۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱

پیشنهاد اعطای وام خرید اقساطی کالای ایرانی به عموم ایرانیان

با این پیشنهاد تولیدکنندگانی که مایل به فروش اقساطی کالاهای خود هستند می توانند با ارائه محصولات به خانواده هایی که قصد خرید کالای ایرانی دارند، فروش خود را افزایش دهند.

وام ازدواجبه گزارش عیارآنلاین، مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۹۴ تصویب کرد که جوانان می توانند به جای دریافت وام ۳ میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج، از تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جهت خرید لوازم منزل و جهیزیه در قالب فروش اقساطی استفاده کنند. در فرآیند فروش اقساطی، منابع بانک ها به صورت مستقیم درگیر نمی شود بلکه این فروشنده است که بهای جنس فروخته شده را در طول زمان و به صورت اقساط دریافت می کند؛ البته تعیین نرخ سود تسهیلات و زمان بازپرداخت آن بر عهده فروشنده است.

هیات دولت نیز بعد از پنج ماه در ۲۴ تیرماه سال جاری، آیین نامه اجرایی این مصوبه را ابلاغ کرد. طبق این آیین نامه، وزارت صنعت موظف است قیمت و شرایط تسهیلات اعطایی محصولات فروشندگانی که مایل به شرکت در این طرح هستند را منتشر کند. بانک های عامل نیز وظیفه دارند تا با دریافت وثایق و ضمانت های لازم از زوجین متقاضی دریافت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا، بازپرداخت این اقساط را برای فروشندگان تضمین کنند و کارمزد ضمانت خود را دریافت کنند.

با توجه به اینکه این تسهیلات به نوعی حمایت از تولید ملی است و با نظر به اینکه بانک ها منابع خود را در این زمینه درگیر نمی کنند، می توان چنین تسهیلاتی را به تمامی هموطنان اختصاص داد. با این پیشنهاد تولیدکنندگانی که مایل به فروش اقساطی کالاهای خود هستند می توانند با ارائه محصولات به خانواده هایی که قصد خرید کالای ایرانی دارند، فروش خود را افزایش دهند. چنین اقدامی به نظر می‌رسد با استقبال تولیدکنندگان روبرو شود؛ اما نیازمند هماهنگی و مشارکت بانک ها در این زمینه است که امید است شرایط آن توسط بانک مرکزی در جهت حمایت از تولید ملی فراهم شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: