۲۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۵
با تداوم عرضه فرآورده های نفتی از سوی وزارت نفت در بورس انرژی

عرضه روزانه حدود ۶۵۰۰ بشکه میعانات گازی پارس جنوبی در بورس انرژی

معامله های میعانات گازی در بورس انرژی با عبور از پانصد هزار بشکه توانست رکورد جدیدی را در معامله فرآورده های نفتی در این بورس محقق کند.

 

علی حسینیبه گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل بورس انرژی اظهار کرد: خوشبختانه با حمایتهای وزارت نفت، عرضه فرآورده های نفتی در این بورس در حال افزایش است و دیروز در پایان معامله های میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی، حجم معاملات این کالا در تابلو نفت و گاز بازار فیزیکی این بازار از مرز ۵٠٠ هزار بشکه عبور کرد و رکوردی قابل توجه را به ثبت رساند.

علی حسینی افزود: معامله میعانات گازی در بورس انرژی ایران با عرضه و فروش میعانات گازی پالایشگاه گاز ایلام توسط شرکت ملی نفت در دیماه سال ١٣٩٢ آغاز شد و افزون بر میعانات گازی پالایش گاز ایلام، میعانات گازی پالایش گاز خانگیران، مجتمع گاز پارس جنوبی و پتروشیمی رازی نیز در رینگ داخلی تابلو نفت و گاز بازار فیزیکی بورس انرژی عرضه می شوند و استقبال خریداران تاکنون مطلوب بوده است.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان این که عرضه میعانات گازی پارس جنوبی به صورت روزانه و با حجم ۶۴٧۵ بشکه در رینگ داخلی بازار فیزیکی انجام می شود گفت: بیشترین حجم معامله این کالا (۴٢٣ هزار و ٨١٠ بشکه) به ارزش حدود ٧٠۴ میلیارد ریال متعلق به پالایش گاز ایلام است که توسط شرکت ملی نفت ایران عرضه می شود.

وی ادامه داد: در نیمه نخست شهریور ماه، معامله کالاهای نفت، گاز و پتروشیمی با سهم ۶٠ درصدی از ارزش تجمعی معاملات از ابتدای امسال در جایگاه نخست از این حیث قرار دارد و معاملات اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره، اوراق سلف موازی استاندارد برق و سایر حاملهای انرژی نیز به ترتیب با سهم ٢۴، ١۵ و یک درصدی از ارزش تجمعی در رتبه‌های بعدی از نظر ارزش معاملات قرار دارند.

حسینی اظهار کرد: با توجه به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و نیز مصوبه هیات وزیران مبنی بر عرضه محصولات و کالاهای قابل پذیرش در بورس کالا و بورس انرژی، شرکتها موظف به پذیرش کالاهای قابل عرضه خود در این بازارها هستند، مگر آن دسته کالاهایی که هیئت پذیرش با آنها موافق نباشد.

منبع: شانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: