عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

تا سال ۹۸ باید ۸۵ درصد پذیرش دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی باشد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:‌طبق قانون تا سال ۹۸ باید ۸۵ درصد پذیرش دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی باشد اما تاکنون سهم سوابق تحصیلی به میزان ۲۵ درصد اعمال می‌شود و شورای سنجش‌ و پذیرش دانشجو به صورت جدی به این موضوع ورود نکرده است.

به گزارش عیارآنلاین، رضا صابری در پاسخ به این پرسش که سرانجام حذف کنکور و افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان به کجا رسید؟‌ اظهار داشت:‌ شورای سنجش و پذیرش دانشجو هر سال جلساتی را برگزار می‌کند که درخصوص افزایش سهم سوابق تحصیلی برای پذیرش داوطلبان دانشگاه‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

وی افزود:‌طبق قانون باید تا سال ۹۸، ۸۵ درصد دانشجویان بدون برگزاری آزمون وارد دانشگاه‌ها شوند و ۱۵ درصد از پذیرش دانشگاه‌ها با برگزاری آزمون و سوابق تحصیلی باشد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو گفت:‌ نقطه شروع کار برای پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی بود اما همچنان سهم سوابق تحصیلی در ۲۵ درصد متوقف مانده است.

صابری عنوان کرد: برای افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها باید سیاست‌گذاری‌های لازم در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اتخاذ شود اما این اتفاق نیفتاده و شورا در این موضوع به صورت جدی عمل نمی‌کند.

وی بیان کرد:‌ از سوی دیگر نیاز است تا آموزش و پرورش در بحث سنجش و ارزیابی دانش‌آموزان با حساسیت بیش‌تری ورود کند تا سوابق تحصیلی دانش‌آموزان بتواند به عنوان شاخص مورد اتکا برای پذیرش در دانشگاه‌ها مبنا قرار بگیرد. هم‌‌اکنون سوابق تحصیلی دانش‌آموزان قابل اتکا نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود:‌ سال گذشته تعدادی از خانواده‌ها نسبت به اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها گلایه داشتند که این موضوع وزارت علوم را در خصوص افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها دچار تردید کرده است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: