۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۲
کوچکی‌نژاد:

اجرای سند آمایش آموزش عالی موجب جلوگیری از انباشت سرمایه در یک منطقه می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه سند آمایش آموزش عالی نواقص این حوزه را نمایان کرده و راهکارهایی برای حل مشکلات ارائه می‌دهد، گفت: اگر وزارت علوم نتواند هر چه سریع‌تر پیش نویس آمایش آموزش عالی را ارائه دهد علاوه بر اینکه آسیب جدی به بیت‌المال وارد خواهد شد، بخش خصوصی نیز ورشکست می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، جبار کوچکی‌نژاد، درباره ارائه سند آمایش آموزش عالی از سوی وزارت علوم و تاثیراتی که این سند بر فضای آموزش عالی کشور دارد، گفت: آموزش عالی دولتی همچون دانشگاه‌های پیام نور و آموزش عالی غیردولتی مانند دانشگاه آزاد،  درمناطق مختلف به تناسب گسترش پیدا نکرده‌اند، به همین دلیل این مجموعه با مشکلات اساسی رو به رو است؛ از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران با مشکلات متعددی روبرو هستند، اما سند آمایش آموزش عالی نواقص آموزش عالی را نمایان کرده و راهکارهایی برای حل مشکلات ارائه می‌دهد.

با اجرای سند آمایش آموزش عالی انباشت سرمایه در یک منطقه کشور جلوگیری می‌شود

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اجرای مفاد این سند سرمایه بخش خصوصی و دولتی در آموزش عالی، هدفمند و از تکرار یا انباشت سرمایه در یک منطقه کشور جلوگیری می‌شود و به کارگیری هر چه سریعتر این سند در این برهه زمانی بسیار مهم است.

وی به آسیب‌هایی که تعلل وزارت علوم در ارائه سند آمایش آموزش عالی ایجاد می‌کند اشاره کرد و گفت: اگر وزارت علوم نتواند هر چه سریع‌تر پیش نویس آمایش آموزش عالی را ارائه دهد علاوه بر اینکه آسیب جدی به بیت‌المال وارد خواهد شد، بخش خصوصی نیز ورشکست می‌شود و مردم هم از سرمایه گذاری در این بخش فاصله می‌گیرند.

تعادل در گسترش منطقه‌ای آموزش عالی

کوچکی نژاد با بیان اینکه در این سند باید به نکاتی همچون تعادل در گسترش منطقه‌ای آموزش عالی توجه تا وزارت علوم به یک مسیر درست هدایت شود، افزود: آنچه وزارت علوم در این رابطه ارائه می‌دهد، ابتدا در ستاد نقشه جامع علمی کشور بررسی و سپس نتیجه کار در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی می‌شود و توسط رئیس جمهور ابلاغ خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآورشد: پس از ابلاغ رئییس جمهور وزارت علوم موظف می‌شود، پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی را متناسب با آن دستورالعملی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده پذیرش کند بنابراین باید منتظر بود تا پس از شهریورماه این طرح تصویب شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده است؛ وزارت علوم تا ماه آینده برای ارایه سند آمایش آموزش عالی فرصت دارد.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: