بسته خبری دهم اقتصاد کلان

آیا بانک مرکزی توان کنترل بانک های خارجی را خواهد داشت؟

سؤالی که در ذهن باقی می‌ماند، این است که وقتی معاون نظارتی بانک مرکزی هنوز توان جمع‌آوری و پلمپ مؤسسات غیرمجاز داخلی را ندارد و رئیس شورای هماهنگی بانک ها از عدم رعایت سود بانکی مصوب توسط بانک‌های داخلی خبر می‌دهد، بانک مرکزی چگونه می‌خواهد بر عملکرد بانک‌های خارجی نظارت کند؟!

در دهمین بسته خبری اقتصاد کلان به موضوعاتی همچون ورود بانک های خارجی به ایران ، مسئله فرار مالیاتی و صرافی های غیر مجاز پرداخته شده است و در آخر مهمترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته گذشته مرور گشته است

آیا بانک مرکزی توان کنترل بانک های خارجی را خواهد داشت؟

ولی‌الله سیف، در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از تصویب لایحه‌ای پیرامون تسهیل تأسیس بانک خارجی در ایران خبر داد. طبق سخنان سیف، در صورت تصویب این لایحه در مجلس، بانک‌های خارجی می‌توانند در ایران به‌صورت مشارکتی تا ۴۰ در صد سهام بانک‌های داخلی را خریداری کنند.

البته سیف به سازوکار فعالیت بانک‌های خارجی اشاره نکرده است، اما در قانون‌گذاری باید توجه کافی شود خروج سرمایه از کشور صورت نگیرد و میزان سود تسهیلات این‌گونه بانک‌ها خللی را در مدیریت بانک مرکزی ایجاد نکند.

لازم به ذکر است تاکنون کشورهای   ایتالیا و برای زدن شعبه بانک‌های خود در ایران ابراز تمایل کرده‌اند و بانک مرکزی نیز کمیته‌ای را به نام کمیته برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تشکیل داده است که یکی از وظایف آن، ارائه مساعدت‌های فنی و کارشناسی به بانک‌ها در راستای برقراری روابط با بانک‌های خارجی است.

اما سؤالی که در ذهن باقی می‌ماند، این است که وقتی معاون نظارتی بانک مرکزی هنوز   و رئیس شورای هماهنگی بانک ها از عدم رعایت سود بانکی مصوب توسط بانک‌های داخلی خبر می‌دهد، بانک مرکزی چگونه می‌خواهد بر عملکرد بانک‌های خارجی نظارت کند؟!

۲۰۰ هزار میلیارد تومان اصلا رصد مالیاتی نمی شود!!

در هفته گذشته، علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی در یک نشست خبری به موضوع فرارهای مالیاتی اشاره کرد.

فرار مالیاتی، کف فرار مالیاتی را ۱۴ هزار میلیارد تومان عنوان کرد. البته عسکری خاطرنشان کرد، به‌غیراز این میزان فرار مالیاتی ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی( حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان) توسط سازمان امور مالیاتی رصد نمی‌شود.

دراین‌بین، وضعیت تهران در فرار مالیاتی بدتر است و باوجوداینکه ۵۵ درصد مالیات کشور توسط تهرانی‌ها پرداخت می‌شود ، ۵۰ درصد فرار مالیاتی در تهران رخ می‌دهد.

کارشناسان عدم استفاده از صندوق فروش، پیچیدگی‌های اقتصادی و حجم بالای مبادلات غیر شفاف را دلیل عمده بالا بودن فرار مالیاتی در ایران می‌دانند.

البته به گفته  ، رئیس سازمان امور مالیاتی استان تهران، طرح جامع مالیاتی یکی از طرح‌های سازمان امور مالیاتی برای پیشگیری از فرار مالیاتی است که قرار است به‌تدریج در شهرهای مختلف اجرا شود.

جمع‌آوری صرافی‌های غیرمجاز

در هفته گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی از برخورد قضایی با صرافی‌های غیرمجاز خبر داد.

گفتنی است برخی صرافی‌های غیرمجاز زیر نظر موسسات مالی غیر مجاز فعالیت می‌کنند و در تعیین قیمت بازاری نرخ ارز تأثیرگذارند. علاوه بر این، اخلال در نظام اقتصادی و پول‌شویی نیز یکی از فعالیت‌های غیرمجاز برخی از آن‌هاست.

 نیز از چندی پیش به مسئله صرافی‌های غیرمجاز حساسیت نشان داده و قیمت‌های غیرواقعی ارز را ناشی از فعالیت صرافی‌های غیرمجاز دانسته بودند. بر اساس اظهارات ایشان، چنین صرافی‌هایی برای کسب سود دلار را برای مردم و تولیدکنندگان گران می‌کنند.

گفتنی است هم‌اکنون هزار صرافی غیرمجاز در حال فعالیت‌اند و دولت در کنار برخورد قهری در این زمینه،  .

اخبار کوتاه

سهام عدالت سال ۹۶ آزاد می‌شود

رئیس سازمان خصوصی‌سازی بابیان اینکه سهام عدالت از سال ۸۵ به مدت ۱۰ سال به مشمولین داده‌شده است، گفت: با اتمام این مهلت پیش‌بینی ما این است که در نیمه اول سال ۹۶ عملاً این سهام آزاد و واگذار می‌شود.

کامرز بانک آلمان:

تحریم‌های ایران هنوز تغییر نکرده است/ زود است درباره همکاری صحبت کنیم

دومین بانک بزرگ آلمان در رابطه با ورود به بازار ایران اعلام کرد، هنوز بسیار زود است تا در مورد ورود به ایران بحث کنیم.

در ۱۵ سال گذشته

۹۵ درصد عرضه‌های دولت به صورت بلوکی انجام شد

بیش از ۹۵.۶ درصد کل واگذاری‌های دولت در ۱۵ سال گذشته به‌صورت بلوکی انجام‌شده است

کاهش ٧٠ درصدی فشار مالیاتی شرکت های دولتی

درحالی‌که دولت در سال‌های ٩٠ تا ٩۴ به تکالیف مالیاتی خود در برنامه پنجم توسعه ازجمله ماده ١٠١ قانون برنامه پنجم توسعه عمل‌نکرده، فشار مالیاتی بر بخش خصوصی را دو برابر کرده اما فشار مالیاتی بر شرکت‌های دولتی تا ٧٠ درصد کاهش هم یافته است.

تجمع جمعی از مالباختگان موسسه مالی و اعتباری میزان مقابل مجلس

جمعی از مالباختگان موسسه مالی میزان در اعتراض به عدم بازگرداندن سپرده مشتریان مقابل درب مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

۲ میلیون و ۵۰۰ هزار حساب بانکی فاقد هویت فعالند

تعداد حساب‌های بانکی فاقد شماره ملی، شناسه ملی یا شماره فراگیر اتباع خارجی ۳۸ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۱۵۶حساب است که از این تعداد، صرفاً ۲ میلیون و۴۴۲ هزار و ۱۷۱ حساب فاقد شماره؛ فعال هستند و بانک مرکزی در حال پیگیری مراتب برای مسدود کردن این حساب‌ها است و ۳۶ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۹۸۵ حساب هم اگرچه فاقد شماره هستند اما مسدود شده‌اند.

معاملات زمین کم و بهای اجاره زیاد شد

تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی انجام‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۳۵.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۱.۲ درصد کاهش داشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: