معطلی ۱۴ ماهه طرح جمعیت وتعالی خانواده درمجلس

پس از هشدارها نسبت به کاهش نرخ جمعیت وتبعات پیر شدن جمعیت بود که مسئولان به تکاپو افتادند تا با تدوین قوانین جدید و اصلاح سیاست های گذشته خطای انجام گرفته را جبران کنند.دراین راستا ازسوی نمایندگان طرح جمعیت و تعالی خانواده با موضوع اصلی افزایش جمعیت و تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری با ۵۵ ماده تدوین شد.

به گزارش عیارآنلاین، اولین جرقه های توجه به کاهش نرخ جمعیت کشور زمانی زده شد که مقام معظم رهبری در مردادماه سال ۹۰ به موضوع جمعیت و لزوم مقابله با سیاست‌های تحدید نسل اشاره کردند و حتی یک سال بعد از آن یعنی در سال ۹۱ به صراحت سیاست های کنترل جمعیت دهه ۷۰ را خطا برشمردند و البته بر جبران این سیاست ها و تغییر مسیر آن تاکید کردند. پس از هشدارها نسبت به کاهش نرخ جمعیت وتبعات پیر شدن جمعیت بود که مسئولان به تکاپو افتادند تا با تدوین قوانین جدید و اصلاح سیاست های گذشته خطای انجام گرفته را جبران کنند.دراین راستا ازسوی نمایندگان طرح جمعیت و تعالی خانواده با موضوع اصلی افزایش جمعیت و تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری با ۵۵ ماده تدوین شد.

طرحی که در آن علاوه بر تدوین برنامه هایی کوتاه و بلندمدت برای رفع موانع ازدواج، سیاست های تشویقی هم برای فرزندآوری مورد توجه قرار گرفت. از جمله موضوعاتی که در این طرح گنجانده شده، می توان به این موارد اشاره کرد: ارائه سبد تغذیه رایگان ماهانه به صورت کالا برگ معادل یک تا دو میلیون ریال به مادران باردار و دارای فرزند زیر ۵ سال، پرداخت وام قرض الحسنه «فرزند» حداقل به مبلغ یکصد میلیون ریال با بازپرداخت ۱۰ ساله بدون سپرده گذاری به ازای تولد هر یک از فرزندان سوم و چهارم و اهدای یک سکه بهار آزادی به ازای تولد هریک از فرزندان سوم به بعد ، تضمین کاهش ساعت موظفی مادران کارمند دارای فرزند زیر ۵ سال، افزایش سنوات تحصیلی در دانشگاه ها به مدت حداکثر ۵ نیم سال تحصیلی برای دانشجویان باردار یا دارای فرزند زیر ۵سال و پرداخت ۵۰ تا ۱۰۰درصد حق بیمه کودک و مادر تا ۵ سالگی کودک.

طرح جمعیت و تعالی خانواده سرانجام پس از کش و قوس هایی اردیبهشت ۹۳ برای طرح و تصویب در صحن مجلس به هیئت رئیسه ارائه شد. از سال گذشته تا کنون بارها وعده در دستور کار قرار گرفتن طرح مذکور از سوی نمایندگان داده شد اما هنوز خبری از بررسی و تصویب طرح نیست .گرچه برخی ها از به نتیجه نرسیدن این طرح در مجلس نهم سخن می گویند اما علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به تازگی، به تسنیم گفته بود: طرح جمعیت و تعالی خانواده در این دوره مجلس به تصویب می‌رسد .به هر حال آنچه مسلم است این طرح حدود ۱۴ ماه است همچنان در مجلس بلاتکلیف مانده است. لاله افتخاری در این خصوص به خراسان گفت: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده هم اکنون در دستور کار صحن علنی مجلس است ولی ما منتظریم دولت بار مالی آن را به طور کامل قبول کند. وی ادامه داد: البته تا کنون بخشی از این بار مالی توسط دولت پذیرفته شده است، اما امیدواریم سهم بیشتری از آن و یا حتی تمام بار مالی آن توسط دولت تقبل شود تا مجلس بتواند این طرح را که در راستای سیاست های افزایش جمعیت است به تصویب برساند و نهایی کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: اجرای طرح جمعیت و تعالی خانواده به بیش از هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که بخشی از آن در راستای بهداشت زنان و بهداشت باروری هزینه خواهد شد.

وی در پاسخ به این که آیا تمام ۵۵ ماده این طرح را قابل اجرا می دانید گفت: اگر چه ممکن است به گفته برخی ، قسمت هایی از این طرح آرمان گرایانه باشد ولی تلاش کرده ایم که بر اساس واقعیت تصمیم گیری کنیم تا امکان اجرای مواد آن وجود داشته باشد.

افتخاری تاکید کرد: زمان بررسی این طرح در صحن علنی معلوم نیست. وی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس پیگیر بررسی سریع‌تر این طرح هستند و اگر تا کنون تاخیری وجود داشته است صرفا به دلیل ضرورت پذیرش بار مالی آن از سوی دولت بوده است. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: این طرح از سال ۹۱ توسط نمایندگان مجلس درحال پیگیری است و تدوین کامل آن از چند ماه قبل به پایان رسیده است و اکنون نیز منتظر هستیم دولت تمام بار مالی آن را بپذیرد.

یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز علت معطل ماندن این طرح را نپذیرفتن بار مالی آن توسط دولت عنوان کرد و به خراسان گفت: طرح جمعیت و تعالی خانواده مدت‌هاست آماده شده است و در نوبت طرح در صحن علنی مجلس قرار گرفته، اما به دلیل نگرانی نسبت به تامین بار مالی آن و نپذیرفتن این بار مالی توسط دولت و همچنین ایراد شورای نگهبان چندین بار برگشت داده شده است.

نصرا… پژمان فر ادامه داد: بدون تردید اجرای هر طرحی بار مالی دارد اما دولت باید ، اهمیت طرح های مختلف را مدنظر قرار دهد همان گونه که می توانست اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را در بودجه سال ۹۳ و یا ۹۴ پیش بینی کند ولی این کار را نکرد. وی خاطرنشان کرد: طرح جمعیت و تعالی خانواده هم اکنون در نوبت رسیدگی در صحن علنی است و احتمالا همین روزها در دستور کار قرار می گیرد. احمد سالک کاشانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگو با خراسان از انجام کارهای اولیه برای مطرح شدن طرح جمعیت و تعالی خانواده در صحن علنی مجلس پس از تعطیلات عید فطر خبر داد و گفت:این طرح مدت هاست در نوبت بررسی در صحن علنی قرار دارد که با پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی و ارائه درخواست اولویت برای رسیدگی به طرح ،به احتمال زیاد طرح جمعیت و تعالی خانواده یک هفته پس از بازگشایی مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مطرح و به رای نمایندگان گذاشته خواهدشد.وی در پاسخ به اینکه برخی نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس احتمال داده اند که عمر این طرح به مجلس نهم نرسد نیز گفت:طرح جمعیت و تعالی خانواده پس از تعطیلات عید سعید فطر در صحن علنی مطرح و بررسی خواهد شد.

منبع: خراسان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: