معاون وزیر جهاد کشاورزی:

رکورد خرید تضمینی گندم شکسته شد/ پیش‌بینی خرید ۸ میلیون تن در سال جاری

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خرید تضمینی گندم در کشور تا دهم مردادماه جاری به حدود ۶.۹ میلیون تن رسیده، در حالی که تا پایان فصل خرید سال گذشته جمعا حدود ۶.۷ میلیون تن گندم توسط کشاورزان تحویل مراکز خرید شده بود.

به گزارش عیارآنلاین، علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تاکنون ۶ میلیون و ۸۸۳ هزار تن گندم از گندمکاران در سراسر کشور خریداری شده و عملیات خرید در بیشتر نقاط کشور به جز استان‌های جنوبی ادامه دارد.

وی افزود: براین اساس پیش بینی خرید ۸ میلیون تنی ابتدای سال محقق می‌شود.

قنبری تصریح کرد: در پایان فصل خرید سال گذشته، حدود ۶٫۷ میلیون تن گندم خریداری شد که در حال حاضر با این مقدار خرید، شاهد افزایش بیش از ۲۰۰ هزار تن هستیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تعداد مراکز خرید مستقر در سراسر کشور را ۱۱۱۲ مرکز اعلام و اظهار کرد: کشاورزان گندم ها را در قالب بیش از یک میلیون و ۹۳ هزار محموله به این مراکز تحویل داده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده را حدود ۸ هزار میلیارد تومان اعلام و بر سرعت عمل مراجع ذیربط، به ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در زمینه‌ تامین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز خرید تضمینی برای پرداخت به روز دسترنج کشاورزان تاکید کرد.

قنبری افزود: از مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان بهای گندم خریداری شده، تاکنون ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده و امیدواریم بانک ملت نسبت به پرداخت مابقی سهم خود از تسهیلات مربوطه سریعتر اقدام کند، تا رضایت گندمکاران کشور جلب شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: بیشترین خرید مربوط به استانهای خوزستان با خرید بیش از ۹۶۲ هزارتن، گلستان ۸۸۸ هزار تن و فارس ۷۳۰ هزار تن بوده است.

قنبری رشد چشمگیر خرید گندم در برخی از استان‌ها را دلیل افزایش میزان خرید در سال‌جاری دانست و تشریح کرد: امسال در استان گلستان شاهد افزایش حدود ۲۸۰ هزار تنی خرید گندم بوده‌ایم، در حالی‌که در سال گذشته و در پایان فصل، مراکز خرید این استان ۴۰۶ هزار تن خریداری کرده بودند.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی استان اردبیل را یکی دیگر از استان‌هایی اعلام کرد‌ که خرید تضمینی گندم در آن نسبت به سال گذشته ۲۰۰ هزار تن افزایش یافته و به بیش از دو برابر کل خریدسال قبل رسیده است.

قنبری در تشریح رشد خرید گندم در سایر استان‌ها گفت: تا این موقع از فصل نسبت به کل خرید سال گذشته اصفهان با خرید ۱۵۰ هزار تن گندم رشد ۳ برابری را تجربه کرده است و در البرز ۳۰ هزار تن، تهران ۳۶هزار تن، خراسان رضوی ۱۳۵ هزار تن و در مازندران ۸۰ هزار تن افزایش خرید داشته‌ایم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: وزن خالص گندم های خریداری شده با کسر میزان افت مفید و غیرمفید و سن زدگی گندم ها در سال‌جاری حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: