۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۰
رئیس اتاق بازرگانی ایران:

فساد اداری و بروکراسی طولانی زاییده بدنه فربه دولت است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در مشهد گفت: فساد اداری و بروکراسی طولانی معضلاتی است که با فربه شدن دولت بیشتر می‌شود و از طرفی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بدنه دولت عرصه رقابت را بر بخش خصوصی تنگ‌تر می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، محسن جلال‌پور امروز در دومین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، که این بار به بهانه تجلیل از پیش کسوتان اتاق بازرگانی در مشهد به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، خاطرنشان کرد: با توافق هسته‌ای یک پارادایم جدید به‌وجود آمده و دولت نشان داد که از پس کارهای بزرگ برمی‌آید، بنابراین انتظار می‌رود سایر چالش‌ها نیز به همین شیوه برطرف شود.

وی با تأکید بر اینکه در شرایط به‌وجود آمده باید به فکر علاج بیماری اقتصادی باشیم، خاطرنشان کرد: اقتصاد ما، اقتصادی نفت‌زده است و در سال‌های اخیر به‌دلیل رکود جهانی، تحریم‌ها و درکنار آن سوء مدیریت‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بوده است، اما این روزها جان تازه‌ای گرفته است.

جلال‌پور از حاکم شدن رکود در اقتصاد ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: در انباشت لشگر بیکاران مشکلات جدی داریم و از سویی حجم حقوق، حقوق‌بگیران دولتی خرج سنگینی را بر دوش دولت گذاشته است.

وی این را هم گفت که دولت فربه کنونی با مشکلات زیادی مواجه است که از جمله آنها می‌توان به فساد اداری و بروکراسی‌ طولانی اشاره کرد که با بزرگ شدن دولت نیز بیش‌تر می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران، فشار مالیات‌ها را بر گرده بخش خصوصی یکی دیگر از مشکلات پیش رو عنوان کرد و افزود: این مسئله از پیامدهای نامساعد اقتصادی است و رقابت‌پذیری اقتصاد ایران تحت تأثیر چنین مشکلاتی قرار گرفته است.

وی درمورد ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور نیز گفت: سرمایه‌گذاران خارجی نباید در شرایط هیجانی وارد بازار ما شوند و البته آنها هم در این فضا تصمیم نمی‌گیرند و خواستار محیطی امن برای رقابت هستند.

جلال‌پور پیش شرط جذب سرمایه خارجی را ایجاد محیطی شفاف بدون رانت و انحصار برشمرد و افزود: با تبلیغات نمی‌شود سرمایه جذب کرد، بلکه ایجاد فضای رقابتی و یک‌دست بیش‌تر مؤثر خواهد بود و بخش خصوصی نمی‌خواهد سرمایه‌گذاری وارد کشور شود که به بزرگ‌تر شدن دولت کمک کند و این گونه جذب سرمایه‌ها عرصه را بر بخش خصوصی تنگ‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی ترجیح می‌دهد، در همین شرایط به سر ببرد، اما جذب سرمایه‌گذار خارجی که دولت را بزرگ تر می‌کند، محقق نشود.

جلال‌پور بخش دیگری از سخنان خود را در مورد هدفمند کردن حضور هیأت‌های خارجی اختصاص داد و گفت: معتقدیم باید هیأت‌ها را شناسایی کرده و براساس کار کارشناسی شده عمل کنیم که در این راستا نشست‌های رو در رو بین بنگاه‌های همگن داخلی و خارجی اهمیت ویژه‌ای دارد.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: