پانزدهمین بسته خبری کشاورزی:

اگر دولت قصد حمایت داشت…

بسته خبری این هفته با نگاهی به وضعیت صنایع شیر و لبنیات، دلایل نابسامانی تولید این محصولات اساسی را مورد بررسی قرار داده است. همچنین اقدام وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم قیمت گندم وارداتی موضوع دیگری است که در این بسته به آن اشاره شده است.

به گزارش عیارآنلاین، بسته خبری این هفته به بررسی وضعیت نابسامان تولید شیر و لبنیات و همچنین اقدام مثبت وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم قیمت گندم وارداتی پرداخته است.

اگر دولت قصد حمایت داشت…

یکی از موضوعات مهم در ماه‌های اخیر مسئله افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی، مخصوصاً محصولات لبنی است که در بسته‌های خبری گذشته (دست بردن در جیب مردم، فرار از مسئولیت، بازار شیر همچنان متلاطم و آشفته) نیز به آن پرداخته شد.

بعد از آنکه احتمال افزایش ۶ الی ۱۰ درصدی قیمت محصولات لبنی از سوی دولت اعلام شد، صنایع لبنی به عنوان تولیدکننده این محصولات نتیجه افزایش قیمت‌ها را کاهش خرید از سوی مصرف‌کننده می‌دانند.

شیر لبنیات

البته نمایندگان صنایع لبنی که از وضعیت تولید در این بخش رضایت ندارند، نظرشان این است که «افزایش قیمت محصولات لبنی منوط به شرایط شرکت‌ها و آنالیز آن‌ها از وضعیت خود و بازار است» و بر همین اساس ممکن است برخی شرکت‌ها افزایش قیمت نداشته باشند.

دولت که تا پیش از این با پرداخت یارانه نقدی به دامداران قصد پایین نگه داشتن قیمت را داشت، صراحتاً دلیل افزایش قیمت‌های پیش‌رو را نداشتن توانایی در ادامه این پرداخت‌ها اعلام کرد. در این میان صنایع لبنی نیز اعتقاد دارند دولت موظف است با پرداخت یارانه، از افزایش این قیمت‌ها جلوگیری کند.

چندی پیش سخنگوی دولت دلیل افزایش قیمت محصولات لبنی را حمایت از دامداران دانسته بود، اما دامداران به عنوان تولیدکننده شیرخام، نظرشان این است که دولت اگر قصد حمایت از این بخش را دارد به جای افزایش قیمت محصولات لبنی و یا گوشت قرمز، علوفه و نهاده‌های ارزان قیمت برای آنها تهیه و یا اینکه قیمت دام زنده را افزایش دهند.

«حمایت از تولید» ثمره «قانون تمرکز»

اختلاف قیمت داخلی گندم و قیمت جهانی موجب می‌شود در بازه‌هایی که قیمت جهانی این محصول به کمتر از قیمت داخلی می‌رسد همواره این نگرانی نیز بوجود می‌آید که برخی دلالان با واردات گندم از خارج کشور آن را به نام تولید داخلی به مراکز دولتی بفروشند.

دامپینگ (فروش زیرقیمت تمام شده تولید) برخی کشورهای صادرکننده گندم در بازار جهانی، پرداخت یارانه سنگین به بخش تولید گندم در برخی کشورها و … از عوامل اصلی کاهش قیمت جهانی این محصول به شمار می‌رود.

گندم

در ماه‌های اخیر نیز که قیمت جهانی گندم به کمتر از قیمت داخلی آن رسیده است، این نگرانی وجود دارد که برخی تجار با وارد کردن این محصول، آن را به اسم تولید داخلی به مراکز دولتی بفروشند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد واردات گندم به ازای هر کیلوگرم به حدود ۹۰۰ تومان می‌رسد در حالیکه قیمت خرید تضمینی این محصول توسط دولت ۱۱۵۵ تومان تعیین شده است. تحمیل هزینه اضافی بر دولت، خدشه به آمارهای تولید و خرید تضمینی این محصول و … از جمله نتایج این اتفاق محسوب می‌شود.

در این میان مسئولین وزارت جهاد کشاورزی با این استدلال که «ارقام داخلی گندم شناخته شده هستند و تیپ گندم وارداتی با داخلی متفاوت است» فروش محصول خارجی به نام تولید داخلی را بعید می‌دانند.

اما چند روز پس از انتشار این خبرها، شورای اقتصاد به پیشنهاد و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی تصویب کرد که مابه التفاوت ۱۵۰ تومانی در هر کیلو گندم وارداتی باید از واردکنندگان غیردولتی این محصول دریافت شود. همچنین هزینه حاصل از این منابع نیز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

این مصوبه را می‌توان یکی از نتایج مثبت تجمیع مدیریت تولید و بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی دانست که بر اساس آن «مدیر تولید» می‌تواند از طریق مدیریت واردات و صادرات محصول مشابه، علاوه بر تنظیم بازار داخلی زمینه حمایت از تولیدکنندگان داخلی را نیز فراهم سازد.

سایر خبرهای مهم:

تمامی تصمیمات واردات محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد نیست

معاون وزیر جهاد کشاورزی: تمامی تصمیمات در مورد واردات محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست و به رغم فشارهای متعدد از گروههای مختلف، وزارت جهاد کشاورزی امسال هیچ نامه ای برای واردات برنج صادر نکرده است.

خوداتکایی ۶۵ درصدی طی ۱۰ سال

تهیه طرح خوداتکایی در برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام گرفته است که بر اساس این طرح ظرف ۱۰ سال به ضریب خوداتکایی ۶۵ درصدی در تولید این محصول محقق می‌شود.

احتمال افزایش قیمت قند و شکر

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر از ارائه درخواست افزایش ۶ درصدی قیمت قند و شکر به کارگروه تنظیم بازار خبر داد و گفت: افزایش مورد تقاضای این صنعت را ۱۳ تا ۱۴ درصد عنوان کرد.

قیمت گوشت قرمز افزایش نخواهد یافت

قیمت گوشت قرمز رابطه مستقیمی با قیمت دام دارد و با توجه به مازاد تولید و وفور دام در میادین، قیمت گوشت قرمز تغییر نمی‌کند و همچنین با توجه به شرایط بازار تقاضایی هم برای افزایش قیمت وجود ندارد.

توسعه همکاری ایران و نروژ در زمینه تولیدات شیلاتی

سفیر نروژ در ایران در دیدار با رئیس سازمان شیلات، برای توسعه همکاری این دو کشور در زمینه پرورش ماهی در قفس اعلام آمادگری کرد.

ظرفیت ۱٫۵ میلیارد دلاری صادرات به روسیه

در صورتی که صادرات به روسیه صورت بگیرد نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار می‌توانیم شیلات به بازار روسیه صادر کنیم.

رونق صادرات آبزیان به روسیه از ماه آینده

رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه محموله‌های صادراتی آبزیان تاکنون در راستای تست و آشنایی با بازار روسیه بوده، گفت: با توجه به قراردادهای منعقد شده بین تجار ایرانی و روسی از ماه آینده صادرات آبزیان به روسیه رونق می‌گیرد.

عربستان واردات مرغ و تخم‌مرغ را از آمریکا ممنوع کرد

مسئول دارو و غذای عربستان اعلام کرد که واردات محصولاتی همچون گوشت مرغ و تخم مرغ از آمریکا به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در این کشور، ممنوع شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: