بیست و سومین بسته خبری علم و فناوری منتشر شد

مذاکرات فناورانه در وین

در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. سفر دکتر ستاری به اتریش و اظهار نظر معاون آموزشی وزارت علوم پیرامون کیفیت دانشگاه ها موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، بیست و سومین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. سفر دکتر ستاری به اتریش و اظهار نظر معاون آموزشی وزارت علوم پیرامون کیفیت دانشگاه ها موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «این بار هیأت فناورانه ایران در وین مذاکره می‌کنند»

satari4_32453

دو روز پایانی هفته گذشته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رأس هیاتی به منظور شرکت در «کنفرانس ایران و اروپا» به شهر وین پایتخت اتریش سفر کرد. وی در دومین روز حضور خود در وین، پایتخت اتریش با هاینس فیشر رییس جمهوری اتریش دیدار کرد و با وی درباره همکاری های علم و فناوری به گفت وگو پرداخت. ستاری در این دیدار پارک فناوری پردیس معاونت علمی را به عنوان ظرفیت و پایه پذیرش شرکت های فناور هایتک و نیز انتقال تکنولوژی های پیشرفته و سرمایه گذاری های مشترک معرفی کرد.

به گفته پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر دکتر ستاری به اتریش، قرارداد «تولید موتور نسل جدید» و قرارداد «انتقال تکنولوژی و طراحی یک مرکز پیشرفته تست آلاینده ها در سطح ملی» بین شرکت‌های دانش‌بنیان و مسئولین دو کشور امضا می شود.

در این سفر ستاری با معاون صدراعظم اتریش و وزیر علوم تحقیقات و اقتصاد اتریش دیدار کرد. وی همچنین در مراسم اختتامیه کنفرانس ایران و اروپا سخنرانی خواهد کرد.

پرونده دوم: «نیمی از دانشگاه های کشور استاندارد لازم را ندارند»

شریعتی نیاسردر هفته ای که گذشت معاون آموزشی وزارت علوم در سخنانی مدعی شد نیمی  از ۱۴۰ دانشگاه دولتی شاخص های استاندارد ملی همچون فضای آموزشی، نسبت دانشجو به عضو هیات علمی و شکل هرم هیات علمی را ندارند. البته وی به برخی دانشگاه های اصلی دولتی نیز اشاره کرد و گفت اگرچه در شاخص هایی ممکن است این دانشگاه ها سرامد باشند اما ایراداتی نیز دارند.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه بیشتر این دانشگاه های غیر استاندارد در ۱۲ سال گذشته و بدون دقت کارشناسی مجوز گرفته اند، می گوید: این ۷۰ دانشگاه در بخش دولتی است و شامل دانشگاه های غیردولتی کشور نمی شود. در میان نمایندگان مجلس نیز مخالفان توسعه کمی آموزش عالی از این سخنان دفاع میکنند.

در پاسخ به این سخنان قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با استقبال از ساماندهی این وضع از انتخاب دانشگاه های خارج از استاندارد  با ملاک هایی غیر از شاخص های علمی اعلام نگرانی کرد. وی تفاوت کیفیت تحصیل دانشجویان مراکز غیر استاندارد با دانشگاه های اصلی کشور را خلاف عدالت آموزشی دانست و افزود: از ابتدا نباید به این مراکز مجوز پذیرش دانشجو داد اما از نظرقانونی تفاوتی بین مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه ها با دیگر مراکز آموزش عالی نباید وجود داشته باشد. بنا به نظر جعفری باید گزارش مراکز آموزش عالی کشور به کمیسیون آموزش مجلس ارائه شود.

در مقابل ادعاهای مخالفین توسعه کمی دانشگاه ها شاید پاسخ به چند سوال خالی از لطف نباشد. اینکه آیا قبل از توسعه کمی دانشگاه‌ها و افزایش ظرفیت‌ رشته های دانشگاهی، آموزش عالی از کیفیت بالایی برخوردار بوده است؟ و آیا با ساختار فعلی تامین مالی دانشگاه، سیستم آموزش عالی در برابر کم یا زیاد بودن تعداد دانشجویان اثرپذیر است و کاهش آن‌ها موجب توجه بیشتر به دانشجویان می‌گردد؟ آیا رشد علمی خیره کننده کشور در خلال همین توسعه کمی و اثرگذاری مثبت آن بدست نیامده است؟ شاید با پاسخ به این سوالات بتوان نگاه عمیق تری به موضوع داشت.

در همین رابطه هفته گذشته نیز موسسات و دانشگاه‌های غیردولتی توسط وزارت علوم در ۵ سطح دسته بندی شدند. دکتر علی آهون‌منش رئیس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی در خصوص وضعیت ۱۲ موسسه و دانشگاه غیر‌انتفاعی قرار گرفته در سطح پنجم گفت: از سوی وزارت علوم هشدار‌هایی جهت رفع نقص این موسسات ارسال شده است و در صورتیکه این مراکز آموزشی در جهت ترمیم نواقص خود پیش نروند پس از گذشت ۶ ماه از فرصت داده شده با آنها برخورد خواهد‌ شد و در نهایت این موسسات و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شوند.

 

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

صندوق نوآوری و شکوفایی و اخبار این هفته

اعلام تسهیلات صادرات محصولات دانش بنیان و تصویب دستورالعمل تسهیلات حمایتی از خرید و فروش دارایی های فکری مبادله شده در بورس ایده در هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در کنار سخنان رئیس این صندوق در هفته گذشته خبرهای صندوق را تشکیل داد. سلطانی در سخنان خود گفت: از هزار و سه طرح رسیده به صندوق نوآوری و شکوفایی، تعداد ۷۱۸ طرح تعیین تکلیف شدند. و تاکنون ۱۵۳ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش بنیان متقاضی اعطا شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و سفر استانی به کرمان

روز دوشنبه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به منظور بازدید از مراکز علمی، دانشگاهی، تحقیقاتی و دانش بنیان کرمان، وارد این استان شد ستاری در نشستی با مسئولان شرکت صنایع مس شهید باهنر کرمان هدف از تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی را اعطای وام‌های کم‌بهره دانست. وی همچنین در بازدید از کارخانه کرمان‌تابلو خواستار ورود شرکت های دانش بنیان به بازار بخش خصوصی شد.

رشته های دانشگاهی و تحولات یک هفته

این هفته مدیر کل گسترش آموزش عالی ادامه فعالیت رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد را منوط به نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست. همچنین ۱۴ رشته از حدود ۳۰ رشته شناور میان وزارت علوم و وزارت بهداشت به وزارت بهداشت واگذار شد و رئیس مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری خواستار جهت دهی به توسعه رشته های دانشگاهی متناسب با اشتغال شد.

نخبگان و آئین نامه جدید

اختصاص امتیاز نخبگی جهت عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و واگذاری اختیارات بیشتر به دانشگاه ها در اعطای جایزه تحصیلی اخبار این هفته حوزه نخبگان را تشکیل داد.

سهم ایران از تولیدات علمی فناوری های همگرا در جهان

بررسی های پایگاه اطلاعاتی وب آف ساینس(Web Of Science) طی سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی در حوزه فناوری های همگرا( بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، اطلاعات و علوم شناختی) نشان می دهد که ایران با تولید ۲۰ مقاله در این حوزه، رتبه ۱۵ را در بین ۲۰ کشور تولید کننده این فناوری دارد.

شرکت‌های دانش‌بنیان با «فناور» به تلویزیون می‌روند

برنامه «فناور» با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شبکه چهار سیما رویدادهای علمی مرتبط با شرکت های دانش بنیان را بررسی و تحلیل می‌کند.

نقد و بررسی ۳ هزار کتاب علوم انسانی

شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با رویکرد تقویت تفکر انتقادی در علوم انسانی کشور و با جلب مشارکت اساتید دانشگاه‌ها به بررسی و نقد بیش از ۳۰۰۰کتاب علوم انسانی پرداخته می‌پردازد.

حمایت پارک علم‌وفناوری دانشگاه تهران از پایان‌نامه‌های ایده‌پردازانه

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حمایت‌های مالی و ایجاد فرصت‌های توانمندسازی به محققان کمک می‌کند تا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کسب کار مستقل خود را بنیان‌گذاری کنند.

تدوین سند توسعه فناوری‌های راهبردی آب در معاونت علمی و فناوری

دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری آب گفت: بررسی نهایی پیش نویس سند توسعه فناوری‌های راهبردی آب در معاونت علمی در دست اقدام است.

مرکز مبادلات فناوری ایران و قزاقستان افتتاح می‌شود

معاون پژوهش وزارت علوم با اشاره به افتتاح این مرکز در آلماتی گفت: با وجود چنین اقداماتی می‌توان در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور در سطح منطقه‌ای و بین المللی گام‌های موثری برداشت که بی شک از مصادیق این مهم راه اندازی مرکز مبادلات فناوری است.

سرقت پژوهشی در ایران رایج است

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت نشریه ساینس منتشرشده است، بیش از پانزده درصد پژوهشگران ایرانی که مقالات خود را در یک پایگاه مقالات علمی منتشر کرده‌اند، در تنظیم و نوشتن این مقاله‌ها تقلب کرده‌اند.

فرهادی دانشگاهها را ملزم به پرداخت بدهی اجاره‌بهای خوابگاهها کرد

وزیرعلوم در بخشنامه ای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را ملزم به پرداخت بدهی اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی کرد.

تکلیف رؤسای دانشگاه‌ها این هفته روشن می‌شود

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: به احتمال زیاد این هفته جلسه‌ای جهت تعیین تکلیف رؤسای دانشگاه‌هایی که هنوز تکلیف مشخصی ندارند تشکیل خواهد شد.

هزینه‌های سرسام آور مقطع دکتری، دانشجویان را راهی کشورهای همسایه می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نباید دانشجویان به دلیل نداشتن بودجه کافی از تحصیل باز بمانند، کاهش انگیزه تحصیل در میان جوانان ر ابسیار بحران زا توصیف کرد.

تحقق درآمدزایی دانشگاه‌ها در همکاری با شرکت‌های دانش بنیان/ تعداد دانشجویان آچار به دست بسیار است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، بخش‌ آموزش عالی را دچار کمبود بودجه توصیف کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند با بستن قرارداد با موسسات و کارخانجات به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان خودشان به سمت کسب درآمد بروند.

اولویتهای سازمان فضایی اعلام شد/ تعیین تکلیف ۲ پژوهشگاه فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این سازمان ماموریت‌های مدنظر در اهداف بالادستی نظام را اجرایی می کند، گفت: هیچ یک از برنامه های حاکمیتی در عرصه فضا، متوقف نخواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: