته دو کشور است.

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه‌ها/ دانشگاه پیام نور با دانشگاه‌های غیردولتی رقابت ندارد

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: بسیاری از صندلی‌های دانشگاه خالی مانده که بخشی از آن مربوط به عدم هدفمندی در رشد کمی سال‌های گذشته بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: