بیست و هشتمین بسته خبری علمی و فناوری منتشر شد

شرکت‌های دانش‌بنیان و خبر‌های خوب و بد

در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. مقایسه رشد علمی ایران و عربستان و بررسی اخبار پیرامون شرکت های دانش بنیان موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، بیست و هشتمین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. مقایسه رشد علمی ایران و عربستان و بررسی اخبار پیرامون شرکت های دانش بنیان موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «رشد علمی در عربستان چند برابر ایران است!؟»

رشد شتاب علمی کشور، رتبه اول علمی ایران در منطقه و ضرورت پیشتازی علمی در جهان از موضوعاتی است که همواره در سیاست‌های کلی و اسناد بالادستی جمهوری اسلامی و در کلام مدیران راهبردی نظام، مورد تاکید و توجه قرار گرفته است. هفته پیش همزمان با اعلام اسامی ۱۰ دانشگاه پیشرو در تولید علم ایران آمار تعجب برانگیز دیگری منتشر شد که نشان می‌داد درصد رشد تولید مستندات عربستان در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ در مقایسه با ایران حدود ۴۷۷ برابر است!

aqaaq

در میان کاهش شیب رشد علمی موجب شده کارشناسان به بررسی علل و عوامل آن بپردازند. برخی معتقدند کاهش اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها علت اصلی بوده و در مقابل نیز عده ای دیگر می‌گویند بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها در ده سال اخیر همیشه کم بوده است. این دسته از صاحب‌نظران معتقدند کم شدن ارتباط با صنعت و حاشیه های سیاسی دانشگاه که موجب عدم تمرکز بر رشد علمی شده نقش مهمی ایفا میکنند. برخی نیز معتقدند به عنوان راهکار می‌توان حمایت از پژوهش را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سپرد تا به دور از فضاسازی های حاشیه ای روند رشد علمی ادامه پیدا کند.

بنابراین بررسی علل و عوامل کاهش شتاب رشد علمی و پیگیری منویات مقام معظم رهبری در تلاش برای افزایش شتاب علمی کشور با وضعیت موجود در وزارت علوم و عملکرد دو ساله آن ضروری به نظر می‌رسد.

پرونده دوم: «شرکت های دانش بنیان و خبرهای خوب و بد»

در هفته ای که گذشت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با صندوق کارآفرین امید تفاهم نامه ای با هدف اشتغال زایی منعقد کرد. در این باره دلیری معاون توسعه منابع معاونت علمی گفت: «مذاکرات مختلفی داشتیم تا منابع مالی بانک‌ها را هم درگیر این کار کنیم که به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات با سود پائین پرداخت شود و صندوق کارآفرینی امید نیز این کار را با نگاه حمایت از اشتغال انجام داده است و به توافق رسیدیم که قسمتی از منابع مالی این صندوق را فعال کنیم که بر اساس تفاهم‌نامه، ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی برای طرح‌های دانش‌بنیان تا سقف یک میلیارد ریال پرداخت شود و این منابع قرض‌الحسنه است.». البته در این گام دلیری موفق شد با بانک سپه نیز تفاهم نامه ای با محوریت ارائه خدمات و تسهیلات اعم از ضمانت نامه به شرکت های دانش بنیان نیز امضا کند.

همچنین در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان هفته گذشته اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن بازار ملی معاونت علمی گفت: «طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان با انعقاد تفاهم‌نامه بین مرکز فن بازار ملی ایران و صندوق نوآوری و شکوفایی از ابتدای آذرماه سال ۱۳۹۳ شروع شده است و در طی ۹ ماه گذشته پس از طی فاز اولیه آن در سال ۹۳، تاکنون به ۳۱ شرکت، معادل ۱۰۶ میلیارد ریال تخصیص یافته است.»

در کنار این تفاهم نامه ها نیز دکتر محمد صاحبکار سرپرست امور شرکت های دانش بنیان معاونت علمی اعلام کرد بر اساس ارزیابی‌های مجدد، ۱۲۰ شرکت معیارهای استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از دست داده‌اند و لذا از این فهرست حذف شده‌اند. از طرفی هم ظاهرا اعطای معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان با مشکل رو به رو شده است و سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی فعال در پارک‌های علم و فناوری از جمله کارکنان شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان را معتبر ندانسته و اجرا نمی‌کند. در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیکار ننشسته و در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کاهش انگیزه حضور نیروهای فنی و متخصص در پارک های علم و فناوری، خواستار رسیدگی به این موضوع در جلسه هیات وزیران و تحقق حمایت‌های قانونی وعده داده شده در زمینه معافیت های مالیاتی شد.

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

تعداد دیگری از رؤسای دانشگاه‌ها مشخص شده‌اند

محمد فرهادی پیرامون تعیین تکلیف روسای دانشگاه‌ها گفت: جلسه تعیین روسای دانشگاه تشکیل شده و تعداد دیگری هم تایید شدند.

۵۰ درصد دانشگاه‌های دولتی از حداقل امکانات برخوردار نیستند / ۸۵ درصد دانشجویان با پول وارد دانشگاه می‌شوند

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از ۱۷۰ مرکز آموزش عالی دولتی در کشور، حدود ۵۰ درصد آنها که ۷۰ مرکز را شامل می‌شوند، از حداقل امکانات برخوردار نیستند.

تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از طریق ایجاد بیش از ۱۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اصلاح رویکردها و نگرش‌ها بیان کرد: خوشبختانه با ایجاد بیش از ۱۷۰۰ شرکت دانش بنیان در حال حاضر و حرکت چرخ استارتاپ‌ها به اقتصاد دانش بنیان به عنوان اقتصاد جوانان، توجه شده است.

اصلاح آئین‌نامه کمیته انتخاب روسای دانشگاه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیک برخی از اعضا در زمینه کمیته تعیین روسای دانشگاه‌ها وارد کرده بودند، گفت: با توجه به اینکه حکم رئیس هیئت نظارت و بازرسی به اتمام رسیده، جلسات با حضور ۴ نفر از اعضا تشکیل شده است. در این زمینه توسط برخی از اعضا اشکال وارد شده بود که در جلسه اعضا ضمن تایید مصوبات و جلسات کمیته، مقرر کردند رسمیت جلسه با حضور دو سوم اعضا باشد و این بند آئین‌نامه اصلاح شد.

دومین دوره گفتمان‌سازی علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان؛ ایران ۱۴۳۵ آغاز شد

ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز آموزشی «گام» دومین دوره آموزشی گفتمان‌سازی علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان؛ ایران ۱۴۳۵ را از ۱۰ تا ۱۴ شهریورماه در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار می کند.

تفاهمنامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه امضا شد

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری طی چهار روز حضور در روسیه، با بلندپایه ترین مقامات سیاسی و علمی این کشور، گفت وگو و رایزنی کرد .آخرین برنامه ای که در این سفر برای هیئت عالیرتبه ایرانی در نظر گرفته شده بود، بازدید از دانشگاه دولتی مسکو (MGO) و امضای تفاهمنامه همکاری بین بنیاد ملی علم ایران و بنیاد علوم بنیادین روسیه بود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به استان فارس سفر کرد

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دور دوم سفرهای استانی ۹ شهریورماه وارد استان فارس شد. وی در این سفر یک روزه از شرکت صا ایران بازدید کرد. همچنین در این سفر با حضور معاون علمی قرارداد طرح ساخت سکوی ملی حفاری کنسرسیوم توسعه صنایع نفت و گاز امید پارس و شرکت صنایع فراساحل نیز امضا شد.

نظارت کمیسیون آموزش مجلس بر اجرایی شدن مصوبات پرونده بورسیه‌ها

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه وزارت علوم برای اجرایی کردن این موارد چقدر فرصت دارد؟ گفت: به عقیده بنده فرصت آنها تمام شده، چون آقای فرهادی اعلام کردند ما این تصمیمات را عملیاتی و اجرا کردیم. اگر شکوائیه جدیدی از دانشجویان بورسیه به کمیسیون آموزش برسد به این معنی است که آنها این تصمیمات را اجرایی نکردند و در آن زمان کمیسیون در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.

تجاری سازی دانش با اعتبارات دولتی غیرممکن است

سورنا ستاری، دوشنبه در جمع روسای دانشگاه ها و استادان نخبه استان فارس در شیراز افزود: تجاری سازی دانش یک فرایند تجاری است که در قالب شرکت قابل تحقق است و استادان دانشگاه هم می توانند با تاسیس شرکت در آن مشارکت کنند.تجمع دانش در دانشگاه است و این مکان نباید محل تدریس دروسی باشد که برای جامعه کاربردی ندارد همچنان که امروز شماری از رشته ها و سرفصل دروس آنها با وضعیت بازار و نیازهای جامعه همخوان نیست.

معاون وزیر علوم: سند آمایش سرزمین تا مهر نهایی می‌شود

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به سند آمایش سرزمین اظهار کرد: براساس این سند که تا یکی دو هفته دیگر نهایی می‌شود که با استفاده از آن می‌توان به هدفمند کردن توسعه آموزش عالی دست یافت.

تصویب تراز مالی سال ۹۳ دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: براساس ارقام مهم بودجه‌ای سال ۹۳، جمع کل منابع و مصارف درآمدهای دانشگاه نسبت به مصوبه، ۱۱۰ درصد تحقق یافته است و جمع کل منابع و مصارف حدود ۷ هزار میلیارد تومان بود.

معاونان آموزشی دانشگاه‌ها براعمال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در عین توجه به کیفیت آموزش عالی تاکید کردند

چهل و هشتمین همایش معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که ۱۱ و ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه غیر دولتی شمال برگزار شدبا صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد .

عملیاتی نشدن ابلاغ رئیس‌جمهور مبنی بر انعقاد قرارداد دستگاه‌های اجرایی با شرکت‌های دانش‌بنیان

وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: عملیاتی نشدن ابلاغ رئیس‌جمهور مبنی بر انعقاد قرارداد دستگاه‌های اجرایی با شرکت‌های دانش بنیان،‌ضعف قوانین مربوط به پارک‌ها و وجود موازی‌کاری‌ها در حوزه فناوری نیز از چالش‌های این حوزه است که سعی داریم با برنامه‌هایی نظیر رتبه‌بندی پارک‌ها این مشکلات را برطرف کنیم.

صندوق مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری و جهاد دانشگاهی تشکیل شد

رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: یک صندوق مشترک بین معاونت علمی و جهاد دانشگاهی برای حمایت از طرح‌های فناورانه مورد نیاز شکل گرفته است که در این صندوق مبلغ مشترکی از طرف معاونت علمی و جهاد دانشگاهی تعیین شده است تا در صورت نیاز به صورت وام در اختیار طرح‌های مورد تایید قرار گیرد.

چگونگی اجرای سیاست‌های حمایت از دانشجویان دکتری/ عملکرد وزارت علوم در پائین‌ترین سطح حمایتی

مدیرکل دفتر ترویج نقشه جامع علمی کشور گفت: سیاست‌های حمایت از دانشجویان مقطع دکتری در وزارت بهداشت به روال قبل ادامه دارد ولی وزارت علوم در پایین‌ترین سطح از این دانشجویان حمایت کرده و پرداخت وام را در دستور کار قرار داده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: