۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
وزير راه و شهرسازي اعلام كرد:

واگذاری ۳۰۰۰۰۰ مسکن مهر تا پایان سال/ ساخت ۳۰۰۰ کیلومتر آزادراه طی پنج سال/ سوداگری مسکن با قانون قابل فروش

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در حال حاضر ۳۰۰۰ کیلومتر آزاد راه در دست ساخت داریم که ظرف ۵ سال آینده به بهره برداری می رسد، با اشاره به به واحد های باقیمانده مسکن مهر تصریح کرد: ۵۵۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که تاپایان سال ۳۰۰ هزار واحد آن تکمیل و تحویل داده می شود .

 به گزارش عیارآنلاین، عباس آخوندی شامگاه روزگذشته (سه شنبه) در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما در باره برنامه های وزارت راه وشهرسازی در هفته دولت گفت : در این هفته ۱۳۲۷ طرح با ارزش مالی حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد .
وی با اشاره به نرخ شاخص تملک مسکن افزود : میزان این شاخص به طور میانگین در دنیا به میزان۶ سال درآمد مردم و تبدیل آن به خانه است .
آخوندی خاطر نشان ساخت : در ایران این شاخص در وضعیت خوبی نیست و به میزان ۱۱ و هشت دهم سال است که برای سه دهک پایین جامعه به ۲۵ سال هم می رسد و این وضعیت بحرانی است .
وزیر راه وشهرسازی افزود : حل این موضوع از اولویت اصلی ما در وزارتخانه است .

سهم مالکین مسکن کاهش یافته است

وی تصریح کرد : در گذشته حدود ۶۰ درصد واحدهای جدید به سمت تملک می رفت و ۴۰ درصد به سمت اجاره، اما در حال حاضر این روند معکوس شده و سهم مالکین مسکن کاهش یافته است .
آخوندی با اشاره به وضعیت نه چندان خوب شاخص تراکم خانوار در ایران گفت : میزان این شاخص به یک و پنج صدم می‌رسد که این نرخ در برخی از محله ها متغیر است .
وزیر راه وشهرسازی درباره تامین مالی پروژه مسکن مهر گفت : اساساً ایران در وضعیت رکود تورمی است و تامین مالی مهم ترین مسئله کشور است .
وی ادامه داد : در حال حاضر در سخت ترین وضع مالی در سالهای بعد از انقلاب قرار داریم .
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به بحث جدید مدیریت دارایی برای حل این معضل گفت: این طرح بدین معناست که افراد یا دولت که دارایی های زیادی دارند اما با کاهش نقدینگی مواجهند می توانند با وساطت یک عنصر ثالث به نقدینگی مناسب برسند .
آخوندی افزود : مدیریت دارایی راه حل مناسبی برای خروج از رکود است که منابع مناسبی را بدون گرفتن تسهیلات در اختیار افراد و نهادها قرار می دهد .
وی گفت : نخستین نمونه از این الگو در شهر جدید پردیس مطرح شد و برای تامین ۱۰۰۰ میلیارد تومان، با بانک مسکن قرارداد تامین دارایی به امضاء رسید .
وزیرراه و شهرسازی با اشاره به واحد های باقیمانده مسکن مهر برای تحویل به صاحبانشان تصریح کرد: ۵۵۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که تاپایان سال ۳۰۰ هزار واحد آن تکمیل و تحویل داده می شود .

کاهش سهم زمین در قیمت واحدهای مسکونی

آخوندی درباره کاهش سهم زمین در قیمت واحدهای مسکونی گفت: در ایران بیش از ۶۰ درصد قیمت تمام شده مسکن قیمت زمین است که در واحد های لوکس این میزان به ۹۰ درصد هم می رسد .
وی افزود: راه حل کاهش سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن به مدیریت شهری بر می گردد .
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به بحث سوداگری در بخش مسکن اظهار داشت : برای اینکه بتوانیم به کاهش سهم زمین در مسکن برسیم باید ابتدا با سوداگری مقابله کنیم .
آخوندی گفت : باید با کالایی شدن قانون مبارزه کنیم و تا زمانی که این مسئله وجود دارد حتی با افزایش مالیات هم نمی توان جلوی سوداگری راگرفت .
وی تاکید کرد: این مسئله در کشور به یک هنجار تبدیل شده و نیاز به یک حرکت اجتماعی دارد و راه حل مقابله با سوداگری، ایجاد قانون مداری در کشور است .
آخوندی درباره بازگشت رونق به بازار مسکن گفت : رونق زمانی به این بازار باز می گردد که اقتصاد کلان کشور در وضع مناسب قرار داشته باشد .
وزیر راه و شهرسازی افزود : وام ۸۰ میلیون تومانی به طور نسبی توانست به این موضوع کمک کند البته رونق این وام در شهرهای میانی بهتر از کلانشهرها بوده است .

کنترل سوداگری ساخت و ساز

وی درباره به وجود آمدن حباب قیمت در مسکن بعد از آرامش نسبی موجود در بازار گفت : باید تقاضای واقعی را با ساماندهی و پس انداز هدایت کنیم .
آخوندی افزود: راه حل دیگر کنترل سوداگری ساخت و ساز است که باید این مسئله نیز پیگیری شود .
وزیر راه و شهرسازی گفت: مثلث ساخت وساز ، شهرسازی و پول می تواند قیمت مسکن را در سطح تعادل نگه دارد .
وی با اشاره به محوریت هویت ایرانی – اسلامی در شهرسازی گفت: درحال حاضر این مسئله در بیرون از مراکز شهرها رعایت نمی شود که باید این موضوع در سیاستگذاری ها مورد توجه قرار گیرد .

عبور دو راهگذر بین‌المللی از ایران

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه از ظرفیت حمل ونقل کشور به اندازه کافی بهره مند نمی شویم و موقعیت راهبردی ایران از نظر دسترسی به آبهای آزاد حائز اهمیت است، افزود: این قابلیتی است که کشورهای هم مرز ما از آن بی بهره اند .
وی با بیان اینکه از هفت راهگذر بزرگ جهان دو راهگذر از ایران می گذرد، گفت: دسترسی به آبهای بین المللی یعنی دسترسی به همه جهان و ما باید ازاین ظرفیت عظیم کشورمان بهره مند شویم .
آخوندی با اشاره به برنامه جامع پنج ساله پیش رو، بر تلاش برای کاهش تلفات جاده ای ، توسعه جاده ای ، افزایش ریلی و جاده‌ای، افزایش بهره وری موجود و افزایش تجارت پایدار با کشورهای همسایه تاکید کرد .
وزیر راه وشهرسازی گفت : در حال حاضر ۲۱۷ هزار کیلومتر راه در کشور داریم که بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش دارند و باید این سرمایه را حفظ کنیم .
وی با بیان اینکه در سال ۹۲، پنج میلیون تن آسفالت کاری در جاده های کشور انجام شده و این رقم در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون تن رسیده است گفت : امیدواریم که این رقم تا پایان امسال دو برابر شود.

۳۰۰۰ کیلومتر آزاد راه در دست ساخت داریم

وزیر راه وشهرسازی درباره توسعه آزادراهی کشور هم گفت : در حال حاضر ۳۰۰۰ کیلومتر آزاد راه در دست ساخت داریم که ظرف ۵ سال آینده به بهره برداری می رسد .
آخوندی با اشاره به امکانات جاده ای که در خصوص کاهش جرایم و خطرات جاده ها پیش بینی شده است به ادغام ۲۵۰ دوربین راهداری با ۲۵۰ دوربین راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و گفت : مهم تر از اینها راه اندازی ۱۸۰۰ دوربین در جاده های کشور (هر ۲۰ کیلومتر یک دوربین) است که قرار است این طرح برای کاهش سوانح عملی شود .
وزیر راه و شهرسازی درباره آزاد راه تهران – شمال هم گفت : این طرح به چند قطعه تقسیم شده که قطعه چهارم آن از سمت چالوس افتتاح شده است اما ما قطعه پنجمی هم برای آن تعریف کردیم تا شهر چالوس هم به این آزادراه بپیوندد.
وی ادامه داد : این آزاد راه با ۲۸ کیلومتر تونل از تهران تا شهرستانک، حدود ۶۰ کیلومتر راه را کاهش داده است و می توان گفت قطعه دوم وسوم آن تا پایان سال ۹۶ تکمیل خواهد شد.
آخوندی با بیان اینکه قطعه سوم این طرح سخت ترین بخش این آزاد راه است، گفت : در حوالی هزار چم، بخش مهندسی پیچیده ای داریم که کار ما را بسیار دشوار کرده است .

بهره برداری از ۱۳ هزار کیلومتر خط ریلی جدید

وزیر راه و شهرسازی در مبحث زیرساخت های ریلی کشور هم افزود : در این بخش حلقه مفقوده ای به نام راه آهن حومه ای داریم .
وی با بیان اینکه روزانه ۱۱۷ هزار خودرو میان تهران وکرج در تردد هستند گفت : اگر این رفت و آمدها از طریق حمل ونقل ریلی صورت پذیرد، هم مسیر کوتاه تر می شود و هم سوخت کمتری مصرف می شود ضمن اینکه ترافیک نیز کاهش می یابد .
آخوندی با بیان اینکه تا کنون ۴۴۶ کیلومتر راه آهن حومه ای در دستور کار قرار گرفته است گفت : هدف ما ۴ خطه کردن خطوط موجود و احداث سه هزار کیلومتر راه آهن دو خطه و بهره برداری از ۱۳ هزار کیلومتر خط ریلی جدید است .
وی افزود : در حال حاضر دو هزار و ۲۰۵ واگن در حوزه ناوگان ریلی مشغول به کار هستند که این رقم تا سال ۱۴۰۰ باید به چهار هزار واگن برسد .
وزیر راه و شهرسازی درباره حوزه حمل ونقل هوایی هم ادامه داد: در حال حاضر ۲۴۸ هواپیما داریم که حدود ۱۰۰ فروند آنها زمین گیر است و فقط ۱۴۸ هواپیما فعال هستند بنابراین این حوزه نیاز به نوسازی دارد .
آخوندی با اشاره به نیاز ۵۵۰ فروندی هواپیمایی کشور که حدود ۶۰ میلیارد دلار بر روی دست دولت خرج می گذارد، گفت : همه دارایی برخی از ناوگانهای هواپیمایی کشور به اندازه قیمت دو هواپیمای نو هم نیست .
وی همچنین ادامه داد : در حال حاضر ۶۷ فرودگاه داریم که ۶۰ فرودگاه آنها درجه دو و سه هستند و فقط ۷ فرودگاه در حد بین المللی است.

برنامه فوری برای احداث ترمینال پایانه های جدید

آخوندی درباره توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت : یک برنامه فوری برای احداث ترمینال پایانه های جدید با ظرفیت ۵ میلیون مسافر در سال داریم که امیدواریم تا پایان سال آینده وارد مدار شود .
وی با اشاره به اینکه این ترمینال به سلام نام گذاری شده است، افزود: در برنامه توسعه این فرودگاه اقدام به ساخت باند دوم این فرودگاه خواهیم کرد به طوری که ترمینال دوم برای ۲۰ میلیون مسافر طراحی شده است که کار طراحی آن در دست اجرا است بنابراین امیدواریم ظرف ۳۰ ماه پس از انتقاد قرارداد اجرایی شود و ظرفیت فرودگاه امام‌خمینی (ره) با این دو گام به ۳۰ میلیون می‌رسد.

منبع:وزارت راه و شهرسازی

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: