۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۲

ضعف بزرگ آموزش عالی کشور/امضای تفاهم‌نامه معاونت علمی با صندوق کارآفرین امید

معاون توسعه منابع معاونت علمی ریاست‌جمهوری در مراسم امضای تفاهم‌نامه این معاونت با صندوق کارآفرین امید گفت: آموزش عالی کشور باید به سمت فعالیت‌های تجربی سوق داده شود.

به گزارش عیارآنلاین ،علیرضا دلیری معاون توسعه منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در مراسم امضای تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرین امید، گفت: یکی از مسائل اصلی کشور بحث اشتغال است به طوریکه ما با تعداد زیادی بیکار مواجه‌ایم که بیشتر این بیکاران نیز دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه مدرک‌گرایی،‌ شرایط اشتغال را تغییر می‌دهد، عنوان کرد: ما برای اینکه در یک دوره طولانی‌ مدت نوع نگرش به اشتغال را تغییر دهیم برنامه‌ریزی‌هایی داریم یکی اینکه باید تحصیلات آموزش عالی را هدفمند کنیم زیرا فارغ‌التحصیلان ما نگاه دولتی به اشتغال دارند.

وی اضافه کرد: ضعف بزرگ حوزه آموزش عالی کشور این مسئله است که فارغ‌التحصیلان ما به دنبال اشتغال دولتی هستند در حالی که آموزش عالی باید به سمت فعالیت‌های تجربی سوق داده شود که در این راستا معاونت علمی ریاست جمهوری اقدامی انجام داده که ممکن است برای دانشگاه‌های برتر اتفاق بیفتد یعنی ما مرکز شتاب‌دهی و نوآوری را راه‌اندازی کردیم که ورود دانشجویان به این مراکز از طریق یک دوره کارآفرینی انجام می‌شود و در پایان دوره تمام ایده‌ها گردآوری شده و یک ایده برتر کسب می‌شود.

وی برگزاری دوره‌های کارآفرینی استارتاپ را که با سرعت در حال توسعه است یکی از راه‌های کسب و کار دانش‌آموختگان برشمرد و گفت: ما در یک دوره میان مدت پاسخگوی نیاز جامعه نیستیم و تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور هم این است که فضای کسب و کار بر اساس دانش باشد و این مسئله باید فراگیر شود تا نهادهای مالی نیز حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را در اولویت قرار دهند.

دلیری ادامه داد: مذاکرات مختلفی داشتیم تا منابع مالی بانک‌ها را هم درگیر این کار کنیم که به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات با سود پائین پرداخت شود و صندوق کارآفرینی امید نیز این کار را با نگاه حمایت از اشتغال انجام داده است و به توافق رسیدیم که قسمتی از منابع مالی این صندوق را فعال کنیم که بر اساس تفاهم‌نامه، ۴۰ میلیارد تومان منابع مالی برای طرح‌های دانش‌بنیان تا سقف یک میلیارد ریال پرداخت شود و این منابع قرض‌الحسنه است.

دلیری گفت: ما در معاونت علمی سعی می‌کنیم ابتدا شرایط اجرایی تفاهم‌نامه‌ها را فراهم کنیم تا پس از امضای تفاهم‌نامه اجرای آن در یک هفته انجام شود.

وی ادامه داد: امیدواریم خط اعتباری نامحدودی قرار دهیم تا دغدغه اشتغال دانشگاهیان برطرف شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: