۷ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۵

مشارکت اعضای فرهنگستان‌ علوم در صندوق موقوفات و سرمایه‌گذاری جایزه‌مصطفی(ص)

یکصد و دوازدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم برگزار شد که در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مربوط به جایزه مصطفی (ص)، مراسم پذیره‌نویسی اعضای فرهنگستان در صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) نیز انجام شد.

به گزارش عیارآنلاین، رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم گفت: اعضای فرهنگستان علوم از جایزه مصطفی (ص) که جایزه‌ای بزرگ در حوزه علم و فناوری در جهان اسلام است با مشارکت در صندوق موقوفات و سرمایه گذاری جایزه مصطفی (ص) حمایت کردند.

رئیس فرهنگستان علوم بیان کرد: جایزه مصطفی (ص) جایزه‌ای کلان در جهان اسلام است که به دانشمندان و پژوهشگران مسلمان یا تابع کشورهای اسلامی اعطا می‌شود.

وی ادامه داد: مبلغ جایزه مصطفی (ص) پانصد هزار دلار است و لازم است که تمام افراد جامعه به حمایت از این جایزه بزرگ علم و فناوری جهان اسلام بپردازند.

این عضو شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) افزود: اعضای پیوسته فرهنگستان علوم در راستای حمایت از جایزه مصطفی (ص) با خرید حداقل یک واحد از صندوق موقوفات و سرمایه‌گذاری جایزه مصطفی (ص) در جرگه حامیان علم و فناوری کشور قرار گرفتند.

برخی از اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم که در جمع واقفان علمی کشور قرار گرفتند عبارت‌ از رضا داوری اردکانی، محمدرضا شمس اردکانی، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد، محمدرضا عارف، محمدرضا مخبر دزفولی، پرویز دوامی، عباس شریفی تهرانی، محمدقلی نادعلیان،  غلامرضا اعوانی، سعید سهراب‌پور، حسن ظهور، حسین نمازی، محمدرضا اسلامی، لطف‌الله یارمحمدی، سیدمحمد بلورچیان، حسن تاج بخش، بهمن یزدی صمدی، حسن احمدی، کرامت الله ایزدپناه، مرتضی خوشخوی، علیرضا سپاسخواه، نصرالله سفیدبخت، علیرضا کوچکی، مهدی بهادری نژاد، پرویز جبه دار مارالانی، محمود یعقوبی، علی کاوه، هادی ندیمی، محمدحسین حلیمی و محمد شاهدی است.

پیش از این تعدادی از اعضای پیوسته، وابسته و همکاران مدعو گروه علوم مهندسی فرهنگستان نیز در صندوق، نام‌نویسی کرده بودند.

مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) در این مراسم به ارائه گزارشی پیرامون فعالیت‌های مربوط به اعطای جایزه مصطفی (ص) و فعالیت دبیرخانه این جایزه تاکنون پرداخت و در ادامه حسن ظهور رئیس کارگروه علمی جایزه به ارائه گزارشی از روند داوری آثار ارسالی پرداخت.

همچنین محمدرضا مخبر دزفولی و محمدرضا عارف اعضای پیوسته فرهنگستان علوم که از اعضای شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص)) هستند نیز به تشریح ابعاد مختلف این جایزه پرداختند.

براساس سند اجرایی جایزه مصطفی(ص)، پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت دبیرخانه دائمی جایزه و فرآیندهای اجرایی را برعهده دارد.  سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی (ص) است.

جایزه مصطفی (ص) در سال ۱۳۹۱ با هدف تقدیر از دانشمندان جهان اسلام و توسعه علم و فناوری در کشورهای اسلامی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و نخستین دوره اعطای این جایزه در دی ماه سال جاری برگزار می‌شود که در این مراسم به چهار دانشمند برگزیده جهان اسلام جایزه پانصد هزار دلاری اعطا می‌شود.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: