مدیرعامل بانک مسکن: تغییر میزان بازپرداخت وام ۸۰ میلیون تومانی با نرخ تورم

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه در ۱۸ روز راه‌اندازی صندوق پس‌انداز یکم حدود چهار هزار نفر افتتاح حساب کرده‌اند ، گفت : از ۶ ماه اینده استفاده از صندوق پس انداز یکم برای دارندگان حساب پس انداز جوانان فراهم می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمدهاشم بت شکن در همایش نقشه راه نظام تامین مالی مسکن در جمع خبرنگاران افزود : صندوق پس انداز یکم با هدف تقویت پس انداز به ویژه برای خانه اولی‌ها و متاهلان راه‌اندازی شد و تاکنون استقبال نسبتا خوبی شده است به طوریکه روزانه حدود ۳۰۰ نفر برای دریافت تسهیلات صندوق پس انداز یکم به بانک‌ها مراجعه کرده اند.
وی افزود: متقاضیانی که تاکنون نسبت به افتتاح حساب اقدام کردند به این امید هستند که
در یک سال آینده سه برابر سپرده خود را از بانک دریافت کنند به طوریکه علاوه بر ۸۰ میلیون تومان تسهیلات، سپرده ۴۰ میلیونی خود را نیز می‌توانند بگیرند.
مدیر عامل بانک مسکن درباره پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی خرید و ساخت مسکن که بدون سپرده‌گذاری در بانک‌های تجاری کشور پرداخت می‌شود گفت: بانک مسکن مسئول حساب‌های تعهدی و پس‌انداز است و مجاز به پرداخت تسهیلات بدون سپرده نیست.
وی درباره امتناع برخی شعب بانک مسکن از پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی مسکن برای کلان‌شهر تهران گفت: این بانک آمادگی کامل برای پرداخت این تسهیلات را دارد و هیچ مشکلی وجود ندارد ، متقاضیان تنها مشروط به سپرده‌گذاری یکساله می‌توانند اصل سپرده و مبلغ تسهیلات را دریافت کنند.
مدیرعامل بانک مسکن تبدیل این بانک به بانک توسعه‌ای را مستلزم همکاری دولت، بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌ها دانست و گفت: به دلیل اینکه بانک مسکن باید ابزار اعمال سیاست‌های دولت باشد و به توسعه سیاست‌های دولت در بخش مسکن کمک کند نیازمند حمایت است.
بت شکن افزایش سرمایه بانک مسکن و پرداخت مطالبات این بانک از سوی دولت را به عنوان درخواست‌های این بانک در جهت کمک به توسعه‌ای شدن این بانک مطرح کرد و گفت: همچنین به دلیل اینکه بانک مسکن یک بانک توسعه‌ای است سپرده‌های آن عموما تعهدی خواهد بود و سپرده‌های قانونی این بانک نمی‌تواند مانند سایر بانک‌های تجاری باشد که باید از امکان سپرده‌های قانونی مانند صندوق پس انداز یکم استفاده کند.
وی به درخواست خود از بانک مرکزی در چارچوب حمایت از توسعه‌ای شدن بانک مسکن اشاره کرد و گفت : از بانک مرکزی تقاضا داریم تا شیوه‌های نظارت و کنترل در بانک‌های توسعه‌ای متفاوت از بانک‌های تجاری باشد.
مدیرعامل بانک مسکن افزود: از دکتر آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی نیز درخواست داریم سیاست‌های واگذاری زمین برای تامین مالی اقشار متوسط و میان درآمد جامعه هم جهت و هم راستا باشد تا سیاست واگذاری زمین از سیاست تامین مسکن اقشار میان درآمد پشتیبانی کند.
مدیر عامل بانک مسکن درباره تاثیر صندوق پس انداز یکم در تحرک بازار مسکن گفت: یکی از ویژگی‌های صندوق پس انداز یکم این است که انبوه‌سازان و سازندگانی که در گذشته پروژه‌های خود را متوقف کرده‌ بودند به امید افزایش تقاضا برای دریافت این تسهیلات از سوی متقاضیان نسبت به فعالیت پروژه‌های خود اقدام می‌کنند. بنابراین علاوه بر تقویت سمت تقاضا، بخش عرضه مسکن نیز با راه اندازی صندوق پس اندازی یکم تقویت می‌شود.
بت شکن گفت: امکان استفاده دارندگان حساب صندوق جوانان از امتیاز صندوق پس انداز یکم تا ۶ ماه آینده فراهم می‌شود و شاهد اعطای تسهیلات به این متقاضیان از محل صندوق پس انداز یکم در سال جاری خواهیم بود.
وی درباره پرداخت تسهیلات بافت فرسوده در بانک مسکن گفت: در سال گذشته بانک مرکزی، فقط بانک های تجاری را مسئول پرداخت تسهیلات بافت فرسوده کرد. اما در سال جاری از طرف بانک مرکزی حدود ۶ هزار سهمیه برای بانک مسکن به منظور پرداخت تسهیلات بافت فرسوده اختصاص داد و آمادگی پرداخت این تسهیلات را به میزان سهمیه داریم.
مدیرعامل بانک مسکن درباره میزان بازپرداخت تسهیلات۸۰ میلیونی خرید مسکن گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه نرخ تورم حدود ۱۴ درصد است بازپرداخت این تسهیلات متناسب با نرخ تورم ماهانه حدود ۹۳۵ هزارتومان است که در صورت کاهش تورم در سال‌های آینده این میزان نیز قابل تعدیل است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: