۱۸ شهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۶
معاون وزیر بهداشت:

طرح تحول سلامت با خزانه خالی دولت آغاز شد/ میزان بدهی بیمه ها

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: بازگشت حتی یک قدم به عقب و پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت خط قرمز وزارت بهداشت است و این میثاق مشترک ما با بیمه ها و وزارت رفاه است که باید به آن پایبند باشیم.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر محمد آقاجانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع بیمه ها و برنامه تحول نظام سلامت، اظهار داشت: بیمه سلامت ایران قریب به دو هزار میلیارد تومان به بیمارستان  های وزارت بهداشت بدهی دارد و تامین اجتماعی و بیمه کمیته امداد نیز سایر بدهکاران به بیمارستان های ما هستند.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای وصول بدهی بیمه ها وجود دارد گفت: بیمه سلامت ایران به لحاظ منابع به دولت متکی است و بیمه تامین اجتماعی نیز به کارفرمایان و صنایع و از این رو اغلب در وصول مطالبات بیمه ها مشکلاتی وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایطی برنامه تحول نظام سلامت را آغاز کرد که با بیشترین مشکلات مالی مواجه بوده و خزانه تقریبا خالی بود و بار عمده هزینه های درمان بر دوش مردم بود، گفت: با حمایت رئیس جمهوری و اولویت قرار دادن موضوع سلامت مردم، برنامه تحول نظام سلامت آغاز شد و با جدیت نیز در حال انجام است.

وی ادامه داد: مطالبات بیمارستان ها از سازمان های بیمه گر به عنوان عامل خارجی اثر گذار بر برنامه تحول نظام سلامت دارای اثراتی است که باید
برای آن چاره اندیشی و امکان وصول به موقع مطالبات بیمارستان ها از سازمان های بیمه گر را فراهم کرد.

آقاجانی عنوان کرد: در گذشته در بیمارستان های دولتی به صورت نقدی هزینه های درمان باید به صندوق بیمارستان پرداخت می شد و به اشکال مختلف نیز هزینه های مضاعف دیگری همچون حق العلاج و دارو و تجهیزات و… از بیمار گرفته می شد.

وی با اشاره به کاهش پرداخت از جیب مردم با اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: بازگشت حتی یک قدم به عقب و  پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت خط قرمز وزارت بهداشت است و این میثاق مشترک ما با بیمه ها و وزارت رفاه است که باید به آن پایبند باشیم.

آقاجانی با بیان اینکه رئیس جمهور خواستار عدم تحمیل هزینه های سنگین درمان بر دوش مردم است، گفت: مردم نباید برای تامین دارو و پرداخت هزینه ها درمان مستاصل شوند.

وی با اشاره به اینکه عدم پرداخت به موقع بدهی بیمه ها به بیمارستان ها مشکلات فراوانی را برای آنها ایجاد می کند، گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد کل درآمد بیمارستان ها از ۴ سازمان بیمه گر پایه وصول می شود و همین امر موجب شده تا عدم پرداخت به موقع نارضایتی های فراوانی را برای پرسنل نیز به همراه داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت در خصوص بیمارستان های خصوصی نیز گفت: در این بیمارستان ها بحث بیمه های تکمیلی مطرح است و در همین راستا نیز اخیرا جلسات مستمری با این موضوع داشته و پیگیر حل مشکلات هستیم.

وی همچنین تاکید کرد: نباید بین بیمه شدگان تبعیضی باشد و همین طور میان پزشک شاغل در بیمارستان دولتی و سایر سازمان ها نیز نباید تفاوتی وجود داشته باشد.

آقاجانی یادآور شد: باید تلاش کرد احساس رضایتی که در مردم و خدمت گیرندگان بعد از اجرای برنامه تحول نظام سلامت ایجاد شده است، برای پرسنل و ارائه دهندگان خدمت نیز ایجاد شود.

وی با بیان اینکه قرار نیست از مردم پول بگیریم و اعتباراتی که در اختیار ماست عمدتا از محل هدفمندی یارانه ها و دولت است، ادامه داد: از این منابع در حدود ۲ هزار میلیارد تومان را در اختیار سازمان بیمه سلامت ایرانیان خواهیم گذاشت و تاکنون نیز حدود ۸۰۰ میلیارد تومان را در اختیار بیمه سلامت ایرانیان قرار دادیم تا بتواند مطالباتش به بیمارستان ها را پرداخت کند.

آقاجانی در ادامه افزود: این حداکثر کمکی است که وزارت بهداشت می تواند انجام دهد تا بخش عظیم منابعش را از طریق بیمه ها در بیمارستان ها هزینه کند.

وی با اشاره به اعتماد پزشکان و تمام وقت شدن حضورشان در مراکز دولتی و مناطق محروم گفت: در گذشته فقط ۵ درصد پزشکان متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم تمام وقت بودند اما در حال حاضر حدود ۴ هزار  پزشک متخصص و فوق تخصص به صورت تمام وقت در این مناطق حضور دارند.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: