سونامی مجردان در کشور به راه افتاد طرح افزایش جمعیت ایران در بن بست ازدواج جوانان

امان الله قرایی مقدم، آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با انتخاب خبر با اشاره به کاهش آمار ازدواج در ایران گفت: اکنون در کشور، عامل تشویقی برای انجام ازدواج جوانان، وجود ندارد. مسئولان کشور باید فرهنگ امید و امید به آینده را افزایش داده و با اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت، اطمینان و اعتماد را برای جامعه به وجود آورند و آن را افزایش دهند.

امان الله قرایی مقدمبه گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته که براساس نظرسنجی ها، اکنون ازدواج اولویت هفتم جوانان در کشور است.

محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت در راستای ارتقای نرخ باروری مبتنی بر سلامت مادر و کودک افزوده که نظرسنجی که از جوانان صورت گرفته، پیش از ازدواج، اولویت های دیگری نظیر اشتغال و تحصیل مطرح شده که نشانگر بی توجهی نسل جوان به تشکیل خانواده است.

در همین رابطه یک متخصص علوم رفتاری معتقد است: عوامل تشویقی برای انجام ازدواج جوانان، وجود ندارد.

به گفته امان الله قرایی مقدم، مهمترین عاملی که می تواند جوانان را نسبت به ازدواج تشویق کند، اشتغال است، و در صورتی که اکنون در کشور ۵/۵ میلیون نفر بیکار وجود دارد، جوان بیکار آیا می تواند به فکر ازدواج باشد؟

رابطه نادرست دختران و پسران مهمترین دلیل کاهش ازدواج
وی علاوه بر اشتغال زایی، چهار عامل دیگری را که طی سال های طولانی در محافل مختلف مطرح و خطر آن اعلام شده است، در تأخیر ازدواج در کشور مؤثر می داند.

این متخصص علوم رفتاری در همین رابطه گفت: دانشگاه و تحصیل در مقاطع مختلف، خود بین ۱۰-۴ سال ازدواج را با تأخیر مواجه می کند. از طرفی، ۲ سال خدمت سربازی نیز ازدواج را با تأخیر مواجه می کند.

وی اضافه کرد: همچنین موضوع جستجوی شغل و حرفه مناسب توسط جوانان تحصیل کرده یا فاقد تحصیلات عالیه در تأخیر ازدواج جوانان به مدت دو سال یا بیشتر تأثیرگذار بوده است.

قرایی مقدم ادامه داد: علاوه بر آن، موضوعی که امروز متأسفانه در جامعه ایران مانند کشورهای غربی، خودنمایی می کند، مسئله تفریحات بیرون از خانه است.

وی تصریح کرد: رابطه نادرست دختران و پسران ایرانی از مهمترین دلایل افت جایگاه خانواده در ایران  و عدم رغبت به ازدواج و تشکیل خانواده است.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، اما در بین این عوامل، مهمترین عاملی را که امروز ازدواج در جامعه ایرانی را تحت الشعاع قرار داده است، بیکاری جوانان می داند.

جوان ایرانی هیچ امیدی نسبت به آینده شغلی خود ندارد
نبود اشتغال زایی در جامعه و به تبع آن، فقدان شادی و نشاط در جامعه، قطعاً راه ازدواج برای جوان ایرانی را مسدود خواهد کرد. امان الله قرایی مقدم با بیان این مطلب، افزود: وقتی جوان ایرانی، شغل نداشته و هیچ امیدی نسبت به آینده در مورد این که شغل مناسبی را پیدا کند، ندارد چگونه می توان او را تشویق به ازدواج کرد؟

وی تصریح کرد: وضعیت بحران بیکاری در جامعه به گونه ای است که حتی مسئولان در رسانه ملی بارها اعلام کرده اند که حتی اگر کل ۲٫۵ میلیون نیروی کاری که در حال حاضر به اشتغال مشغول هستند را بازنشسته کنند، تنها برای ۲٫۵ میلیون نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی امکان جذب برای اشتغال وجود دارد.

این آسیب شناس اجتماعی ادامه داد: این یک فاجعه عظیم ملی است؛ این که از ۵٫۵ میلیون بیکاری که اکنون در کشور وجود دارند، بتوان تنها برای ۲٫۵ میلیون نفر، شغل فراهم کرد، با یک فاجعه ملی روبرو هستیم.

وی با بیان این که آنچه امروز جوانان را می تواند جهت ازدواج کردن تشویق کند، اشتغال زایی است و تا زمانی که اشتغال به وجود نیاید، بن بست در امر ازدواج جوانان تداوم می یابد، اظهار داشت: اکنون ام الفساد و ام المشکل کشور، بیکاری است و کلیه آسیب های اجتماعی نیز منشأ آن بیکاری است و همه راه ها نیز به رفع بیکاری جوانان ختم می شود.

به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی در مشاغل فاقد مهارت و تخصص
قرایی مقدم تصریح کرد: در این کشور، فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل عدم پیدا کردن شغل مناسب، در مشاغلی مانند رفتگری به کار گرفته می شوند. در آخرین مورد، ۲۳ نفر دانش آموخته لیسانس و فوق لیسانس در خرم آباد، در شغل جاروکشی و رفتگری استخدام شدند.

وی با تأکید بر این که تحصیل هرکدام از فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع کارشناسی، ۱۰۰ میلیون تومان و در مقطع فوق لیسانس، ۱۲۰ میلیون تومان مخارج برای کشور، در پی دارد و این هزینه، هزینه سرانه فرد است، گفت: اکنون چنین مشاغلی در جامعه به تحصیل کردگان کشور پیشنهاد می شود، و با این اقدام، آنها وادار به انجام شغلی می شوند، که فاقد مهارت در آن بوده و یا در تخصص آنها نیست.

این جامعه شناس با اشاره به این که در جامعه شناسی دو نوع شغل وجود دارد؛ کار با مهارت و کار ساده، اضافه کرد: کار ساده یعنی همین رفتگری که ۲۳ نفر را به شغل رفتگری، یعنی شغل فاقد تخصص و مهارت واداشته ایم.

وی با بیان این که اکنون مسئولان کشور نسبت به مشکلات موجود، آگاهی کافی داشته اما قادر به انجام کاری در زمینه اشتغال جوانان نمی باشند، اظهار داشت: هر شغل ساده یا تخصصی و مهارتی که بنا باشد در دستگاه های دولتی و خصوصی ایجاد شود، ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دربر دارد.

رواج بی بند و باری و همباشگی زن و مرد در جامعه ایران
این متخصص علوم رفتاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آسیب های اجتماعی ناشی از تجردگرایی در کشور گفت: تأخیر در ازدواج جوانان، اکنون میزان فساد در جامعه را افزایش داده است، و در جامعه ایران بی بند و باری، همباشگی زن و مرد و دختر و پسر که اخیراً به جای ازدواج سفید در کشور معمول شده است، رواج یافته است.

قرایی مقدم تصریح کرد: افزایش روابط نامشروع در جامعه منجر به افزایش آمار تجردگرایی در کشور شده است.

وی ادامه داد: بنده در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ خبر از موج سوم تجردگرایی در کشور دادم، و اکنون تجردگرایی در کشور ۳۳ درصد است و این یک فاجعه برای جامعه است.

امروز زنان و مردان داشتن اولاد را التزام نمی دانند
این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به این که در حال حاضر سونامی مجردان در کشور به راه افتاده است، با ذکر آماری از تجردگرایی و مصداق های بارز آن در جامعه ایران گفت: ۳۳ درصد افراد جامعه اکنون مجردند، ۱۹ درصد خانواده ها تک فرزندی و ۱۴ درصد فاقد فرزند هستند، یعنی در جامعه بیش از ۶۰ درصد افراد و خانواده ها در وضعیت تجرد و فردگرایی و کوچک شدن اندازه خانوادگی به سر می برند.

وی با تأکید بر این که فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص افزایش جمعیت کشور اکنون با بن بست روبرو شده است، تصریح کرد: امروزه ذهنیت زنان و مردان جامعه متفاوت با گذشته است. امروز در ایران باروری، مد نیست، بلکه امروز زنان و مردان باتوجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور، آینده نگری می کنند و داشتن اولاد را انتخاب و نه التزام می دانند.

قرایی مقدم به افزایش آمار طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: امروز جامعه ایران با افزایش طلاق روبرو است و در برابر هر ۴ ازدواج، حداقل یک طلاق اتفاق می افتد؛ با این وضعیت چگونه یک جوان جرأت ازدواج کردن را پیدا کند؟

وی تأکید کرد: طلاق یعنی نابودی بنیان خانواده، و بنیان خانواده که از بین رفت، کلیه بخش های جامعه با مسائل و مشکلات پی در پی مواجه شده و جامعه فرو می پاشد.

دولتمردان ایرانی باید فرهنگ امید را در جامعه نهادینه کنند
این استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به پرسشی در خصوص راهکارهای خروج از بحران تجردگرایی در کشور، به خبرنگار انتخاب خبر گفت:  راهکار خروج از فاجعه آسیب های اجتماعی که امروز گریبانگیر کشور شده است، اشتغال زایی و رفع بیکاری است.

وی اضافه کرد:  مسئولان کشور نیز باید فرهنگ امید و امید به آینده جامعه را افزایش داده و آن را در جامعه نهادینه کنند و با اقدامات درست کوتاه مدت و بلند مدت، اطمینان و اعتماد را برای جامعه به وجود آورند و آن را افزایش دهند.

امان الله قرایی مقدم در پایان تأکید کرد: اکنون ترس از آینده در بین جوانان ایرانی وجود دارد؛ این ترس را باید در جامعه از بین برد و همچنین باید شادی و نشاط و نه غم و غصه را، در جامعه گسترش و افزایش داد.

منبع: انتخاب خبر

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: