۱۳ شهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۸

طرح کاداستر در ۸۰۰ هزار هکتار اراضی استان کرمان اجرا می شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور از ابلاغ طرح کاداستر اراضی استان کرمان تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: طرح کاداستر اراضی کشاورزی از سال گذشته در کشور آغاز شده که باید طی برنامه هفت‌ساله به اتمام برسد.

به گزارش عیارآنلاین، قباد افشار صبح پنجشنبه در دیدار با استاندار کرمان با اشاره به اینکه کاداستر اراضی کشاورزی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که انجام می‌شود، زیرا برآوردهای ما از اراضی به شکل کلی است، افزود: طرح کاداستر اراضی در برخی از استان‌ها با عکسبرداری هوایی از ۱۰ میلیون هکتار اراضی در سطح کشور در حال انجام است.

وی یادآور شد: به علت نداشتن سند اراضی نمی‌توان به مردم تسهیلات ارائه داد که در این راستا با اجرای طرح کاداستر باید عکسبرداری دقیق در زمینه آب، خاک، کیفیت تولید، شرایط کشت و بهره‌برداری انجام شود و خروجی کار هم باید برنامه‌ریزی آب و خاک، الگوی کشت، رفع مشکل حقوقی مردم و سنددار کردن اراضی باشد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور با تاکید براینکه ۸۰۰ هزار هکتار اراضی در کرمان وجود دارد که امسال اجرای کاداستر اراضی بخشی از این زمین‌ها آغاز می شود، خاطر نشان کرد: عکسبرداری از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی استان کرمان حدود ۱۵ میلیارد تومان هزینه دارد لذا دو سوم این بودجه را وزارتخانه و یک سوم اعتبار از محل اعتبارات استانی تامین می‌شود.
افشار تاکید کرد: با داشتن اطلاعات کاداستر برنامه‌ریزی در استان‌ها به نحو احسن انجام می‌شود و موجب کاهش دعوای بین مردم با مردم و دعوای بین مردم با دولت می گردد.
وی در ادامه به مشکلات زیست‌محیطی در منطقه خاتون‌آباد شهربابک اشاره کرد و گفت: زمانی که به دامداران دارای مرتع در یک گوشه‌ای زمین داده شود، می‌توانیم، بقیه مراتع را آزاد کنیم، زیرا تولید اقتصادی‌تر و مرتع برای فعالیت زیست محیطی آزاد می شود و فشار بر مرتع کاهشیافته و حتی اگر آب آن مناطق شور است، باید آب شیرین‌کن بگذاریم.
در ادامه این دیدار استاندار کرمان با اشاره به وضعیت نامناسب زیست محیطی منطقه خاتون‌آباد شهربابک به علت فعالیت کارخانه و متاثر شدن وزیر جهاد کشاورزی با مشاهده این وضعیت، افزود: پیشنهاداتی از جمله تعطیل کردن کارخانه مس خاتون‌آباد مطرح شده اما تعطیلی کارخانه به دلایلی امکانپذیر نیست لذا باید در خصوص جابه‌جایی مراتع اقدامات جدی صورت گیرد.
علیرضا رزم حسینی خواستار اجرای طرح دامداری صنعتی برای دامداران خاتون‌آباد شهربابک شد و خاطر نشان کرد: طرح کاداستر یکی از راه‌های جلوگیری از زمین‌خواری است، زیرا مشخص می‌شود، زمین متعلق به دولت یا ملت است.
وی با تاکید براینکه اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید در زمینه تعیین‌تکلیف اسناد کشاورزی در کشور انجام شده است، یادآور شد: انجام راحت‌تر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله دستاوردهای اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی است.
در این دیدار به منظور عدم وجود سیستم پایدار پایش اراضی کشاورزی در کلیه جهات تفاهم نامه همکاری فی مابین استانداری کرمان و سازمان امور اراضی کشور منعقد گردید.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: