۷ مرد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۱
دبیر انجمن CNG پاکستان اعلام کرد

پاکستان لوله‌گذاری خط لوله صلح را آغاز کرد/نیاز تقویت شبکه گاز پاکستان برای تحمل فشار گاز

رئیس انجمن سی ان جی پاکستان اعلام کرد: شبکه گاز این کشور ظرفیت فشار خط لوله صادرات گاز ایران به این کشور را ندارد و پاکستان باید به سرعت شبکه توزیع خود را تقویت کند.

به گزارش عیارآنلاین، دبیر انجمن CNG پاکستان، قیاس عبدالله پاراچا، روز گذشته اعلام کرد زیر ساختهای شبکه توزیع گاز پاکستان ظرفیت فشار بالای گاز وارداتی از ایران را ندارد.

این مقام پاکستانی تأکید کرد پاکستان در حالی ساخت سهم ۸۸۰ کیلومتری خود از این خط لوله را آغاز کرده است که اقدامی در راستای افزایش ظرفیت شبکه توزیع گاز خود انجام نداده است.

پاراچا تأکید کرد شبکه توزیع گاز قدیمی این کشور باید به سرعت توسعه یافته و ظرفیت آن افزایش یابد در غیر این صورت تمام تلاش های این کشور برای مقابله با کمبود انرژی از طریق واردات گاز از ایران بی نتیجه خواهد بود.

وی تأکید کرد شرایط کنونی مشابه شرایط ۱۰ سال پیش است که این کشور قرارداد واردات LNG را با قطر امضا کرد. بر اساس این قرارداد پاکستان روزانه ۱۸٫۶ میلیون متر مکعب گاز از قطر دریافت می کرد در حالی که ظرفیت شبکه توزیع گاز این کشور تنها ۹٫۲ میلیون متر مکعب روزانه بود و این سوءمدیریت باعث افزایش هزینه واردات گاز برای این کشور شده است.

بر اساس قرار داد ایران و پاکستان، پس از تکمیل اجرای خط لوله صلح، ایران روزانه بیش از ۲۱ میلیون متر مکعب گاز را به پاکستان صادر خواهد کرد.

این مقام پاکستانی اعلام کرده است که هزینه دریافت گاز از ایران و قطر بیشتر از تولید گاز در این کشور است و به همین دلیل از دولت این کشور خواسته است که در جهت کاهش هدر رفت گاز در شبکه توزیع این کشور قدم بردارد.

بر اساس گفته وی، اتلاف گاز در شبکه گاز پاکستان حدود ۱۴ درصد است در حالی که متوسط جهانی اتلاف گاز در شبکه های توزیع حدود ۱٫۵ تا ۲ درصد است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: