۳۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۴۴
گره‌زدن ارزشگذاري خانه‌داري با بيمه زنان خانه‌دار ؛ سنگ بزرگي براي نزدن

کار زنان خانه‌دار تا سال ۹۵ ارزشگذاری می‌شود

ساعت کاری‌اش ۲۴ ساعته است و شرح وظایفش از مدیریت داخلی گرفته تا کارهای خدماتی را شامل می‌شود، با این همه وقتی از او سؤال می‌شود چه کاره‌ای پاسخ می‌دهد: شاغل نیستم، ‌خانه دارم.

به گزارش عیارآنلاین، ساعت کاری‌اش ۲۴ ساعته است و شرح وظایفش از مدیریت داخلی گرفته تا کارهای خدماتی را شامل می‌شود، با این همه وقتی از او سؤال می‌شود چه کاره‌ای پاسخ می‌دهد:‌شاغل نیستم، ‌خانه دارم. این در حالی است که بر اساس محاسبات انجام شده مجموعه کارهایی که تحت عنوان کار خانه از سوی زنان انجام می‌شود نه فقط در اقتصاد خانواده تأثیر‌‌گذار است بلکه در اقتصاد جامعه نیز نقش دارد. حالا قرار است کار خانگی زنان هم ارزشگذاری شود تا شاید بتوان راهکاری عملی برای آتیه زنانی که عمرشان را پای همسر و فرزندان‌شان می‌گذارند یافت و از این رهگذر بیمه زنان خانه دار را هم محقق کرد. هر چند ممکن است گره زدن ارزشگذاری خانه داری با بیمه زنان خانه دار سنگ بزرگی باشد که حکایت از نزدن به هدف دارد!
«ما موضوع ارزشگذاری کار خانگی را برای اولین‌بار در دستور کار خود قرار داده‌ایم و این موضوع می‌‌تواند به اجرای بیمه زنان خانه‌دار نیز کمک کند و ما در تلاش هستیم بر این اساس خانه‌داری به‌عنوان یک شغل محسوب شود. » این سخنان شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است که سال گذشته در جلسه پرسش و پاسخ خود با فراکسیون زنان مجلس اعلام کرده بود. روز گذشته و در نخستین هم‌اندیشی ظرفیت‌های ناشناخته فرهنگی اجتماعی زنان کارگر که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، وی با اشاره به ارزشگذاری کار خانگی زنان گفت: این موضوع سال‌هاست که مطرح است. ما بررسی‌های لازم را انجام داده‌ایم، اما هنوز نتوانسته‌ایم آن را تصویب کنیم و امیدواریم در سال‌های ۹۴ و ۹۵ نهایی شود و به اجرا در بیاید. مولاوردی معتقد است: ارزشگذاری کار خانگی یک تحقیق بنیادین و کاربردی است که می‌تواند راه را برای ما باز کند. وقتی کار خانگی ارزشگذاری شود، پذیرش طرح‌هایی مانند بیمه زنان خانه‌دار و حمایت‌های اجتماعی از زنان خانه‌دار راحت‌تر خواهد شد.

ارزش اقتصادی خانه‌داری
حضور زن در خانه و انجام کارهای خانه موجب برقراری آرامش و امنیت روانی سایر اعضای خانواده می‌شود. با تمام اینها ارزشگذاری خانه‌داری یکی از مواردی است که مغفول مانده و این مسئله موجب شده است آتیه زنان خانه‌داری که همه زندگی‌شان را وقف آرامش و امنیت روانی بیشتر همسر و فرزندان‌شان کرده‌اند، مبهم باقی بماند. این در حالی است که به گفته آنتونی گیدنز، جامعه‌شناس غربی بر اساس برآوردها کار منازل بین ۲۵ تا ۴۰ درصد ثروت ایجادشده در کشورهای صنعتی را در بر می‏گیرد. بگذریم از اینکه زنان در خانه مدیریت عواطف خانواده را هم بر عهده دارند و شاید هرگز نتوان روی نقش عاطفی و تربیتی زنان در خانه ارزشگذاری کرد. کمپین بین‌المللی «دستمزد برای کارهای خانگی» در سال ۱۹۷۲ از سوی برخی فعالان حقوق زنان در امریکا تشکیل شد. در کشور ما نیز طرح ارزشگذاری کار خانگی زنان برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۳ با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و دفتر مشارکت زنان ریاست جمهوری انجام شد که البته جامعه آماری آن شهر تهران بود.

ورود خانه‌داری به محاسبات اقتصادی و آماری
به گفته معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور براساس گزارش‌هایی در سال ۹۰ از میان زنان ۱۰ سال سن به بالای کشور، ۱۰ درصد شاغل، ۶/۲ درصد بیکار در جست‌وجوی کار، ۱/۲۰ درصد محصل،۵/۲درصد دارای درآمد بدون کار و ۶۱ درصد خانه‌دار بودند. بر این اساس ۸۷ درصد از زنان کشور به لحاظ اقتصادی غیرشاغل محسوب می‌شدند. مولاوردی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه در حالی در حال نگرش است که کشور درگیر بحران‌های خاصی از جمله بحران‌های زیست‌محیطی و آب است، گفت: سمت و سوی برنامه ششم به سمت حل این بحران‌هاست و در این میان باید تبیین کرد که نقش زنان در مقابله با این بحران‌های خاص چگونه باشد. باید کمک کنیم این نقش به درستی تبیین شود، چراکه قطعاً زنان به عنوان مادران نقش قابل‌توجهی برای مدیریت بحران‌های زیست‌محیطی و آب برعهده دارند. معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: ۷۰ درصد کشاورزی به عهده زنان است اما زمانی که مأموران سرشماری مراجعه می‌کنند آنان خود را بیکار قلمداد می‌کنند، زنان خانه‌دار نیز همین‌گونه هستند و باید در محاسبات اقتصادی و آماری به آنها توجه شود.

خانه‌داری هنری بی‌جایگزین
رهبر فرزانه انقلاب نیز خانه‌داری را یک هنر می‌دانند؛‌ اینکه یک زن بتواند با تمام چالش‌هایی که ممکن است بر سر راهش قرار بگیرد، محیط خانه را گرم و صمیمی نگه دارد و آرامش را بر فضای خانه حاکم کند، هنری بزرگ و یک جهادی واقعی است که شعبه‌ای از جهاد اکبر و جهاد با نفس محسوب می‌شود. رهبر انقلاب یکی از شروطی را که به عنوان جواز حضور زنان در صحنه فعالیت‌های اجتماعی مطرح می‌کنند، ایفای نقش مادری و همسری و کدبانوگری خانم‌ها در خانه است. وقتی مادری به نقش‌های زنان اضافه می‌شود، مسئولیت و تعهد آنان بسیار گسترده‌تر و متعالی‌تر می‌شود. فقط و فقط مادر است که وظیفه خطیر تربیت فرزند را به عهده دارد. در برابر، اما برای انجام یک شغل ممکن است دهها نفر آمادگی داشته باشند چون یک شغل تعریف شده هر قدر هم مهم و تأثیرگذار باشد منحصر به فرد نیست.

اما و اگرهای ارزشگذاری خانه‌داری
اگرچه ارزشگذاری کار خانه می‌تواند شأن اجتماعی و اعتبار ۱۸ میلیون زن خانه‌دار را ارتقا دهد و اگر به بحث بیمه زنان خانه‌دار گره بخورد گام مؤثری در تأمین آتیه این زنان به شمار می‌رود اما ساز و کارهای اجرایی این موضوع نیز یکی از مباحث مهمی است که چگونگی آن می‌تواند بر فضای خانواده اثر بگذارد. مطابق دستورات دین اسلام زن وظیفه ندارد خدمت خانه را انجام دهد و غذا تهیه کند و نظافت و مانند آن را انجام دهد، مگر به میل خود و اگر مرد او را مجبور به این کارها نماید زن مى‏تواند حق‌الزحمه خود را در برابر این کارها از او بگیرد. از سوی دیگر بر اساس روایات جهاد زن انجام کار خانه و شوهرداری است. در واقع در دین مبین اسلام از یک سو بر ارزش کار زن در خانه تأکید شده و از سوی دیگر با ارزشگذاری الهی این کار جایگاه والایی برای زنان خانه‌دار ترسیم شده است. بنابراین ارزشگذاری اقتصادی کار خانگی داوطلبانه زنان نباید مانع از در نظر گرفتن ارزش‌های معنوی تربیت فرزند و فراهم آوردن محیطی سالم، پویا و بانشاط برای حیات یک خانواده و ثمرات آن برای جامعه شود. از سوی دیگر باید مشخص شود قرار است چه کسی ارزش اقتصادی کار خانه زنان را بپردازد. با واگذاری این مهم به دولت دوباره بیمه زنان خانه‌دار به دیوار بسته بروکراسی و موانع بودجه‌ای بر‌می‌خورد و واگذاری این امر به همسر خانواده هم می‌تواند تبعاتی را در محیط خانواده موجب شود.

منبع: جوان آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: