تولید ۲۲ میلیون نوشت افزار اسلامی – ایرانی

مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت افزارهای اسلامی – ایرانی اعلام کرد ۲۲ میلیون نوشت افزار اسلامی – ایرانی در سال های ۹۲ و ۹۳ تولید و به بازار عرضه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سید سعید حسینی، روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه که در محل حسینه هجرت برگزار شد ، با بیان اینکه مبحث طراحی و تولید نوشت افزار اسلامی – ایرانی بطور جدی از حدود سه سال پیش در بخش حوزه فرهنگی و اقتصادی مطرح شد، گفت: حوزه نوشت افزار و لوازم التحریر از اهمیت بسزایی در بین دانش آموزان و کودکان برخوردار است و تولیدکنندگان در این عرصه برای جلب این دسته افراد از شخصیت های موجود روی این لوازم الگوبرداری می کنند.

وی تصریح کرد: همچنان در این حوزه محصولاتی با طراحی کاراکترهای غربی در بازار به وفور یافت می شود که متاسفانه اوضاع خوبی را نشان نمی دهد.

مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت افزارهای اسلامی – ایرانی افزود: از این رو برخی فعالان فرهنگی دغدغه مند ، وارد این حوزه شدند و اقدام به طراحی های اسلامی – ایرانی با استفاده از کاراکترهای تلویزیونی برنامه کودک برروی نوشت افزارها کردند که در سال نخست (۹۱) محدود و آزمایشی بود .

وی با بیان اینکه در حال حاضر طبق آمار حدود ۱۵۰ میلیون دفترچه برای مصرف در داخل کشور نیاز است ، اظهارداشت: در سال ۹۲ و در حوزه صنعت ، نوشت افزار داخلی این مجمع توانست با چاپ و تولید هفت میلیون دفترچه افزون بر پنج درصد بازار را به خود اختصاص دهد.

حسینی گفت: در سال گذشته محصولات این مجمع با استقبال عمومی و بویژه خانواده ها مواجه شد و توانست بالغ بر حدود ۱۰ درصد از بازار نوشت افزار کشور را به میزان ۱۵ میلیون جلد دفترچه با طراحی های جدید از جمله چهره شهدای دفاع مقدس و شهدای هسته ای را به خود اختصاص دهد.

وی درخصوص میزان تولید نوشت افزارهای اسلامی – ایرانی در سال ۹۴ گفت: هنوز آماری از میزان تولیدات این نوشت افزارها در دست نیست.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر اندک اندک نوشت افزارهای اسلامی – ایرانی جای خود را در بازار محصولات فرهنگی و لوازم التحریر باز کرد و برای تسلط و تکیه بر جایگاه واقعی نیازمند حمایت های جدی تراست، افزود: در کنار کار تولید، برای رفع موانع پیش رو و اعمال قانون در این زمینه نسبت به کارهای کلان و مبنایی بویژه در حوزه حاکمیتی با پیگیری از دستگاه های دولتی در عرصه تولید فرهنگی صنعتی ، اقدامات بسیار مطلوبی از سوی مجمع انجام شد.

مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت افزارهای اسلامی – ایرانی در ادامه به تشکیل پرونده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و اظهارداشت: در همین رابطه شکایتی مبنی بر اینکه برخی مجموعه های دولتی به وظایف خود عمل نمی کنند، تنظیم و به کمیسیون ارسال شد.

وی گفت: این موضوع از سوی نمایندگان حوزه مربوطه پیگیری شد و از وزارت آموزش و پرورش، وزارت صنعت و معدن، گمرک، نیروی انتظامی و سازمان صداوسیما ، نهادهای مرتبط با این موضوع ، خواستار ارایه گزارش در این زمینه شدند.

حسینی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب که در حوزه اصلاح سبک زندگی یکی از مهمترین ارکان ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی، تعلیم و تربیت نسلی آگاه و دلبسته به هویت اسلامی و ایرانی است ، اظهارداشت: به همین منظور باید از همه ظرفیت های آموزشی و تربیتی ، استفاده کرد.

وی اظهارداشت: در این راستا و طی این ایام اهتمام جدی برای تولید این نوشت افزارها آغاز شده است و هر ساله در روزهای منتهی به آغاز سال تحصیلی نمایشگاه هایی در این خصوص برگزار می شود.

مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت افزارهای اسلامی و ایرانی افزود: این مجمع در اقدامی فرهنگی به ترویج فرهنگ دینی و ایرانی می پردازد و به جای تولید لوازم التحریرهایی با نقش و نمای کاراکترهای غربی اقدام به تولید نوشت افزار با نقش و تصاویر شخصیت های کارتونی داخلی مثل کلاه قرمزی، دارا و سارا و شکرستان و چرا ؟ ، عکس شهدای و یا چهره های برجسته فرهنگی، ادبی و اجتماعی ایرانی دارد.

حسینی گفت: در این خصوص تا کنون همکاری های خوبی از سوی صدا و سیما و سازمان بسیج مستضعفین و برخی نهادهای اطلاع رسان برای گسترش این فرهنگ در بین خانواده شده و همواره نگاه مردمی ، قیمت مناسب و کیفیت مطلوب محصولات مد نظر تولید کنندگان بوده و بعد اقتصادی هرگز استراتژی این نهاد نیست.

وی برپایی نمایشگاه عرضه محصولات در ۳۰ استان ، شناسایی تولید کنندگان جدید در کشور ، راه اندازی فروشگاه اینترنتی و همچنین سامانه ایران نوشت برای جمع آوری اطلاعات در زمینه تولید نوشت افزار اسلامی – ایران را از دیگر کارهای جانبی این مجمع در سال جاری عنوان کرد.

وی از آموزش و پرورش به عنوان موثرترین متولی امر فرهنگ سازی استفاده از نوشت افزار اسلامی- ایرانی در بین دانش آموزان نام برد و گفت: این مجمع آمادگی دارد تا سرمایه گذاران و نهادی مرتبط با این حرکت را برای حضوری پرشور و جدی در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی کشور یاری رساند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: