۴ شهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۸

مخالفت انجمن ارگانیک با تولید و واردات محصولات تراریخته

رئیس انجمن ارگانیک ایران گفت: این انجمن مخالف تولید و واردات محصولات تراریخته ( دستکاری شده ژنتیکی) است.

به گزارش عیارآنلاین، سید رضا نورانی در سومین همایش بین المللی توسعه تجارت محصولات ارگانیک افزود: در حالیکه محصولات تراریخته با محدودیت های زیادی در دنیا مواجه و تولید آن در کشورهایی مانند روسیه ممنوع شده است باید دید در ایران چه کسانی متولی واردات این محصول هستند.

وی، افزایش میزان حاصلخیزی خاک، کاهش خطر فرسایش خاک،کاهش منابع آلودگی زیرزمینی به علت کاهش مصرف سموم، کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای،بازگشت مواد خاک، استفاده کمتر از انرژی، افزایش تولید، مبارزه بیولوژیکی با آفات، مشارکت در حفظ محیط زیست و سوددهی اقتصادی و اجتماعی را از مزایای کشاورزی ارگانیک بیان کرد.

نورانی همچنین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگاران با  بیان اینکه حدود یک درصد از محصولات در ایران از طریق ارگانیک تولید می شود گفت: در ابتدای کار بسیاری از شرکت ها که اطلاع دقیق نداشتند از برند ارگانیک سوء استفاده کردند که از سوی انجمن ارگانیک شناسایی شدند و برخی از آنها که به اخطارها توجه نمی کردند، تعزیرات حکومتی با انها برخورد کرد.

وی افزود: امروز محصولات با برند ارگانیک باید حتما گواهی نامه های بین المللی یا استاندارد ۱۱۰۰۰ را داشته باشند و از مصرف کننده نیز می خواهیم در مواجهه با عرضه این محصولات حتما گواهی نامه های مربوط را مطالبه کنند.

نورانی گفت: ایران با توجه به تنوع اقلیم و پهنه گسترده، ظرفیت های بالایی در کشاورزی و تولید محصولات ارگانیک دارد.

منبع:ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: