چرا محصولات غذایی اساسی را از هلند و سوئیس وارد کرده‌ایم؟

آمار مرکز گمرک از ۵ ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد، محصولاتی همچون ذرت، سویا، کنجاله سویا، برنج و گندم که در صدر اقلام وارداتی قرار دارند، اغلب از کشورهایی همچون هلند، سوئیس و ترکیه تأمین شده اند.

به گزارش سرویس کشاورزی عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۴ میزان واردات کشور از نظر وزنی ۱۳٫۹ میلیون تن و از نظر قیمتی ۱۶٫۹ میلیارد دلار گزارش شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۲٫۶ میلیون تن(معادل ۱۶ درصد) و از نظر قیمتی ۴ میلیارد دلار(معادل ۱۹٫۴ درصد) افت داشته است.

عمده کالاهای وارداتی کشور نیز کالاهای اساسی کشاروزی، خودرو و قطعات منفصله تولید خودرو و کالاهای با فناوری بالا هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در پنج ماه نخست سال جاری نشان داده شده است.

یادداشت رهگشا- واردات ۱

محصولات اساسی کشاورزی همچنان در صدر کالاهای وارداتی قراردارند و پنج کالای «ذرت دامی» به قیمت ۵۲۸ میلیون دلار ، «برنج» به قیمت ۳۵۴ میلیون دلار، «کنجاله سویا» به قیمت ۳۳۸ میلیون دلار، «دانه سویا» به قیمت ۳۲۷ میلیون دلار و «گندم» به قیمت ۲۹۱ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در پنج ماه ابتدایی سال هستند.

اما نکته قابل توجه مبادی وارداتی عمده محصولات اساسی کشور است به طوریکه در ۵ کالاهای اساسی که در صدر واردات کشور قرار دارند کشورهایی چون هلند، سوئیس و ترکیه در صدر مبادی وارداتی قرار دارند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی هریک از این ۵ محصول نشان داده شده است.

یادداشت رهگشا- واردات ۲

این محصولات اساسی درحالی از هلند، سوئیس، انگلستان و آلمان وارد شده‌اند که امکان خریداری آن‌ها از کشورهای منطقه و همسایه چون قزاقستان و روسیه وجود دارد و این مسئله صریحا خلاف بند دوازدهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که در آن اشاره شده است: «افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور از طریق: توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان و …»

از آنجا که بخش قابل توجهی از این واردات از سوی نهادهای دولتی انجام می‌گیرد ضروری است هرچه سریعتر روند واردات محصولات اساسی کشاورزی از کشورهای غربی متوقف شود و برای تأمین آن‌های از کشورهای همسایه و منطقه برنامه‌ریزی شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: