۳ مرد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۵

هزینه‌های سرسام آور مقطع دکتری، دانشجویان را راهی کشورهای همسایه می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نباید دانشجویان به دلیل نداشتن بودجه کافی از تحصیل باز بمانند، کاهش انگیزه تحصیل در میان جوانان ر ابسیار بحران زا توصیف کرد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا سلیمی درباره افزایش نجومی شهریه‌های دانشگاه آزاد  درمقطع دکتری، گفت: درحال حاضر شاهد مهاجرت دانشجویان برای تحصیل در مقاطع دکتری به کشورهای همسایه هستیم اما متاسفانه درجه آموزشی این  دانشگاه‌ها از دانشگاه داخلی کشورمان بسیار پایین تر است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان توان پرداخت هزینه‌های سرسام آور مقطع دکتری را ندارند، گفت: در کشوری اسلامی همچون ایران نباید بسیاری از دانشجویان برای نداشتن بودجه کافی از تحصیل باز بمانند.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل رهسپار کشورهای همسایه می‌شوند، با مدارک غیر قانونی به کشور بازمی گردند و در تعیین صلاحیت مدرک  نیز در داخل با مشکلات بی‌شماری روبرو می‌شوند.

سلیمی با بیان اینکه آزمون‌های کتبی درمقطع  دکتری باید با سنجش مدرن آموزشی تعیین شود، خاطرنشان کرد: سیلقه در مصاحبه دکتری نباید در اولویت قرار گیرد.

ارتقای کیفیت در دانشگاه آزاد می تواند از مهاجرت دانشجویان  به خارج کشور جلوگیری کند

وی ادامه داد: نگاه دانشگاه آزاد نباید تنها اقتصادی باشند بلکه باید سعی کند با افزایش کیفی موضوعات علمی در این دانشگاه و تعیین هزینه منطقی از مهاجرت دانشجویان  به خارج کشور جلوگیری کند.

سلیمی افزود: کاهش انگیزه تحصیل در میان جوانان امر بسیار بحران زا تلقی می‌شود زیرا این امر موجب خواهد شد جوانان ما از علم روز آگاهی  کامل نداشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، یادآورشد: توازن اقتصادی در بازار کار باید در اولویت تعیین شهریه در دانشگاه آزاد قرار بگیرد زیرا افزایش شهریه دانشگاه آزاد بدون نگاه کلان به بازار کار نمی تواند هدفمند باشد.

منبع: خانه‌ملت

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. معلم دردمند :

    فرزند پسرم از دانشگاه آزاد تبریز در در دکترا و رشته تحقیق در عملیات قبول شد درد شکمم را فرا گرفت که خدایا چگونه خواهم توانست این همه شهریه کلان و سرسام آور او را نیز با حقوق ناچیز معلمی فراهم کنم چون فرزند کوچکترم نیز در دانشگاه آزاد به تحصیل مشغول است . فرزندپسرم در مورخه ۲۲شهریور ۹۴ جهت ثبت نام و دانستن ازکم و کیف شهریه دکترا به دانشگاه آزاد تبریز رفته بود . شهریه ثبت نام برای ترم اول با ۸ واحد فقط نظری هشت و نیم میلیون تومان می شد. ترم دوم نیز همینطور شاید جور کردن این ۱۷ میلیون تومان شهریه دو ترم ممکن می شد و برای ترم سوم نیز تصمیم بر این شد که طلای زنم ( النگوها و گشواره ) را بفروشم تا شهریه پایان نامه ترم سوم را تامین کنم هرواحد پایان نامه بیش از یک میلون تومان شهریه دارد و با شهریه ثابت با لحاظ نمودن حداقل ۱۰ درصد افزایش برای سال ۹۵ حدود ۱۵ میلیون برآورده کردم و ۲۰ واحد پایان نامه بود حدقل سه ترم یا چهار ترم حداقل ۱۵ میلیون تومان بایستی بدهم . دیدم برای ترم های بعدی نیز باید ماشین و حیاطم را به فروش بگذارم تا نتوانم از نیمه راه برگردم . در این صورت زندگی ام واژگون می شد . از طرف دیگر در شرایط فعلی تضمینی نیست که بعد از فارغ التحصیلی فرزندم از دکترا جذب هیئت علمی دانشگاههای آزاد و یا پیام نور شود و با حق التدریسی نیز این همه هزینه کردن و از دار و ندار در آمدن به صرفه نبود در دوراهی مانده بودم در خانه گفتم نمی توانم نمی توانم والله نمی توانم هزینه شهریه ها را جور کنم . لذا نتوانستم فرزندم را در مقطع دکترا ثبت نام کنم . غمگینی آن فعلاً در خانه ما سایه انداخته است.
    ای گردانندگان امور، ای مقامات عالی، ای نمایندگان مدعی نمایندگی ملت، ای وزرا و … به درد قشر حقوق بگیر نیز باشید والله دنیا به هیچ کس نمانده است من تعجب می کنم که شما ها که فرزندنتان دارای مدرک دکترا از دانشگاههای آزاد هستند پول مشروع تان را برای دادن این همه شهریه از کجا تامین کرده اید با حقوق کارمندی نمی توان مخارج دو فرزند دانشجو در دانشگاه آزاد را تامین کرد . شاید همه می دانند که مملکت و مدرک دکترا گرفتن مال ثروتمندان است فقرا و فرزندان طبقه پایین توانایی مالی اخذ مدرک دکترا در کشور را ندارند چون نمی توانند این همه پول را در هر ترم به حساب غارتگران و تشنگان پول بریزند مقررات و مصوبات جاری برای فرزندان طبقه پایین و قشر کم حقوق بگیر ایجاد انسداد و محرومیت کرده است آنها نمی توانند در چنین نظام کاستی مدرک دکترا بگیرند چون پول ندارند پول پول پول . داشتن استعداد و مطالعه و قبولی از کنکور شرط نیست پول دار بودن شرط اصلی است . در این مملکت اسلامی ، استخدام شدن و شغل پایدار یافتن و صاحب منصب و مقام شدن و ارتقا، مال ثروتمندان شده است نه مستضعفین و امثال من بدبخت و بی پول و .. . این اجحاف بندگان در حق بدگان است این قوانین و مقررات و مصوبات نمی تواند مورد رضایت خدا باشد و شاید شدیداً ظالمانه است و جلو پیشرفت فرزندان امثال من را گرفته است انسداد طبقاتی بدتر از این نمی شود.. خدایا به داد بیچارگان و پول نداران نیز برس و آنها را از این شرایط استضعاف ساختارمند رها کن چون غیر از تو پناهی نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: