۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

صادرات تخم‌مرغ به عراق و افغانستان از سر گرفته می‌شود/ ارتقاء صادرات پس از رکورد سال گذشته

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ صادر شد، گفت: با آغاز مجدد صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای عراق و افغانستان به دنبال افزایش صادرات این محصولات هستیم و به مقادیر قبلی قانع نیستیم.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در پاسخ به این سؤال که آیا صادرات تخم‌مرغ تا پایان هفته به کشورهای عراق و افغانستان مجدد آغاز می‌شود، گفت: حتما این اتفاق می‌افتد، زیرا مشکل آنفلوانزای پرندگان در کشورمان حل شده و شرایط به حال عادی برگشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با آخرین ارزیابی‌ها و نمونه‌برداری‌هایی که سازمان دامپزشکی کشور از واحدهای مختلف داشته آخرین جمع‌بندی در مورد پاک بودن کشور از آنفلوانزای پرندگان به دست آمد.

وی افزود: سازمان دامپزشکی پاک بودن کشور از ویروس آنفلوانزای پرندگان را به سایت سازمان بهداشت جهانی دام OIE که یک سایت بین‌المللی مرجع برای کشورهای مختلف در زمینه صادرات و واردات محصولات دام و طیور به شمار می‌رود اعلام کرده و این سایت هم پاک بودن ایران را از آنفلوانزای پرندگان اعلام کرده است.

رکنی با اشاره به حضور وزیر کشاورزی عراق در ایران اظهار امیدواری کرد، طی ملاقات‌هایی که بین وزیر کشاورزی ایران و عراق صورت می‌گیرد، زمینه‌ همکاری‌ بیشتر بین این دو کشور فراهم شود و بتوان از فرصت‌های مختلف برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی و دامی به این کشور به نحو احسن استفاده کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به دنبال مطرح شدن بیماری آنفلوانزا در کشور توقف کوتاهی در زمینه صادرات تخم مرغ به عراق به وجود آمد، بیان داشت: با آغاز صادرات مجدد به عراق نه تنها شرایط به حالت اولیه بر می‌گردد، بلکه ما در تلاش هستیم که میزان صادرات تخم مرغ و حتی مرغ را به کشور عراق افزایش دهیم.

رکنی با بیان اینکه سال گذشته رکورد صادرات محصولات مرغ و تخم مرغ در کشور شکسته شد، گفت: سال ۹۳ در مجموع حدود ۱۵۰ هزار تن صادرات مرغ و تخم‌مرغ به کشورهای مختلف صادر شد.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که با بهره‌گیری از پتانسیل‌های ژنتیکی در دام‌های سنگین گاوهای شیری را به کشورهای اطراف صادر کنیم و با این کار هم منفعت تولید‌کننده‌ داخلی فراهم شود و هم کشورهای همسایه از امکاناتی که در اختیارمان است، بهره‌مند شوند.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد صادرات تخم مرغ به افغانستان گفت: این کشور یکی از مشتری‌های خوب ایران در زمینه تخم مرغ و مرغ محسوب می‌شود و با توجه به مرز مشترک با این کشور شرایط صادرات گوشت گرم مرغ از مناطق مرزی به افغانستان کاملا فراهم است.

وی افزود: ما به دنبال افزایش صادرات مرغ و تخم مرغ هستیم و به شرایط قبل از مطرح شدن موضوع آنفلوانزا قانع نیستیم.

منبع: فارس

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: