۲۶ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵

۳۵ درصد افراد کشور زیر دیپلم هستند

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: ۳۵ درصد افراد ۲۵ تا ۶۰ سال کشور، سواد زیر دیپلم دارند.

به گزارش عیارآنلاین، علی باقرزاده روز چهارشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش شیروان و شورای پشتیبانی سوادآموزی اظهار کرد: میانگین سال های تحصیل شهروندان کشور حدود هشت سال است که ناگزیریم آن را افزایش دهیم.
وی با اشاره به نقش سوادآموزی در زندگی گفت: اگر مادری در حد خواندن و نوشتن سواد ابتدایی داشته باشد ۵۰ درصد شمار مرگ و میرهای فرزندانش کاهش و همچنین اگر کشاورزی در این حد سواد داشته باشد می تواند راندمان تولید را افزایش و با همین سواد ابتدایی مصرف آب را شش درصد کاهش دهد که میانگین ۶۰ درصد مصرف خانگی است.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سواد مادر در همه سطح تاثیر گذار است گفت: بیش از ۹۰ درصد از افرادی که از گردونه مدرسه خارج می شوند به نوعی به سطح سواد خانواده مربوط می شود.
باقرزاده آموزش و پرورش را بزرگترین سرمایه کشور عنوان و تصریح کرد: دسترسی و کیفیت آموزشی دو شاخص مهم آموزش و پرورش است که باید شرایطی را فراهم کرد تا برای همه دسترسی به مدرسه وجود داشته باشد و هر چه قدر در کیفیت و دسترسی کم بگذاریم یک پدیده اجتماعی فرهنگی به نام بی سوادی ظهور می کند چرا که بی سوادی فقط مربوط به عدم توانایی در خواندن و نوشتن نمی شود.
وی با بیان اینکه دولت واقعا در سوادآموزی سرمایه گذاری کرده است و تصمیم دولت واقعا بی نظیر است گفت: هم اکنون مشکل مالی در سوادآموزی وجود ندارد و کودکان در معرض آسیب که پول کتاب، لوازم التحریر، پوشاک و … ندارند هزینه های آنان با وساطت بخش غیر دولتی انجام و تحت پوشش حمایت های مختلف قرار می دهیم همچنین هزینه افراد بی سواد در زندان ها را هم پرداخت خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه یکی از ارکان سوادآموزی در کشور قرآن آموزی بوده است گفت :اگر آدم ها را باسواد نکنیم برای تحقق اهداف خودمان با مشکل مواجه هستیم.

 

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: