طرح تحول سلامت به شانه خاکی رفت؟

متاسفانه مسوولان وزارت بهداشت در ابتدای شروع به کار خود به جای پرداختن به اصلاح معضلات ریشه‌دار این حوزه به افزایش دستمزدها روی آوردند. موضوعی که با توجه به معیوب بودن سازوکارهای فعلی به سمت افزایش تقاضاهای القایی و غیرضرور و هدر رفت بیت‌المال سوق پیدا کرد.

به گزارش عیارآنلاین، روز چهارشنبه سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به مجلس رفت تا گزارشی درباره طرح تحول سلامت ارائه کند. اما این بار و برخلاف دفعات گذشته با واکنش های متفاوتی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شد.

مسعود پزشکیان، نماینده فعلی مردم تبریز و وزیر اسبق بهداشت، به تندی به طرح تحول نظام سلامت و دستمزدهای نجومی پزشکان انتقاد کرد. وی با اعلام اینکه پزشکانی داریم که یک میلیون هم درآمد ندارند در حالی که برخی دیگر بالای ۱۰۰ میلیون تومان درآمد دارند، این شکاف بین درآمد پزشکان را بی عدالتی عنوان کرد. وی در ادامه خطاب به وزیر بهداشت گفت: « با ولخرجی نمی توان سیستم بهداشت و درمان را تقویت کرد؛ انتظار ما از وزیر بهداشت اجرای قانون سطح بندی و کار کردن پزشکان در یک جا و پزشک خانواده است.»

حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس نیز در این جلسه به سهم بالای وزارت بهداشت از بودجه دولت و اعتراض سایر دستگاه‌ها به این بیعدالتی اشاره و بر لزوم توجه به قوانین وضع شده برای نظام سلامت از جمله نظام ارجاع، پزشک خانواده و قانون سطح بندی ارایه خدمات در وزارت بهداشت تاکید کرد.

بعد از این جلسه، مسوولین وزارت بهداشت هر یک به نوعی سعی کردند مباحث مطرح شده را پاسخ دهند. سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص این سخن نائب رئیس مجلس که یک چهارم از بودجه عمومی کشور در بخش بهداشت و درمان هزینه می‌شود، گفت: «من فکر میکنم یک اشتباه لفظی رخ داده است. چرا که بودجه عمومی دولت ۲۲۴ هزار میلیارد تومان است و سهم وزارت بهداشت از آن تنها ۲۳۱۰۰ میلیارد است و بودجه ما نسبت به سال ۹۳ تنها ۳ درصد افزایش پیدا کرده است. » حریرچی با تایید شکاف فاحش درآمدی بین پزشکان در مقایسه با سایر کادر درمانی گفت: «تا سال ۷۴ تمام پزشکان و پیراپزشکان و پرستاران در بیمارستان های دولتی فقط حقوق دریافت می کردند. از سال ۷۴ کارانه بیمارستان ها طبق آیین نامه وزارت بهداشت در بیمارستان های دولتی اجرا شد که باعث افزایش اختلاف درآمد در بین گروه های درمانی شد». وی در ادامه به تعیین سقف درآمد و وضع مالیات پلکانی بر درآمد پزشکان در بخش دولتی جهت کاهش اختلاف درآمد ها اشاره کرد.

وزیر بهداشت نیز در حاشیه مراسم روز داروساز در جمع خبرنگاران در خصوص میزان درآمد پزشکان گفت: « قطعا اعلام این مطلب از یک تریبون عمومی و در حضور ۲۹۰ نفر از نمایندگانی که در آینده می‌خواهند در خصوص بودجه و اعتبارات تصمیم بگیرند به صلاح نیست.» وزیر بهداشت در بحث بودجه نیز با بیان اینکه ۱۰ درصد بودجه دولت به وزارت بهداشت تعلق گرفته است، ارقام ذکر شده را ناشی از محاسبه درآمدهای اختصاصی وزارتخانه تحت امرش دانست.

وی همچنین معتقد است برای عمل به قانون کاهش پرداخت از جیب مردم به ۳۰ درصد راهی جز افزایش منابع مالی وجود ندارد و این مهم فقط با افزایش بودجه دولت یا افزایش حق بیمه‌ها و یا وضع مالیات بر کالاهای آسیب رسان بر سلامت مقدور است. وی در خصوص عدالت بین کارکنان وزارت بهداشت نیز گفت: «‌پزشک متخصص عضو هیات علمی ۳ میلیون تومان دستمزد و ۹ میلیون تومان کارانه برای کار تمام وقت دریافت می‌کند همچنین پرستار حقوقی معادل ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و کارانه ۱ میلیون تومانی دریافت می‌کند. بنابراین پزشک، چهار برابر پرستار درآمد دارد اما در برنامه‌ای در صدا و سیما گفتند پزشک‌ها ۳۰۰ برابر بیشتر می‌گیرند».

لازم به ذکر است بنا بر اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مجموع اعتبارات وزارت بهداشت در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ به میزان ۷۱ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر مقدار تخصیص یافته از بودجه کشور به دستگاه‌ها همواره حدود ۷۰ درصد از مقدار مصوب است، در حالی است که از مجموع اعتبارات تصویب شده برای حوزه بهداشت و درمان در سال ۹۳ بیش از ۸۵ درصد آن تخصیص یافته است. (ارقام جدول به میلیون ریال می باشد)

بودجه

کارشناسان بر این باورند تزریق صرف منابع مالی در حوزه بهداشت و درمان بدون ایجاد سازوکار های جدید صرفا تسکینی بر شرایط فعلی خواهد بود. طرح تحول نظام سلامت اکنون بعد از یک سال از اجرا در حالی طلب منابع مالی بیشتر می کند که پیش از این در مورد تبعات هزینه های گزاف در بخش درمان هشدار داده شده بود. اصلاح نظام پرداخت به ارایه دهندگان خدمت و تقویت نقش بیمه ها در خرید راهبردی خدمات درمانی را شاید بتوان اصلی ترین راهکار برون رفت نظام سلامت از شرایط فعلی دانست. متاسفانه مسوولان وزارت بهداشت در ابتدای شروع به کار خود به جای پرداختن به اصلاح معضلات ریشه دار این حوزه به افزایش دستمزدها روی آوردند. موضوعی که با توجه به معیوب بودن سازوکارهای فعلی به سمت افزایش تقاضا های القایی و غیرضرور و هدر رفت بیت المال سوق پیدا کرد.

۱ دیدگاه

  1. مهدی :

    چه عجب به فکر انتقاد افتادید؟!
    بنده خدا دکتر پزشکیان زبونش مو درآورد، از شروع طرح داره این حرف‌ها رو میزنه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: