۶ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۴
رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد:

تخریب یک میلیون هکتار زمین کشاورزی طی ۵ دهه

رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه در ۵ دهه یک میلیون هکتار زمین کشاورزی تخریب شده است، گفت: این امر به معنای کاهش ۸ تا ۱۰ میلیون تن تولید در کشور است.

به گزارش عیارآنلاین،قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور امروز در همایش تجلیل از حافظان زمین با اشاره به اینکه حدود یک دهه سازمان را آرام آرام از اهدافش دور و وظایفش را حذف کردند، گفت: همین امر باعث شد عرصه برای جولان متخلفان باز شود.

وی با بیان اینکه مسیر این سازمان امروز با رهنمودهای رهبری ترسیم شده افزود: ما قاطعانه براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت وظایف خود را انجام می‌دهیم و در مسیر حفظ و حفاظت از اراضی کشاورزی گام برمی‌داریم.

افشار با اشاره به اینکه در سال‌هایی که سازمان نتوانست وظایفش را به خوبی انجام دهد، سرمایه‌های کشور که عرصه‌های مناسبی برای تولید و کشاورزی بود دانسته یا نادانسته تخریب شد، تصریح کرد: عده‌ای برای سودجویی و عده‌ای هم نادانسته برای راحتی زمین‌های کشاورزی را به ویلا و … تبدیل کردند، غافل از اینکه با این کار هزاران هکتار از زمین‌های کشاورزی از بین رفت.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان داشت: در ۵ دهه یک میلیون هکتار زمین کشاورزی تخریب شد و این اتفاق به این معنا است که ۸ تا ۱۰ میلیون تن تولید را در سال از بین بردیم.

وی با بیان اینکه کشور آباد کشوری است که غذای خودش را تأمین کند اظهار داشت: در شیراز بیش از ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به بهانه تبدیل به باغ و باغچه، تبدیل به ویلا شده است.

افشار بیان داشت: هدررفت آب امروز یک خیانت به کشور است و هدر رفت آن، خطا و گناه نابخشودنی است.

وی با اشاره به ساخت ویلاهای چندصدمیلیون تومانی گفت: از این ویلاها در سال حتی یک ماه هم استفاده نمی‌شود و این امر مصداق بارز اسراف است و هر جا اسراف شود همان کفر نعمت است.

افشار بیان داشت: امروز برای اینکه سازمان امور اراضی دوباره احیا شود، نیاز به کمک همه داریم و دستگاه قضایی، مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد و خبرگزاری‌ها ما را باید در این مسیر یاری کنند.

وی با اشاره به اینکه حفظ سرمایه عمومی و ملی کمک همگان را می‌طلبد، تصریح کرد: ما هم در این راستا با راه‌اندازی سامانه ۱۳۱ برای ارتباط با مردم و اینکه مردم بتوانند راحت‌تر گزارشات تخریب خاک و زمین‌خواری را به ما گزارش دهند، راه‌اندازی کردیم.

افشار با اشاره به همراهی دولت با سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: امروز بودجه این سازمان ۲۰ برابر شده است و ما هم کارهای زیادی که برخی ما را از انجام آن می‌ترساندند، از جمله طرح کاداستر را شروع کردیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: ایشان در فرمایشات‌شان اشاره کرده‌اند که باید مسئولین عرضه به خرج دهند و ما هم قاطعانه در مقابل متخلفین حتی اگر صدمه‌ای به ما وارد شود خواهیم ایستاد.

وی بیان داشت: بسیاری از همکاران ما در راه حفاظت از اراضی کشاورزی سختی‌ها دیده‌اند و از متخلفان کتک خورده‌اند، اما ما این مسیر را قاطعانه ادامه می‌دهیم.

افشار تصریح کرد: امروز همه جامعه با ما همراهند و من هیچ مانعی در مجموعه ارکان نظام در مسیر مقابله با متخلفان تبدیل اراضی کشاورزی نمی‌بینم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان داشت: متأسفانه امروز ضریب تأمین کالری و امنیت غذایی جامعه از تولید محصولات کشاورزی ۶۰ درصد است و این در حالی است که در سال ۸۴ این ضریب ۸۲ درصد بوده است.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: یکی از راه‌های رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی، تکیه بر تولید داخل است.

منبع: فارس

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: