بیست‌وهفتمین بسته‌خبری علم‌وفناوری منتشر شد

فناوری و دیپلماسی در مسکو

در این شماره به بررسی سه پرونده مهم پرداختیم. نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۵ و حضور ستاری در مسکو، مصوبه افزایش اختیارات هیأت امناها و ماجرای ناتمام بورسیه‌ها موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، بیست و هفتمین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی سه پرونده مهم پرداختیم. نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۵ و حضور ستاری در مسکو، مصوبه افزایش اختیارات هیأت امناها و ماجرای ناتمام بورسیه‌ها موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «فناوری و دیپلماسی در مسکو»

نمایشگاه ماکس ستاریهفته گذشته روسیه میزبان صنعتگران و فناوران ۴۰ کشور در نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۵ بود. این نمایشگاه با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران و مسئولان عالی‌رتبه چندین کشور دیگر گشایش یافت. در حاشیه این نمایشگاه، دو مقام عالی رتبه روسی و ایرانی دقایقی با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند و پس از آن، از بخش های مختلف نمایشگاه بازدید کردند. در نمایشگاه امسال، ۴۰ شرکت‌ دانش بنیان از ایران حضور داشتند که ۲۰ دستاورد بومی محققان خود را عرضه کرده بودند. پیش از گشایش این نمایشگاه، ستاری دیداری با دنیس مانتوروف، وزیر صنایع روسیه داشت. یکی از بحث‌های مهمی که در این دیدار صورت گرفت، همکاری در تولید و خرید هواپیمای سوپرجت ۱۰۰ بود. این هواپیما از ساخته‌های شرکت های هوایی روسیه است که ظرفیت حمل ۱۰۰ مسافر را دارد.

نخستین نشست کمیته عالی همکاری‌های فناوری ایران و روسیه نیز با حضور دیمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه در مسکو برگزار شد. در این دیدار پیرامون زمینه‌های همکاری و فراهم‌سازی بستر تعاملات ایران و روسیه گفتگو شد.

ستاری در این سفر با آندری فوروسنکو، دستیار علمی رئیس جمهور و کاماروف، رییس آژانس فضایی روسیه نیز دیدار کرد.

پرونده دوم: «افزایش اختیارات هیأت امنای دانشگاه‌ها تصویب شد یا نشد؟»

سؤالمخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با طرح افزایش اختیارات هیأت امنای دانشگاه‌ها گفت: این موضوع در جلسات ستاد راهبری مطرح شده ولی هنوز مصوب نشده است! در پی این سخنان محمد فرهادی، وزیر علوم نیز گفت: من در مورد اجرای سیاست‌های افزایش اختیارات هیئت امنای دانشگاه‌ها در جریان امور قرار ندارم!

این سخنان در شرایطی گفته شد که سیاست‌های افزایش اختیارات هیأت امنای دانشگاه‌ها با تاکید جعفر توفیقی و رضا فرجی دانا سرپرست و وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور قرار گرفت و به گفته کبگانیان، یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهرماه سال گذشته در ۱۵ بند تصویب شد ولی از آن زمان تاکنون که بیش از ۱۰ ماه می‌گذرد و هنوز این سیاست‌ها ابلاغ نشده است.

آنچه که از کلیت مصوبه بر می­آید این است که قدرت نفوذ و تاثیرگذاری وزارت علوم و به تبع آن، دولت در دانشگاه­ها با اجرای آیین‌نامه جدید کمتر می­شود، و شاید همین دلیل است که موجب شد وزیر علوم طی نامه‌ای خواستار خروج موضوع اختیارات هیئت‌های امناء دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

البته در این سیاست‌ها، موضوع استقلال مالی دانشگاه‌ها، به عنوان شاه‌کلید حل معضلات این روزهای آموزش عالی کشور، با غفلت روبه‌رو شده است؛ لذا با اجرایی شدن آن، نه‌تنها اوضاع دانشگاه‌ها بهتر نخواهد شد، بلکه مشکلی خواهد شد مضاف بر مسائل قبلی و به نظام دانشگاهی ضربه نیز خواهد زد. می‌توان گفت تا روزی که دانشگاه با پول نفت تغذیه می‌شود و اساتید و دانشجویان دغدغه تولید ثروت وانجام پروژه‌های کاربردی نداشته باشند، افزایش اختیارات باعث استمرار و تقویت روند ناصحیح این مجموعه‌ها خواهد شد. شاید راه صحیح را بتوان در اصلاح نظام تأمین مالی دانشگاه‌ها در کنار سیاست‌های افزایش اختیارات هیأت امنای دانشگاه‌ها دانست.

پرونده سوم: «چرا ماجرای بورسیه‌ها تمام نمی‌شود؟»

بورسیهبا ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسأله بورسیه‌ها، کمیته مشترکی با حضور نمایندگان و وزارت علومی ها در این زمینه تشکیل شد که البته مخالفانی هم داشت. با این که کمیته مذکور می‌خواست طی یکی، دو هفته موضوع را به نتیجه برساند، تاکنون و بعد از پنجاه روز، راه به جایی نبرده است و نتوانسته وزارت علوم را در مورد نتیجه قانع کند. کار به جایی رسید که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که ممکن است مجبور شود به علت عدم پاسخگویی وزیر و بر اساس آئین‌نامه داخلی خود، وزیر علوم را به قوه قضائیه معرفی کند.

از طرفی، وزیر علوم چند روز پیش گفت: «وزارت علوم برای کسانی که موفق به جایابی نشده‌اند، اقدام به جایابی می‌کند، ولی اگر پس از اتمام تحصیل از این جایابی راضی نباشند، باید کل هزینه تحصیل را بپردازند». این سخنان در حالی گفته شده است که برخی نمایندگان مجلس اعلام کردند که وزارت علوم به صورت شفاهی از دانشگاه‌ها خواسته بورسیه‌ها جایابی نشوند.

عدم توجه وزیر علوم به درخواست‌های مکرر نمایندگان برای پاسخگویی در این موارد، کار را به جایی رساند که نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تهیه نامه مشترک کمیسیون اصل ۹۰، آموزش و دیوان محاسبات درباره عدم همکاری وزارت علوم در پرونده بورسیه‌ها خبر داده است. به هرحال، طولانی شدن این مسأله و عدم توجه وزارت علوم، به‌رغم تأکید مقام معظم رهبری برای حل‌‌وفصل هرچه سریعتر این موضوع، حکایت از حرکت نادرست وزارت علوم در مسیر ناهموار حاشیه‌روی‌ها دارد.

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

برنامه مشترک ایران و چین در حوزه فناوری نانو/تشکر از تحریم‌های ظالمانه

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه ایران هم اکنون در فناوری نانو متکی بر توانمندی بومی است، گفت: در همین راستا تاکنون ایران هیچ زمانی به دنبال انتقال فناوری نانو از خارج به داخل نبوده است بلکه برعکس بسیاری از کشورهای خارجی مانند برزیل، روسیه و چین به دنبال انتقال فناوری از ایران هستند.

گزارش عملکرد وزارت علوم به مناسبت هفته دولت منتشر شد

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفته دولت گزارش عملکرد این وزارتخانه را منتشر کرد.

تعلق بیمه اشتغال به برخی استفاده‌کنندگان از جایزه‌های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان

نشست تشریح «آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی دانشجویان صاحب استعدادبرتر» با حضور معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، جمعی از روسای بنیادهای استانی  و معاونان دانشگاه‌های مادر شهرهای اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز برگزار شد.

ماموریت وزارت علوم برای تدوین گزارشی از روند پایان نامه فروشی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت علوم ماموریت دارد در خصوص تقلب علمی و پایان نامه فروشی گزارشی را به شورا ارائه کند و به زودی این موضوع در صحن شورا بررسی می شود.

وزیر علوم اولویت های این وزارت را برای برنامه ششم توسعه کشور اعلام کرد

وزیر علوم با اشاره به اینکه در ۲۱ کشور دنیا سهم آـموزش عالی از درآمد ناخالص کشور سه درصد است گفت : باید تلاش کنیم در سال اول برنامه ششم توسعه سهم آموزش عالی از درآمد ناخالص کشور  به ۱ الی ۵/۱ درصد افزایش یابد.

دومین گردهمایی برگزارکنندگان استارتاپ‌ویکندهای ایران برگزار شد

مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی، در افتتاحیه این گردهمایی بیان کرد: طبق برنامه‌ مرکز در سال اول می بایست ۲۵ رویداد استارتاپ ویکند را برگزار کنیم. اما توانستیم از این میزان تخمین زده شده فراتر برویم و مرکز شتابدهی نوآوری موفق به برگزاری ۳۹ رویداد شد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به استان اصفهان سفر کرد

دکتر سورنا ستاری در ادامه سفرهای استانی خود وارد استان اصفهان شد و مورد استقبال استاندار، اساتید دانشگاه، صاحبان صنایع و مسوولان محلی قرار گرفت. وی در این سفر یک روزه به بازدید از دستاوردهای فناورانه و پژوهشی و نشست با اعضای اتاق بازرگانی این استان پرداخت.

استاد نفتی، پژوهش نفتی و دانشجوی نفتی به کار اقتصاد دانش بنیان نمی‌آید

سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه ما راه پژوهش را اشتباه رفتیم، گفت: تفکر نفتی مارا معتاد کرده، این ارثی است که به ما رسیده، تکنولوژی هم بخواهد، همانند بچه پول دار‌ها آن را خریداری می‌کنیم این تفکر است که به ما آسیب می‌زند وقتی این تفکر ادامه یابد دیگر سرمایه اقتصاد ،انسانی نخواهد بود. وی تاکید داشت: متاسفانه صنعت بچه پول داری احتیاجی به دانشگاه ندارد در این صنعت دیگر به مهندس و کارشناس احتیاجی نیست و یک تکنیسین کفایت می‌کند.

وزارت علوم ۱۰۰درصد هزینه فرصت مطالعاتی نخبگان دوره دکتری را پرداخت می‌کند

وزیر علوم گفت: دانشجویان نخبه دکتری می‌توانند به مدت ۶ ماه از دوران تحصیل خود به عنوان فرصت مطالعاتی به کشورهای دیگر بروند که ۱۰۰ درصد هزینه‌های فرصت مطالعاتی این دانشجویان را وزارت علوم پرداخت می‌کند.

تعداد مقالات یک درصد برتر بین‌المللی کشور به تفکیک حوزه‌های موضوعی/ رتبه ایران در تولید مقالات پراستناد

سرپرست ISC گفت: از مجموع مقالات یک درصد برتر ایران در دنیا، حوزه مهندسی با ۳۲۵ مقاله در جایگاه نخست قرار دارد. شیمی و ریاضیات جایگاه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. فیزیک، پزشکی بالینی و علوم کشاورزی در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

شرکت‌های دانش بنیان بابت هزینه حسابرسی مالی کمک بلاعوض دریافت می‌کنند

شرکت‌های دانش‌بنیان که میزان درآمد کل آنها در سال مالی ۹۳ مندرج در اظهارنامه مالیاتی کمتر از دو میلیارد تومان بوده است، در صورت استفاده از موسسات حسابرسی رسمی (عضو حقوقی جامعه حسابداران رسمی ایران) در فرآیندحسابرسی مالی شرکت، مبلغ سه میلیون تومان به صورت بلاعوض دریافت می‌کنند.

استفاده از شرکت‌های ارزیاب حرفه‌ای برای اجرای مناسب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

دکتر سیدمحمد صاحبکارخراسانی دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: یکی از مشکلاتی که در نظام فناوری و نوآوری کشور وجود دارد، ضعف توان ارزیابی دقیق است و باید توانمندی ارزیابی حرفه‌ای در بخش خصوصی کشور شکل بگیرد و بدنه دولتی از این توان حرفه‌ای، به نحو مناسبی در فرآیند اجرای برنامه‌های خود استفاده کند.

آخرین وضعیت اقدامات وزارت علوم پیرامون سیاست‌های تنظیم ظرفیت موسسات آموزش عالی

مدیرکل دفتر ترویج نقشه جامع علمی کشور با بیان آخرین وضعیت اقدامات وزارت علوم پیرامون سیاست‌­های تنظیم ظرفیت موسسات آموزش عالی، گفت: در حال حاضر وزارت علوم انگیزه انجام کار را دارد و تا شهریورماه باید این اقدامات را پایان دهد.

وزارت علوم آماده توسعه دیپلماسی علمی در پسا تحریم است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: افزایش همکاری های علمی با اجرای طرح هایی همچون تبادل استاد و دانشجو ، برگزاری دوره های مشترک علمی و در صورت لزوم، تاسیس واحدهای دانشگاهی در داخل ایران و در مناطق آزاد از مهم ترین اولویت های وزارت علوم در دوره پساتحریم است.

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    این آقای ستاری کار دیگری هم به غیر از قدم زدن با مسئولین کشورها انجام می دهد؟؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: