مدیر پروژه لکوموتیوهای ملی خبر داد

تحویل ۳۲ دستگاه لکوموتیو دیگر به راه‌آهن با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت

مدیر پروژه لکوموتیوهای ملی با اشاره به قرارداد تحویل ۱۵۰ دستگاه لکوموتیو از سوی شرکت مپنا به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: هیچ مشکلی درباره ۱۱۸ لکوموتیو تحویلی قبلی گزارش نشده است و ۳۲ دستگاه لکوموتیو باقی مانده هم تا پایان سال تحویل می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،حمید یزدان‌فر درباره قرارداد ورود ۱۵۰ دستگاه لکوموتیو به شبکه ریلی کشور بیان کرد: این قرارداد میان شرکت راه‌آهن و شرکت مپنا در سال ۱۳۸۶ منعقد شد و شرکت زیمنس آلمان نیز به عنوان پیمانکار فرعی پروژه نقش دارد.

مدیر پروژه لکوموتیوهای ملی افزود: ۱۱۸دستگاه لکوموتیو از ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو تست و تحویل راه‌آهن ایران شده و در همه مسیر به ویژه مسیر تهران-مشهد در حال سیر و حرکت هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه مشکلی در خصوص لکوموتیوهای تحویلی از سوی شرکت مپنا به راه آهن جمهوری اسلامی ایران از سوی لکوموتیورانان و استفاده‌کنندگان گزارش نشده است٬ افزود: در لکوموتیوهای قدیمی شرایط راحت و مناسبی برای لکوموتیوران در نظر گرفته نمی‌شد ولی این لکوموتیوها از لحاظ راحتی برای لکوموتیورانان بسیار مناسب و در ساخت آن به این مسأله دقت شده است.

یزدانفر وجود سیستم تهویه مناسب در لکوموتیوهای تولیدی شرکت مپنا را یکی دیگر از ویژگی‌ آن‌ها خواند و ادامه داد: سرعت این لکوموتیوها بالاترین سرعت در میان لکوموتیوهای مورد استفاده در کشور یعنی ۱۶۰ کیلومتر در ساعت است و با توجه به اینکه لکوموتیوهای دیزلی در دنیا بیشینه سرعتشان ۲۰۰ کیلومتر است این سرعت برای لکوموتیوهای ایرانی سرعت خوبی به شمار می‌آید.

وی یادآور شد: چنانچه محدودیت‌های خط و سالن وجود نداشته باشد این لکوموتیوها می‌توانند مسیر تهران-مشهد را در کمتر از ۸ ساعت طی کنند ولی اگر بخواهیم به زمان سیر کمتر برسیم باید به سمت قطارهای برقی برویم.

یزدان‌فر از تحویل ۳۲ دستگاه لکوموتیو باقی مانده شرکت مپنا تا پایان سال خبر داد و گفت: این لکوموتیوها برای همه واگن‌های داخلی از ریل باس گرفته تا باری قابل استفاده بوده و برای ساخت آن از تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته شده است.

وی با یادآوری اینکه بوژی، شاسی و قطعات اصلی لکوموتیو در کارخانه مپنالکوموتیو طراحی و ساخته می‌شود٬ گفت: البته مانند همه کارخانجات دنیا تمام قطعات در مپنا ساخته نمی‌شود و برخی اجزا ‌در کارخانه‌های دیگر در همین ایران، طراحی و ساخته می‌شود‌.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: