سیزدهمین بسته خبری اقتصاد کلان

۵۰ درصد اشتغال کشور در قسمت خدمات!

از دیگر نکات قابل‌توجه و تأسف‌بار این گزارش وضعیت سهم اشتغال هرکدام از بخش‌های عمده اقتصادی است که طبق آن خدمات نزدیک به ۵۰ درصد اشتغال کشور را پوشش می‌دهد و بقیه به صنعت و کشاورزی اختصاص‌یافته است.درصورتی‌که رکن توسعه هر کشور باید کشاورزی و صنعت باشد

در این بسته خبری به نتایج آمارگیری نیروی کار در بهار ۱۳۹۴ پرداخته‌شده است . سپس به موضوع حذف یارانه پردرآمدها و جایگاه اتحادیه‌ها در تعیین نرخ مالیات اصناف موردبررسی قرارگرفته است و در پایان نیز اخبار مهم هفته مرور گشته است.

۵۰ درصد اشتغال کشور در قسمت خدمات!

نتایج آمارگیری نیروی کار در بهار ۱۳۹۴ منتشر شد که طبق آن رخ مشارکت اقتصادی در کشور ۳۸ درصد و نرخ بیکاری ۱۰.۸درصد است. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، ۹.۲ درصد از شاغلان، دارای اشتغال ناقص هستند.

همچنین بر اساس نتایج به‌دست‌آمده استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶٫۰ درصد، بالاترین نرخ بیکاری را داشته و بعدازآن، استان البرز با ۱۵٫۸ درصد قرارگرفته است. از سوی دیگر پایین‌ترین نرخ بیکاری با ۵٫۹ درصد مربوط به استان کرمان است.

دراین‌بین دو استان بزرگ بعد تهران یعنی اصفهان و خراسان رضوی نیز نرخ بیکاری بالایی دارند به‌طوری‌که اصفهان ۱۳٫۷% نرخ بیکاری و خراسان رضوی ۱۴٫۵ درصد نرخ بیکاری دارد.

Untitled

از دیگر نکات قابل‌توجه و تأسف‌بار این گزارش وضعیت سهم اشتغال هرکدام از بخش‌های عمده اقتصادی است که طبق آن خدمات نزدیک به ۵۰ درصد اشتغال کشور را پوشش می‌دهد و بقیه به صنعت و کشاورزی اختصاص‌یافته است.درصورتی‌که رکن توسعه هر کشور باید کشاورزی و صنعت باشد

بدیهی است این نمودار نشان‌دهنده لزوم تلاش بیشتر مسئولین درزمینهٔ توسعه صنعتی و کشاورزی در کشور است.

علاوه بر این آموزش مهارت‌های شغلی نیز می‌تواند از گسیل نیروی کار به بخش خدماتی بکاهد و صنعت را تقویت کند.

مالیات بر اصناف همچنان کش‌دار

هفته گذشته اتاق اصناف اعلام کرده بود روسای سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف تهران در نشستی گرد هم آمدند که اعلام شد خروجی این جلسه ، واگذاری تعیین میزان مالیات اصناف به اتحادیه‌ها خواهد بود و مقرر شد کارشناسان شرایط و نحوه اجرای آن را تنظیم و مشخص کنند.

اما گویا این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ، چراکه طیب نیا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا واگذاری مسئولیت تعیین مالیات اصناف به اتحادیه‌ها مورد تأیید وزارت امور اقتصادی و دارایی است یا خیر؟ اظهار بی‌اطلاعی کرد.

بنابراین هنوز مشخص نگردیده است این‌گونه حل اختلاف میان اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی مورد تأیید وزیر اقتصاد می‌باشد یا نه؟

غلط‌گیری به سبک لاریجانی

هفته گذشته لاریجانی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور به برخی مصوبات جلسه هیئت‌وزیران مورخ ۲۵/۵/۹۴ ایراد گرفت.

یکی از ایرادهای رئیس مجلس که با پاسخ دولت همراه بود پیرامون حذف یارانه ثروتمندان عنوان شد.

لاریجانی تصمیم‌گیری پیرامون شناسایی پردرآمدها را طبق قانون وظیفه دولت دانست و دخالت وزارت کار در این مورد را غیرقانونی دانست.

ابوالحسن فیروزآبادی قائم‌مقام وزارت کار خلاف آئین‌نامه‌ای را تلویحاً پذیرفت و گفت : در آئین‌نامه‌ای که نوشته‌شده وزارت کار قانوناً موظف به انجام این کارشده است، اما آئین‌نامه اشکالاتی دارد که به‌زودی اصلاح می‌شود.

مهم‌ترین اخبار هفته

ساختار جدید طرح طبقه بندی مشاغل به زودی در اختیار دستگاه‌ها قرار می گیرد

معاون وزیر کار با اشاره به روزآمد شدن آیین‌نامه‌های طرح طبقه‌بندی مشاغل خاطرنشان کرد: ساختار و بنیان طرح طبقه‌بندی مشاغل بر اساس سه مدل موفق دنیا تدوین‌شده که به‌زودی در اختیار مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور قرار خواهد گرفت.

رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی دو پله نزول کرد/ رتبه ۷۵ از ۱۷۸ کشور

ایران جزء کشورهای دارای توسعه انسانی متوسط با کسب ۴۶۹ رتبه در سال ۲۰۱۳ در میان ۱۷۸ کشور جهان با دو پله نزول به ۷۵ رسیده است.

طیب‌نیا: نوسانات بازار ارز کوتاه‌مدت است

درحالی‌که نرخ ارز در بازار آزاد طی روزهای اخیر مدار صعودی را پیش‌گرفته و رکوردهای تازه‌ای را به ثبت رسانده است، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: نوسانات بازار ارز کوتاه‌مدت است.

۷۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور/ضرورت اصلاح نظام مالیاتی

عضو فراکسیون هم‌اندیشی مجلس، با انتقاد از اینکه نظام مالیاتی در کشور ضعیف است، از طرح ارائه‌شده توسط فراکسیون هم‌اندیشی مجلس در راستای ساماندهی امور مالیاتی خبر داد و تصریح کرد: متأسفانه به خاطر ثبت نشدن درآمد افراد،فرار مالیاتی در کشور افزایش‌ یافته است.

بورس ارز پس از تک نرخی شدن ارز راه‌اندازی می‌شود/ مزایده واحد تجاری و مسکونی بانک‌ها در بورس کالا

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:امکانی در بورس‌ کالا فراهم شده که خرید و فروش مسکن در بورس کالا انجام شود، اولویت با مزایده‌ واحدهای تجاری و مسکونی بانک‌ها است. بورس ارز نیز پس از تک‌نرخی شدن نرخ ارز راه‌اندازی می‌شود.

برچسب‌ها:

۲ دیدگاه

  1. نجفی :

    مادر تمام صنایع وابسته به بخش خدمات است . شما می گین خدمات ۵۰ درصد اشتغال رو داره

    کشور هایی که بخش خدمات ان پویا و پیشرو است رشد توسعه پایدار و سریعی دارن و بیش از ۷۰ درصد اشتغال و ناخالص داخلی این کشور ها مدیون بخش خدمات است .

    البته به یومن نقشه های کشیده شده توسط افرادی ابله بخش اقتصاد خدمات در کشور سوق به خرده فروشی کوچک و راننده تاکسی و دلالی داره تا فنی مهندسی غیره و نبود دانش کافی کار فرمایان باعث عدم رشد سرمایه و اندازه شرکت شده که به خودی خود باعث در جا زدن شرکت ها در جغرافیای کشور و عدم اشتغال زایی کارامد و بهروی در کار شده . صنایعی که بخش تحقیق توسعه نداره و یا نمادین است و چندین ساله درجا می زنه باعث پسرفت کشور خواهد شده که به فراوانی در کشوروجود داره . اصلا شما می دانید وضع کارگران بخش صنایع خصوصی کوچک در چه وضعی هستن که سهم اشتغال بیشری رو دارن ؟؟؟؟؟؟ البته این وضع در کار مندان و کارگران بخش خدمات اسفبار تر است . و شما از تحلیل اقتصاد دم می زنید که سواد اقتصاد روندارین . . .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: