هشتمین بسته خبری اقتصاد کلان

دوران پسا تحریم، پول‌های آزاد شده یا اقتصاد وابسته شده؟!

در صورتی که طرف خارجی در انجام وظایف خود در توافقنامه دبه جدیدی درنیاورد، دلارهایی به ایران خواهد رسید که همچون آبی است که جاری می‌شود. اگر مسئولین بسترسازی‌های مناسب را ایجاد کنند، این ثروت می‌تواند ایران را دررسیدن به رشد ۸ درصدی که به‌عنوان هدف اقتصاد ایران بیان‌شده است کمک کند و اگرنه همچون سیلی ویرانگر اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد.

به گزارش سرویس اقتصاد کلان عیارآنلاین، در هشتمین بسته خبری اقتصاد کلان ابتدا به اثرات پول‌های آزد شده ایران بعد از تحریم و سپس به بررسی کشورهایی که بعد از توافق وین متقاضی ورود به ایران شدند و ملاحظاتی که باید در نظر گرفت می پردازیم. در پایان نیز ‌مروری خبرهای مهم هفته گذشته خواهیم داشت

دوران پسا تحریم، از پول های آزاد شده تا اقتصاد وابسته شده؟!

در هفته گذشته بعد از اعلام توافق وین صحبت‌هایی پیرامون پول‌های که به دلیل تحریم در خارج از کشور بلوکه‌شده بود به میان آمد. که سیف میزان این دارایی ها را حدود ۲۹ میلیارد دلار اعلام کرد (البته در میزان این مبلغ بحث های فراوانی است که فرصتی دیگر می طلبد)

علاوه بر پول های بلوکه شده آزاد شده خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت محاسبات اتاق بازرگانی نشان می دهد هزینه مبادلات تجاری با ایران بعد از توافق ۲۵ میلیارد دلار کاهش پیدا می کند

اما آنچه دراین‌بین نگران‌کننده است سرنوشت پول‌های آزادشده و تأثیر کاهش هزینه مبادلات تجاری با ایران است.

با توجه به اینکه بیم آن می‌رود که پول‌های آزادشده و کاهش هزینه تجاری باعث افزایش واردات شود. متأسفانه عملکرد دولت در دوران قبل تحریم نشان داده است باوجود تحریم کالاهای اساسی واردات ۹۲ درصد افزایش پیداکرده است. بنابراین با رفع تحریم‌ها احتمال عمیق شدن ضربات واردات بر پیکر اقتصاد بیشتر می‌شود.

آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی نیز از افزایش واردات در دوران پسا تحریم ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید: اگر واردات مدیریت نشود با تعمیق رکود اقتصادی همچنان معضلات بیکاری و تورم حل‌نشده باقی خواهد ماند و نباید اجازه دهیم عطش صادرات و عطش واردات، فرآیندی غیرمنطقی و غیراقتصادی طی کند.

البته ناگفته نماند امیرآبادی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس اعلام کرده است که پول‌های آزادشده باید در ذخیره ارزی واریز شود همچنین بهمنی رئیس سابق بانک مرکزی نیز اعلام کرد اگر دلارهای آزاد شده در اختیار صندوق ذخیره ارزی یا بانک مرکزی قرار گیرد دولت سهم قابل‌توجهی را نمی‌تواند به‌عنوان ریال از بانک مرکزی دریافت کند زیرا ریال پول‌های بلوکه‌شده نفتی را قبلاً دریافت کرده است.

در صورتی که طرف خارجی در انجام وظایف خود در توافقنامه دبه جدیدی درنیاورد، دلارهایی به ایران خواهد رسید که همچون آبی است که جاری می‌شود. اگر مسئولین بسترسازی‌های مناسب را ایجاد کنند، این ثروت می‌تواند ایران را دررسیدن به رشد ۸ درصدی که به‌عنوان هدف اقتصاد ایران بیان‌شده است کمک کند و اگرنه همچون سیلی ویرانگر اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد.

بازگشت شرکت های خارجی در پسا تحریم

بعد از اعلام شدن توافق وین خبرهایی از ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور شنیده می‌شود.

برای مثال رویترز خبر داد شرکت‌های آمریکایی نگران از دست دادن بازار ایران بعد از توافقات هسته‌ای هستند و یا اینکه بانک کره‌ای از شرکت‌هایی که به ایران بازگردند حمایت مالی می‌کند.

همچنین در این هفته وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به ایران آمد و به همراه خود نمایندگان مرسدس بنز و فولکس‌واگن را آورد.

این‌که شرکت‌های مختلف خارجی به دنبال بازار پرسود ایران باشند چیز بعیدی نیست، اما لازم است مسئولین در کنار استفاده از فرصت‌ها مراقب تهدیدهای حضور این شرکت‌های خارجی در ایران باشند.

زیرا با توجه به رشد ۹۲ درصدی واردات در دوران تحریم در دولت یازدهم این نگرانی وجود دارد که ورود شرکت‌های خارجی به ایران با محصولات آماده صورت گیرد و ضمن عدم انتقال فنّاوری باعث افزایش بیکاری به‌جای کاهش آن گردد.

سایر اخبار کوتاه

تنها ۷ بانک از ۲۴ بانک، تسهیلات ۵۰ میلیونی بافت‌ فرسوده را می‌پردازند/ بهانه‌گیری با استناد به خط آخر ابلاغیه

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه تعداد بانک‌های پرداخت‌کننده وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده به ۷ بانک رسید، گفت: عدم استقبال از سوی برخی بانک‌ها، بهانه‌گیری آن‌ها به دلیل نبود منابع داخلی بانک‌ها عنوان می‌شود.

قانون بانکداری بدون ربا اجرا نمی‌شود/ موسسه مالی غیرمجاز با ۲ میلیون سپرده‌گذار

عضو کمیسیون اقتصادی در مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها گفت: گرچه خود قانون بانکداری بدون ربا ملغمه‌ای از بانکداری ربوی و اسلامی است، اما همین قانون ناقص هم در شبکه بانکی به‌درستی اجرا نمی‌شود.

لایحه برنامه ششم توسعه ۳۱ شهریور به مجلس ارسال می‌شود/ میانگین رشد دهه اول چشم انداز ۲.۶ درصد

دبیر ستاد برنامه ششم توسعه گفت: لایحه قوانین دائمی برنامه ششم ۳۱ شهریورماه سال جاری به‌عنوان زیرساخت حقوقی به مجلس تقدیم می‌شود.

اصلاح قانون اصل ۴۴ برای سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصدی سازمان‌های توسعه‌ای در مناطق محروم

سخنگوی کمیسیون تولید ملی گفت:‌ به دنبال اصلاح ماده ۳ قانون اصل ۴۴ برای انجام سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصدی سازمان‌های توسعه‌ای در مناطق محروم هستیم.

روند رو به رشد نقدینگی، معوقات بانکی و بالا بودن سود بانکی از مشکلات اقتصاد

در گزارش هیئت‌مدیره بانک دی از تحولات اقتصاد ایران و جهان، روند رو به رشد نقدینگی، معوقات بانکی و بالا بودن سود بانکی از مشکلات اقتصاد ایران اعلام شد.

آمار اشتغال خالص دولت یازدهم منفی ۶.۶ درصد

میزان اشتغال‌زایی خالص در ۷۰۰ روز فعالیت دولت علی‌رغم شعارهایی که داده‌شده منفی ۶.۶ درصد است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: