بیست و نهمین بسته خبری صنعت

خارجی‌ها در رفت‌وآمد؛ نگرانی تولیدکنندگان داخلی از واردات بی‌رویه

رفت‌وآمدها در حالی است که نگرانی‌ها از نگاه کشورهای خارجی به ایران به عنوان یک بازار مصرف، ادامه دارد. سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت ایران با ابراز این نگرانی، تأکید کرد که نباید ایران را به دید بازار فروش اجناس نگاه کرد.

به گزارش عیارآنلاین، این هفته به بررسی اجرای طرح شناسه گذاری کالا، نگرانی تولید کنندگان از واردات بی رویه، اتفاقات خودرویی و سایر اخبار مهم خواهیم پرداخت.

شروع اجرای طرح شناسه‌گذاری کالاهای وارداتی از پوشاک

در هفته گذشته وزارت صنعت بخشنامه‌ای را ابلاغ کرد که طبق آن عرضه پوشاک وارداتی (واردات رسمی) در بازار مصرف از جمله واحدهای صنفی و تجاری منوط به الصاق برچسب شناسه کالا (کد GS1) خواهد بود. همچنین در این بخشنامه بر گرفتن مجوز در واحدهای صنفی تأکید شده است. پس از پایان مهلت تعیین شده این بخشنامه (۶ ماه از ابلاغ بخشنامه) عرضه پوشاک وارداتی با نام و نشان و برند خارجی در نمایندگی‌ها و یا واحدهای صنفی بدون مجوز، ممنوع خواهد بود. این بخشنامه در راستای طرح جدید وزارت صنعت برای شناسه‌گذاری کالاها (GS1) است. این طرح یک سیستم بین‌المللی است که مشابه آن با نام ایران‌کد در دولت قبل اجرا شده بود؛ ولی وزارت صنعت در دولت یازدهم، ایران‌کد را به بهانه رفع موانع محیط کسب‌وکار لغو کرد. در هر صورت، هدف اصلی طرح شناسه‌گذاری کالا، دنبال کردن کالا از مبدأ تا محل عرضه است که گام مهمی در راستای جلوگیری از قاچاق کالا محسوب می‌شود. موضوعی که سال‌هاست معضلات متعددی را در کشور به وجود آورده است؛ به عنوان مثال، وزیر دادگستری در هفته گذشته عنوان کرد بیش از ۹۰ درصد گوشی های همراه، قاچاق هستند و تنها ۱۰ درصد از مبادی رسمی وارد می شوند.

خارجی‌ها در رفت‌وآمد؛ نگرانی تولیدکنندگان داخلی از واردات بی‌رویه

در هفته گذشته، هیئت‌های تجاری از کشورهای مختلف به ایران سفر کردند. وزیر اقتصاد ایالت بادن-ووتمبرگ آلمان با همراهان خود از جمله این مسافرین بودند که در دیدار با وزیر صنعت بر همکاری در زمینه خودرو و تجهیزات پزشکی تأکید کردند. وزیر امور خارجه جمهوری چک نیز به همراه هیئتی به ایران سفر کردند.

در این میان، هیئتی که بیش از همه جلب توجه کرد، سفر رئیس جمهور اتریش و وزیر اقتصاد این کشور به ایران بود. نعمت‌زاده از امضای سند همکاری مشترک اقتصادی ایران و اتریش خبر داد که آیین‌نامه آن تا ۶ ماه آینده تنظیم خواهد شد. به گفته قائم مقام وزیر صنعت، در این سند بخش‌های انرژی، توریسم، زیرساخت‌ها، بنگاه‌های کوچک و متوسط و کار‌آفرین، مدیریت حوادث مترقبه، بنگاه‌های در مرحله تکوین و نوزایی (استارت آپ)، صنایع دریایی، صنایع ماشین‌آلات و خودرو، ورزش و جوانان، مدیریت توسعه پایدار جنگل‌ها، سرمایه‌گذاری و تجارت مورد بحث و اتخاذ تصمیم قرار گرفته است.

وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا نیز با نعمت‌زاده دیدار کرد؛ در این دیدار بر تشکیل کمیسیون اقتصادی مشترک اسپانیا و ایران تأکید شد.

نکته دیگر در این سفرها، فعالیت گسترده و قابل توجه اتاق بازرگانی ایران بود. برگزاری همایش مشترک بازرگانان ایران و جمهوری چک -که در آن زمینه‌های سرمایه‌گذاری جمهوری چک در ایران بررسی شد- و امضای ۱۵ تفاهم‌نامه در گردهمایی ۱۰۰۰ بازرگان ایرانی و اتریشی از جمله این فعالیت‌ها بود.

این رفت‌وآمدها در حالی است که نگرانی‌ها از نگاه کشورهای خارجی به ایران به عنوان یک بازار مصرف، ادامه دارد. سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت ایران با ابراز این نگرانی، تأکید کرد که نباید ایران را به دید بازار فروش اجناس نگاه کرد. دیانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد: «اگر سرمایه‌گذاری جدیدی در کشور از سوی خارجی‌ها انجام شود که تولید‌کنندگان داخلی نیز در آن زمینه کار می‌کنند، با سیاست حمایت از سرمایه و کارگر ایرانی مخالف است و ما باید به سرمایه‌گذارانی خوش‌آمد بگوییم که بازار‌های جهانی را در اختیار ما قرار می‌دهند

بنابراین وجود سیاست‌های صحیح برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی به‌گونه‌ای که موجب رشد تولید داخل شود، ضروری به نظر می‌رسد.

خودرو؛ همچنان در کانون توجه

در هفته‌های گذشته، موضوع تشکیل کمپین نخریدن خودروی داخلی، واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. این واکنش‌ها در روزهای اخیر نیز ادامه داشت. در همین زمینه، علیلو، رئیس کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازان، سه موضوع تبدیل دارایی‌های راکد به دارایی‌های فعال و مولد، تعیین تکلیف شرکت‌های اقماری زیان‌ده و برداشتن مدیریت سیاسی دولتی از صنعت خودروسازی را خواسته‌های اصلی مجلس شورای اسلامی دانست. موضوع برنامه پایش در هفته گذشته نیز به خودرو اختصاص یافت. به گفته کارشناسان حاضر در این برنامه، در حال حاضر فاصله‌ای بین مصرف خودروهای داخلی و خودروهای وارداتی ایجاد شده است که خودروهای چینی آن را پر کرده‌اند. نوروززاده، رئیس ایدرو نیز بر لزوم پذیرفتن انتقادها تأکید کرد و افزایش کیفیت خودرو را ضروری دانست. در هر صورت، لازم است از فضای به وجود آمده برای اصلاحات ساختاری در صنعت خودرو استفاده شود. در حال حاضر، صنعت خودرو بر همکاری‌های مشترک با پژو تأکید دارد؛ درحالی‌که طبق آمارهای جهانی، این شرکت خودروسازی چشم‌انداز روشنی در آینده صنعت خودروی جهان ندارد. بر اساس خبرهای جدید از صنعت خودرو، برنامه‌های اجرایی چشم‌انداز صنعت خودرو در شورای سیاست‌گذاری خودرو به تصویب رسیده که قرار است به شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط ابلاغ شود.

اخبار مهم هفته:

پیوستن به WTO با بازنویسی رژیم تجاری ایران: به نظر می‌رسد مهم‌ترین دغدغه وزارت صنعت پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. در همین راستا، رئیس سازمان توسعه تجارت، تشکیل تیم تخصصی برای بازنویسی رژیم تجاری ایران را طبق دستور وزیر صنعت عنوان کرد.

در حال عملیاتی کردن ارتباط موثر صنعت و دانشگاه هستیم: معاون پژوهشی وزارت صنعت از فعالیت‌های این معاونت در راستای برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه خبر داد و تدوین ۱۳ برنامه عملیاتی مرتبط با سیاست‌های کلی علم و فناوری و تهیه لایحه نظام مهندسی صنعت را از فعالیت‌های این معاونت برشمرد.

آغاز عملیات اجرایی طرح فولادی مکران: با حضور وزیر صنعت، کلنگ طرح فولادی مکران به زمین زده شد.

تغییر استراتژی غول‌های فولادی جهان برای بازگشت به ایران: رویترز در گزارشی تحلیلی به وضعیت تولید فولاد و برنامه‌های دولت اشاره و پیش‌بینی کرد به زودی ایران از واردات فولاد بی‌نیاز می‌شود. این گزارش در ادامه بر تغییر استراتژی غول‌های فولادی جهان از صادرات فولاد به ایران به انتقال فناوری تولید فولاد تأکید کرد.

صادرات خدمات فنی‌ومهندسی از ۴.۳ میلیارد دلار در سال ۹۰ به کمتر از یک میلیارد دلار در حال حاضر رسید: کاهش ۳٫۳ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی مهندسی، خبری بود که نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد.

مصوبه اقتصادی دولت برای تشویق صادرکنندگان: رئیس سازمان توسعه تجارت از مصوبه ستاد اقتصادی دولت خبر داد که طبق آن کمک‌هایی برای توسعه صادرات در نظر گرفته شده است که مهم‌ترین آن ها عبارتند از: تسهیل در صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، افزایش ۲۰۰ میلیون دلاری سرمایه صندوق ضمانت صادرات، تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی، فعالیت ۲۴ساعته دستگاه‌های اجرایی مستقر در مبادی ورودی و خروجی کشور.

تایر چینی هم به جان تولید داخل افتاد: کاهش ۱۵ درصدی تولید تایر در ۵ ماهه نخست امسال، نکته‌ای بود که عضو انجمن تولیدکنندگان تایر به آن اشاره کرد و دلیل این موضوع را عرضه تایرهای وارداتی عنوان کرده است.

ایجاد دبیرخانه مشترک اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و تعاون: رئیس اتاق اصناف با اعلام این خبر، همگرایی این سه بخش اقتصادی در کشور را مورد تأکید قرار داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: