۱۸ شهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۹

پاکستان صادرات برنج به ایران را از ابتدای مهر افزایش خواهد داد

در حالی میزان صادرات برنج پاکستان امسال ۳۰ درصد کاهش یافته است که صادر کنندگان از دولت خواستار حمایت بیشتری شده‌اند، رئیس اتحادیه صادرکنندگان برنج پاکستان گفت: با لغو ممنوعیت واردات از سوی ایران باید سود حداکثری را از این فرصت به دست آمده داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین،رئیس اتحادیه صادرکنندگان برنج پاکستان با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج از سوی ایران برداشته شده است و از ماه اکتبر (مهر) صادرات به ایران از سر گرفته می‌شود، گفت: باید از این فرصت به دست آمده حداکثر استفاده را برای افزایش سود و درآمد بکنیم.

رفیق سلمان افزود: پیش از این پاکستان بزرگترین صادرکننده برنج به ایران بود در حالی که اکنون هند خود را به بازارهای ایران وارد کرده است. در حال حاضر ایران ۹۰ درصد برنج مورد نیاز خود را از هند وارد می‌کند، در حالی که واردات از پاکستان برای آنها می‌تواند اقتصادی‌تر باشد.

رفیق سلمان تأکید کرد: نبود انرژی و فقدان تحقیقات و توسعه چالش جدی در صادرات برنج پاکستان به ایران است و اقدامات ضروری برای رفع این مشکلات باید انجام شود. از سوی دیگر، بسیاری از صنایع مهم پاکستان به ویژه «هاوکزبای» با بدهی زیادی مواجه است که هدف صادراتی آنها را با مشکل مواجه کرده است.

براساس این گزارش، میزان صادرات برنج پاکستان در نخستین ماه سال میلادی امسال به دلیل کاهش قیمت جهانی با افت ۲۷ درصدی صادرات مواجه شد. پاکستان برنج به ارزش ۹۱ میلیون دلار در جولای ۲۰۱۵ صادر کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۲۵ میلیون دلار بود، کاهش ۲۷٫۲۴ درصدی داشته است.

براساس این گزارش، عمده کاهش برنج پاکستان مربوط به برنج باسماتی است که کاهش ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

در این میان اتحادیه صادرکنندگان برنج پاکستان نگرانی جدی خود از کاهش صادرات برنج اعلام کرده و از دولت خواسته‌اند تا اقدام جدی برای حمایت از صادرات برنج انجام دهد.

به گزارش فارس،‌ایران سالانه حدود ۲٫۲ میلیون تن تولید برنج دارد و به میزان یک میلیون تن هم از کشورهای دیگر به ویژه هند و پاکستان وارد می‌کند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: