۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۹

لایحه انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها تدوین می شود

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ از تدوین و تنظیم لایحه ای به منظور ممنوعیت کشت محصولات سبزی و صیفی در فضای باز و انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها ظرف پنج سال آینده توسط وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد کیایی با بیان این که به علت کاهش نزولات آسمانی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، نگاه وزارتخانه به توسعه کشت های گلخانه ای است، گفت: در این راستا، وزارتخانه در حال تدوین لایحه ای به منظور انتقال کشت های باز سبزی و صیفی به فضای گلخانه ای است.

وی افزود: این لایحه پس از نهایی شدن و تصویب در هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

کیایی درباره اهمیت صرفه جویی در کشت های گلخانه ای اظهار داشت: طبق آمار سال ۹۲ سطح زیر کشت گوجه فرنگی در فضای باز ۱۴۹ هزار و ۲۳۲ هکتار با تولید ۶/۵ میلیون تن و سطح زیر کشت خیار در فضای باز ۹۱ هزار هکتار با تولید یک میلیون و ۷۷۰ تن بوده است که اگر این دو محصول به فضای گلخانه ای منتقل شود، طبق محاسبات انجام شده سه میلیارد و ۳۱۱ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

وی ادامه داد: با انتقال کشت این دو محصول به فضای گلخانه ها، ۲۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی نیز آزاد می شود که می تواند برای کشت سایر محصولات استفاده شود.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ میزان صرفه جویی آب در تولید ۶/۵ میلیون تن گوجه فرنگی در محیط گلخانه ای را ۹۲ درصد معادل ۱/۲ میلیارد متر مکعب و میزان صرفه جویی آب در کشت یک میلیون و ۷۷۰ تن خیار در گلخانه را ۹۴ درصد معادل یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد.

وی در همین حال افزایش بهره وری، افزایش عملکرد محصول، استفاده از فن آوری های نوین، صرفه جویی در مصرف نهاده ها، افزایش درآمد، امکان بهتر کنترل آفات و بیماری ها در فضای بسته و استفاده از اراضی کم بازده برای کشت هیدروپوتیک را از مزیت های کشت های گلخانه ای برشمرد.

به گفته کیایی، افزایش بهره وری در واحد سطح در فضای گلخانه ای بیش از ۱۰ برابر فضای باز است.

وی سطح گلخانه های کشور را ۸۸۱۷ هکتار بر اساس آمار سال ۹۲ اعلام و خاطر نشان کرد: از این سطح ۶۳۴۵ هکتار سبزی و صیفی، ۲۱۸۹ هکتار گلهای زینتی، ۲۲۶ هکتار توت فرنگی و ۵۷ هکتار گیاهان دارویی، نهال و سایر محصولات است.

کیایی با بیان این که کل گلخانه های کشور در ۱۲ استان احداث شده اند، تصریح کرد: هشت استان جز مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر است و سیاست وزارت جهاد کشاورزی نیز توسعه گلخانه ها بر حسب محصول در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است.

وی در پاسخ به پرسش در مورد سوخت گلخانه ها اذعان داشت: در مناطق سردسیر ۳۰ لیتر در متر مربع برای گلخانه ها گازوییل نیاز است و یکی از سیاست های معاونت باغبانی گاز سوز کردن گلخانه ها است.

کیایی با اشاره به این که ۱۰ درصد گلخانه ها گاز سوز شده اند، گفت: انتقال خط لوله گاز به عهده دولت است.

وی در مورد تسهیلات گلخانه ها نیز گفت:امسال ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای احداث گلخانه ها برآورد شده که در صورت تامین اعتبار، این مبلغ اختصاص خواهد یافت.

کیایی خاطر نشان کرد: سال گذشته برای طرح های مصوب گلخانه ها ۴۲۰ میلیارد تومان تصویب و به صندوق توسعه ملی اعلام شد.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: